23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wzrasta liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej

Wzrasta liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej

Kraków (Polska), 15 września Polscy strażnicy graniczni wydali w czwartek oświadczenie na granicy białorusko-polskiej, potwierdzając, że nielegalna migracja trwa pomimo budowy muru, a w zeszłym miesiącu odnotowano prawie tysiąc prób wjazdu.

Według oficjalnych danych w sierpniu zaprzestano prób nielegalnego wjazdu do Polski z Białorusi 900 osób z 38 krajów, w większości z Iraku, Sierra Leone i Kuby.

Liczby te oznaczają znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi miesiącami, kiedy zarejestrowano mniej niż połowę przypadków.

Rzeczniczka Straży Granicznej w Białymstoku (Wschód) Anna Michalska powiedziała w oświadczeniu dziennikarzom, że w większości byli to mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat. Pieszo i nocą, w grupach po pięć osób, korzystając z trudnej orografii regionu, aby uniknąć obserwacji.

Dokument odnosi się również do mafii działających na granicy, które pomagają migrantom w dotarciu na terytorium Polski w zamian za pieniądze, a 16 sierpnia aresztowano 16 osób, głównie narodowości ukraińskiej lub mołdawskiej, współpracujących z nielegalną imigracją.

Michalska powtórzyła polskie oskarżenia pod adresem białoruskiego rządu, oskarżając je o nielegalną działalność na tym obszarze, ponieważ, jak powiedziała, „Polska nie może dotrzeć do granicy bez ich wiedzy”.

W czerwcu polski rząd zakończył budowę pięciometrowego muru przy 187 wzdłuż 400-kilometrowej granicy, którą dzieli z Białorusią i od tego czasu pracuje nad wdrożeniem elektronicznego urządzenia do nadzoru za łączną kwotę 340 euro. milion.

Warszawa zdecydowała się na wprowadzenie zakazu w listopadzie 2021 r., w związku z kryzysem migracyjnym, który skłonił dziesiątki tysięcy osób do nielegalnego przekraczania polskiej granicy przez Białoruś.

W lipcu Specjalny Przedstawiciel ONZ ds. Migracji Felipe González Morales odwiedził granicę Polski z Białorusią i skrytykował polskie władze za „niebezpieczną praktykę wydalania migrantów”.

W styczniu Lekarze bez Granic ogłosili, że jej grupa pomocy humanitarnej zaprzestała działań na tym obszarze po „wielokrotnym przeglądzie dostępu do migrantów i uchodźców”. EFE

READ  Polski premier grozi utworzeniem „mini-sojuszu”, jeśli Niemcy nie przekażą czołgów

mag/egw/alf