24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska uważa, że ​​wyniki szczytu NATO „wzmocnią jej bezpieczeństwo”.

Polska uważa, że ​​wyniki szczytu NATO „wzmocnią jej bezpieczeństwo”.

Madryt, 30 czerwca. Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział na czwartkowym szczycie NATO w Madrycie, że przyjęte przez sojuszników decyzje będą sprzyjać bezpieczeństwu Polski i będą wymagać udziału jego kraju we wspieraniu Ukrainy.

Odnosząc się do przyłączenia Finlandii i Szwecji do NATO, Duda powiedział dziennikarzom po przybyciu na szczyt, że to „dobra rzecz dla Polski”, ponieważ „rozszerza granicę (NATO) z Rosją” i „zapewnia duży potencjał manewru”. przeciwko Moskwie”.

Ponadto polski prezydent potwierdził, że partnerzy z NATO „zrozumieli” „wymagania” stawiane przez Warszawę, co „odzwierciedlało się w deklaracji” szczytu, w której „dodano dwa ważne sformułowania”. Ci, którzy najlepiej wspierają Ukrainę, będą najlepiej traktowani przez partnerów bezpieczeństwa.

Ogłoszona wczoraj przez prezydenta kraju Joe Bidena decyzja o utworzeniu dowództwa 5. Armii USA na terenie Polski została okrzyknięta „ważną decyzją” przez Dudę, który potwierdził, że będzie o niej dyskutował i inne decyzje. Szczyt w najbliższy poniedziałek w Warszawie z Radą Bezpieczeństwa Narodowego.

Z drugiej strony podkreślił swoje zadowolenie, że NATO „nie pokazało, że jest bezsilne wobec rosyjskiej agresji” na Ukrainie i że sojusz przyjął „jedność i impet” przeciwko Władimirowi Putinowi. Prawo międzynarodowe i zbrodnie przeciwko cywilom”.

Na koniec polski prezydent wyjaśnił, że „zgodnie z zasadą działania NATO 360º” „prowadzone były dyskusje na temat zagrożeń wynikających z rosyjskiej agresji, fal migracyjnych i kryzysu żywnościowego”.

Przed wypowiedziami Dudy szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Zoloch powiedział w Madrycie, że „nowa koncepcja strategiczna i deklaracja szczytu NATO zawierają argumenty prezydenta Andrzeja Dudy i polskiego rządu”. Był „bardzo aktywny udział” polskiej delegacji.

Zapewnił też, że utworzenie kwatery głównej 5. Korpusu Armii w Polsce oznaczałoby „przybycie kilkuset oficerów”, ale przede wszystkim „w razie zagrożenia istnieje możliwość wzmocnienia liczebności sił zbrojnych „do kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy”.