PILNE: 40 proc. absencja chorobowa w Policji. Aktualne statystyki

40 proc. absencja chorobowa w Policji. Aktualne statystyki

W całym kraju od kilku dni nasila się protest policjantów. Stróże prawa masowo biorą zwolnienia lekarskie. Jak się okazuje, sytuacja jest dramatyczna, na ten moment absencja chorobowa w skali całego kraju sięga już 40 proc. Formacja liczy około 97 tysięcy zatrudnionych, a na chorobowym jest około 40 tysięcy funkcjonariuszy. Od rana do naszej redakcji napływają statystyki z policyjnych garnizonów. Publikujemy te, które już otrzymaliśmy. W ciągu dnia będziemy uzupełniać dane o garnizony, z których na ten moment nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych informacji.

Garnizon łódzki

Stan etatowy 6411
Zatrudnienie 5911
L4 około 36 proc.

– Mimo zwiększonej absencji we wszystkich komendach jest zachowana ciągłość służb choć jest ich oczywiście znacznie mniej. Wszyscy policjanci w służbie są w dyspozycji komendantów i pełnią służbę razem z kierownictwem.  Wykonują zadania za nieobecnych policjantów bez względu na to w jakim wydziale , komórce czy komisariacie pracują. Sytuacja jest trudna, jednak robimy wszystko, aby w jak najmniejszym stopniu ta sytuacja odbiła się na bezpieczeństwie mieszkańców – mówi mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Garnizon kujawsko-pomorski

Stan etatowy 5083
Zatrudnienie 4912
L4 około 38 proc.

– Nie potrafię odpowiedzieć, z których pionów są policjanci przebywający na l4, krótko mówiąc ze wszystkch. Na terenie naszego województwa nie został zamknięty w tym momencie żaden posterunek, komisariat czy komenda – mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Garnizon lubelski

Stan etatowy 4965
Zatrudnienie 4916
L4 około 35 proc.

– Staramy się zapewnić ciągłość służby we wszystkich powiatach, co jest w tym momencie niezwykle trudne. Reagujemy w pierwszej kolejności na zgłoszenia pilne, czyli te gdzie zagrożone jest życie i zdrowie człowieka. Niestety w sytuacjach np. kolizji drogowej, czas oczekiwania na przyjazd patrolu z całą pewnością się wydłuży – mówi nadkom. R.Laszczka -Rusek, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Garnizon wielkopolski

Stan etatowy (brak danych)
Zatrudnienie około 8000
L4 około 50 proc.

– Nie ukrywamy, że sytuacja jest trudna, patroli jest mniej niż dotychczas, ale w poszczególnych komendach pracują służby dyżurne przyjmujące zgłoszenia o zdarzeniach kryminalnych i są zagwarantowane patrole do obsługi pilnych interwencji oraz wypadków drogowych. Żadne drzwi w żadnej jednostce nie są zamknięte – mówi mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

Garnizon podkarpacki

Stan etatowy 4529
Zatrudnienie 4472
L4 około 44 proc.

– Sytuacja wygląda różnie, w poszczególnych jednostkach. Są komendy, gdzie nieobecnych jest mniej niż 30%, a są takie, gdzie absencja chorobowa sięga 70%. Pomimo dużych trudności we wszystkich jednostkach zapewniona jest ciągłość służby, policjanci realizuje tam podstawowe zadania. Tam, gdzie absencja jest największa, kierowani są dodatkowi policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Oddziału Prewencji Policji – mówi nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Garnizon podlaski

Stan etatowy 3032
Zatrudnienie 2915
L4 około 28 proc.

– Ciągłość służby pomimo dużego problemu, nadal jest zachowana, jednostki policji funkcjonują – mówi nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Garnizon zachodniopomorski

Stan etatowy (brak danych)
Zatrudnienie 4308
L4 około 36 proc.

– Sytuacja stanu osobowego w konkretnych jednostkach jest zmienna, a  braki kadrowe staramy się zadysponować tymi policjantami, którzy cały czas są w służbie. Jednostka w przypadku takiej potrzeby otrzyma wsparcie. Sytuacja co do ewentualnych trudności jest na bieżąco monitorowana – mówi kom. Mirosława Rudzińska, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Garnizon mazowiecki

Stan etatowy 5569
Zatrudnienie 5314
L4 (brak danych)

– W ostatnim czasie do komendy wpłynęło więcej niż zwykle zwolnień lekarskich. Na dzień dzisiejszy dokładna ilość tych zwolnień jest raczej niemożliwa do podania, ze względu na to, że funkcjonariusz ma 7 dni na dostarczenie takiego zwolnienia do jednostki a sytuacja jest bardzo dynamiczna i szybko się zmienia. Oczywiście sytuacja w jakiej znalazła się Policja nie jest łatwa, wpływ tych zwolnień oczywiście zwiększa intensywność pracy zespołów organizacji służby. Informuję, iż celem zapewnienia ciągłości służby kieruje się funkcjonariuszy z jednych wydziałów, gdzie liczba policjantów jest większa do innych mniejszych by bezpieczeństwo mieszkańców nie zostało zagrożone – mówi asp. Norbert Cibor, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Garnizon śląski

Stan etatowy 12472
Zatrudnienie 12002 + 26 finansowanych z budżetów miast
L4 około 41 proc.

– Na ten moment 3 komisariaty zamknięte, ale to nie znaczy, że w tym rejonie nie ma patroli – mówi podinsp. Aleksandra Nowara, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Garnizon lubuski

Stan etatowy 2743
Zatrudnienie 2507
L4 około 51 proc.

– W każdej jednostce powiatowej, mimo bardzo trudnych w wielu miejscach sytuacji, jest patrol, który przyjmuje zgłoszenia mieszkańców i dociera w miejsca, gdzie zaistniało dane zdarzenie. Wiąże się to oczywiście z dłuższym niż zwykle czasem oczekiwania. Niezbędna jest kategoryzacja zdarzeń i wezwań dlatego w pierwszej kolejności obsługiwani będą Ci, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolski.

Garnizon dolnośląski

Stan etatowy (brak danych)
Zatrudnienie około 8000
L4 około 41 proc.

– Nie ukrywam, że jest ciężko, ale póki co jeszcze zachowujemy ciągłość służby. Wiąże się to niestety z dodatkowym obciążeniem funkcjonariuszy. Gdzieniegdzie dyżury na posterunkach pełnią osoby z kadry kierowniczej – mówi asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Garnizon warmińsko-mazurski

Stan etatowy 3611
Zatrudnienie 3459
L4 około 44 proc.

– Na terenie garnizonu zamknięte są Posterunki Policji w Stawigudzie, Gietrzwałdzie, Purdzie i Dywitach, które bezpośrednio podlegają pod Komendę Miejską Policji w Olsztynie – mówi kom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Garnizon stołeczny

Stan etatowy (brak danych)
Zatrudnienie ponad 9000
L4 (brak danych)

– Na zwolnieniach lekarskich znajduje się zdecydowanie więcej funkcjonariuszy niż w poprzednich latach w tym okresie. Z całą pewnością nie jest to sytuacja komfortowa, jednak służby pełnione są na bieżąco – mówi kom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Garnizon małopolski

Stan etatowy 7951
Zatrudnienie 7559
L4 50%

– Funkcjonują wszystkie posterunki, komisariaty i komendy – mówi mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o