23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska tworzy 200 milionów dziur w rachunkach Santander

Polska tworzy 200 milionów dziur w rachunkach Santander

Moratorium hipoteczne wydane przez Santander w Polsce, nałożone przez rząd i środek antyinflacyjny oraz skutki wojny w sąsiednim kraju (Ukraina) pozostawią dziurę w jego rachunkach w trzecim kwartale. Około 200 milionów euro. Praktycznie tyle, ile spółka zależna zarobiła w pierwszych sześciu miesiącach roku.

Prezes Zarządu Santander, Jose Antonio AlvarezJuż w czerwcu br. ogłosiła w telekonferencji z analitykami, że sankcje „dotkną 1300 mln zł, około 200 mln euro, którymi rachunki zostaną obciążone w trzecim kwartale”.

Ponieważ kredytodawcy mogą zawiesić spłatę rat, to moratorium zależy od czasu jego przedłużenia. przez osiem miesięcy Podzielony na bieżący i przyszły rok, zatwierdzony w lipcu ubiegłego roku.

Polskie banki liczą, że jeśli wszyscy kredytobiorcy, którzy spełniają wymagania, skorzystają z tego moratorium (dotyczy to tylko, jeśli są zaciągnięci w złotówkach). Wpływ tego sektora wyniesie 4 000 mln euro. Z tego powodu wszyscy analitycy uważają, że rachunki ucierpią w tych miesiącach.

W konkretnym przypadku Santander agencja ratingowa Fitch ostrzegła już we wrześniu ubiegłego roku, że na wyniki trzeciego co do wielkości banku w kraju, z udziałem w rynku przekraczającym 10%, wpłynie inflacja, popyt na kredyty i kredyty hipoteczne. Zakaz i problem prawny kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

Alvarez mówił też o tym drugim. Eksperci uważają, że Santander Sprawa może zapłacić do 1900 milionów euro, ale bank dał tylko 600 mln. W rzeczywistości w swoich ostatnich rachunkach zwiększył rezerwy na złe kredyty o 19%, głównie za sprawą Polski, a konkretnie tych kredytów hipotecznych.

Zapytany, czy bank zniesie takie przepisy, prezes wyjaśnił, że tak się stanie lub nie, w zależności od tego, jak potoczy się sprawa, ilu klientów trafi do sądu i ilu klientów bezpośrednio negocjuje z nimi odszkodowanie. Pomimo tego, Santander nie wykluczył zebrania kolejnych 50-60 milionów euro.

Z jednej strony bank prowadzony przez Anę Bodin w Polsce jest podwójnie dotknięty konsekwencjami konfliktu między Rosją a Ukrainą, choć z tym ostatnim krajem jest znacznie bliżej. Ale, jak każdy rynek europejski, ze względu na środowisko wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego.

READ  Santiago Naveda ujawnił, gdzie chce kontynuować karierę po Polsce

Sytuacja ta skłoniła premiera Polski Mateusza Morawieckiego do podjęcia różnych działań mających na celu zmniejszenie obciążeń finansowych obywateli. Jednym z nich są ograniczenia kredytu hipotecznego, które w tych miesiącach są dla nich całkowicie bezpłatne.

Santander Polska obniży zyski o 86%

Jednak rząd zmusił banki do wpłacania składek do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) i stworzenia programu bezpieczeństwa, Institutional Protection Scheme (IPS), aby pomóc im zarządzać płynnością i zadłużeniem w czasie kryzysu.

To, w połączeniu z rosnącymi cenami energii, presją inflacyjną i wyższymi kosztami (wpływającymi na zdolność płatniczą klientów), osłabi jakość aktywów banku, powiedział Fitch. Istnieje ryzyko interwencji rządu Polski w sektorze bankowym.

Z tych wszystkich powodów analitycy Renta 4 oczekują, że Santander Polska będzie rentowny w okresie lipiec-wrzesień. Maksymalnie 9 milionów euroStanowiłoby to 86% spadek w porównaniu z wynikami za ten sam okres ubiegłego roku.

To wygeneruje globalne wyniki za trzeci kwartał w wysokości około 2170 mln euro. 0,8% wyższa niż w 2021 r. Oprócz Polski rezerwy na upadłości (wzrosną o 12%) w warunkach silnej inflacji i spowolnienia gospodarczego, przy spadających zyskach w USA (28%) i Digital Consumer Bank (-17%). .) odnosi się do tych kont.