W Gorzowie Wlkp. brakuje policjantów. Obchody Święta Niepodległości zabezpieczą strażacy i wojsko

W Gorzowie Wlkp. brakuje policjantów. Obchody Święta Niepodległości zabezpieczą strażacy i wojsko

W Gorzowie Wlkp. brakuje policjantów. Obchody Święta Niepodległości zabezpieczą strażacy i wojsko

Wojewoda lubuski, Władysław Dajczak, poinformował, że strażacy wspierani przez żołnierzy zadbają o bezpieczeństwo podczas obchodów Święta Niepodległości w Gorzowie Wielkopolskim. Według nieoficjalnych doniesień na zwolnieniu lekarskim jest aż 90 proc. policjantów pracujących w gorzowskiej komendzie miejskiej.

– Trzeba oczywiście wspomóc tych policjantów, którzy zostają i którzy chcą wypełniać słowa swojego ślubowania, będziemy ich wspierali dodatkowo służbami mundurowymi. Strażacy niewątpliwie są nam bardzo potrzebni i będą. Jesteśmy po rozmowach z wojskiem, z jednostkami z Międzyrzecza, Skwierzyny, żandarmerią wojskową – powiedział w rozmowie z Radiem Eska Władysław Dajczak, wojewoda lubuski. Obchody w stolicy woj. lubuskiego zaplanowano na 10 i 11 listopada. W niedzielę miasto odwiedzić ma Prezydent RP Andrzej Duda.

Przypomnijmy, mundurowi domagają się: 1. podwyżek uposażeń o 650 złotych, 2. przywrócenia poprzedniego sytemu emerytalnego, 3. odmrożenia waloryzacji płac, 4. płatnych nadgodzin, 5. jednakowych uprawnień emerytalnych dla wszystkich funkcjonariuszy, także tych przyjętych do służby 1999 roku i 6. 100% płatności za 30 dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku.

Problemem, jaki zauważają stróże prawa jest również duża liczba wolnych wakatów w Policji (około 7000), co skutkuje tym, że policjanci muszą wyrabiać nadgodziny, za które nie mają płacone. Funkcjonariusze chcą spełnienia wszystkich 6 postulatów, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało zaledwie na 4 z nich, z czego 2 przedstawione propozycje nie są dla mundurowych satysfakcjonujące.

Czytaj również: Kuriozalna sytuacja w Tychach. Nie było komu odebrać sprawcy przestępstwa

 

/Radio Eska, zdjęcie: Lubuski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o