Chociaż w Japonii nie wszystko złoto, co się świeci, ma ona światopogląd i tradycje, które pozwalają wielu osobom rozwijać swoje życie. Zdrowe i satysfakcjonujące.
Początki japońskich nawyków zdrowotnych sięgają czasów starożytnych, w światopoglądzie, który priorytetowo traktuje wewnętrzny spokój i harmonię ze środowiskiem i innymi.
1. Shinrin Yoku
Aby odnaleźć spokój i odzyskać siły, Japończycy praktykują shinrin-yoku, czyli „kąpiele leśne”. Polega na kilkugodzinnym zanurzeniu się w lesie, Porzuć swoje zwykłe zmartwienia i ciesz się wszystkim, co przychodzi do ciebie poprzez zmysły.
Pobyt w lesie, gdzie wszystkimi zmysłami oddycha się przyrodą, działa odmładzająco na ciało i umysł, ponieważ Ludzie cierpią na „biofilię” To tendencja do łączenia się ze środowiskiem naturalnym, ze zwierzętami i roślinami, bo w ich towarzystwie ewoluowaliśmy przez miliony lat.
Naukowo udowodnione korzyści zdrowotne wynikające z tego popularnego święta obejmują: Zmniejszony stres, lepszy sen, większa koncentracja i kreatywność, regeneracja fizyczna, regulacja odporności i ogólnie lepsze samopoczucie.
Aby ćwiczyć Shinrin yoku, po prostu udaj się do lasu (lub parku) i wykonaj kroki, które wyjaśniamy Jak zażywać leśnej kąpieli?
2. Ikigai
Ikigai ma w Japonii długą historię. Jest to określenie zupełnie zwyczajne i potoczne „Wartość życia” lub „sens życia”.
Zasadniczo twoje ikigai To rzecz lub rzeczy, dla których warto budzić się każdego ranka. Jednak nie każdy zna swoje ikigai. Odkrywanie ich i kultywowanie może pomóc Ci żyć pełniej, rozwijać swoje umiejętności, pragnienia i emocje.
Nie możesz wymusić odkrycia Ikigai. Chodzi o uwolnienie się od ograniczeń społecznych i życie jako prawdziwe ja. Więc nie martw się, po prostu włącz pytanie, dlaczego budzisz się rano, do swojego codziennego życia.
Każde działanie lub temat, który Cię interesuje, może stać się Twoim ikigai. Może to być na przykład nauka rysowania, gra na instrumencie muzycznym lub wolontariat w organizacji pozarządowej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ikigai, możesz przeczytać poświęconą mu książkę Francesca Mirallesa lub jego artykuł w Bodymente: Ikigai: japoński sekret długiego i lepszego życia. W tym filmie znajdziesz także inne klucze do znalezienia i rozwoju swojego ikigai:
3. Moai
Podobnie jak ikigai, moai to koncepcja wywodząca się z wyspy Okinawa, regionu świata, w którym występuje Ludzie żyją znacznie dłużej, są szczęśliwsi i zdrowsi niż przeciętnie.
Moi ho Grupa przyjaciół na całe życie, z którymi można dzielić radości i problemy i którzy zawsze są gotowi zaoferować wsparcie. Zaczynają się tworzyć w dzieciństwie i pozostają przez całe życie.
Pierwotnie Moise Powstał w celu połączenia zasobów całego miasta Do projektów lub robót publicznych. Jeśli ktoś potrzebował kapitału na zakup ziemi lub pomoc w nagłym wypadku, moai było jedynym sposobem na zebranie pieniędzy.
Dziś pomysł rozszerzył się na stać się siecią wsparcia społecznego, Tradycja kulturowa, która zachęca do solidarności i koleżeństwa.
W okolicach Okinawy. Przyjaciele „spotykają się dla wspólnego celu” (Czasami codziennie, czasem kilka dni w tygodniu), aby plotkować i dzielić się osobistymi radościami i odkryciami. W razie potrzeby zapewniana jest także pomoc materialna.
Tradycyjnie tworzy się grupy składające się z około pięciorga dzieci, które przywiązują się do siebie na całe życie. Jako druga rodzina spotykali się okresowo ze swoimi moai, aby pracować, bawić się i zbierać zasoby. Niektóre moai przetrwały ponad 90 lat.
Członkowie Moai Wpłacają miesięczną składkę na rzecz grupy Który jest używany do kolacji, gier, spotkań lub innego wspólnego hobby między wami. Część tych pieniędzy może zostać wykorzystana na wypadek, gdyby członek jej potrzebował i jego dobro było zagrożone.
Bliskie relacje, bardziej niż pieniądze i sława, czynią ludzi szczęśliwymi przez całe życie. Więzy te chronią człowieka przed problemami życia i pomagają opóźnić jego pogorszenie fizyczne i psychiczne.
4. Hara Hachibu
Na Okinawie na 100 000 mieszkańców przypada ponad 60 osób w wieku powyżej 100 lat, czyli trzy razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych. Częścią tajemnicy jest dieta, a jedną z jej zasad jest hara hachi bu, czyli zasada, która zaleca Jedz tylko do momentu napełnienia „osiem porcji brzucha”. W ten sposób unika się spożywania nadmiaru kalorii i wszystkich problemów, jakie one powodują.
Nauka twierdzi, że mózg zdaje sobie sprawę, że żołądek osiąga maksymalną pojemność 15–20 minut po jego zapełnieniu. to znaczy Im wolniej jesz, tym szybciej zauważysz moment, w którym twoje ciało jest pełne.
Konieczne jest praktykowanie Hara Hachi Bu Spraw, aby jedzenie było świadome, To znaczy: delektuj się każdym kęsem, dobrze go przeżuwaj i nie rozpraszaj się niczym innym niż samym jedzeniem.
5. Omotenashi
Znany również jako Japońska gościnność. Pojęcie to jest prawie niemożliwe do przetłumaczenia, ponieważ dotyczy czegoś więcej niż tylko gościnności, a w Japonii zwykle wykracza poza to, co na Zachodzie rozumiemy jako dobrego gospodarza.
Magia omotenashi polega na… Stwórz atmosferę, w której zwiedzający będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie, Nie oczekując niczego w zamian. To owoc pracy z serca, bez egoizmu.
Królewskie korzenie Omotenashi sięgają początków ceremonii parzenia herbaty, której zasady zostały ustalone przez mistrza Sen no Rikyu w XVI wieku. Podczas przyjęcia herbacianego, Gospodarz poświęca całą uwagę swoim gościom. Zrozumienie znaczenia omotenashi oznacza zrozumienie kultury japońskiej na głębokim poziomie.
Oczywiście nie wszyscy jednak zawsze są uprzejmi, uprzejmi i życzliwi Wiele wartości zawartych w omotenashi sprzyja pozytywnej współpracy i sprawia, że czujemy się mile widziani.
Ilomotenashi Można go znaleźć wszędzie tam, gdzie coś wypływa z serca. Jeśli podczas wizyty w Japonii będziesz mieć oczy szeroko otwarte, będziesz w stanie docenić niezliczone zachowania, które mogą pozostać niezauważone, ale których celem jest dobre samopoczucie.
6. Kaizen
Koncepcja ta stosowana jest w świecie biznesu. Termin Kaizen składa się z: Kaj (zmiana) i Piękny (Na lepsze). Odnosi się do ciągłego doskonalenia działań, procesów, procedur lub produktów przez wszystkich pracowników firmy.
Nie ważne są wielkie innowacje, ale znaczenie każdego pracownika Stale krytycznie kwestionuj swoje działania Twoje miejsce pracy i ciągłe doskonalenie sposobu, w jaki pracujesz.
Filozofia Kaizena Oznacza to ulepszenia dla wszystkich, zawsze i wszędzie. Masaaki Imai po raz pierwszy zwrócił uwagę na koncepcję ciągłego doskonalenia na Zachodzie w 1986 roku w swojej książce Kaizen: klucz do japońskiego sukcesu konkurencyjnego.
Według Kaizena, Zawsze można coś ulepszyć. Niezależnie od tego, czy chodzi o produkty, usługi, procesy, działania czy miejsce pracy… wszystko można ulepszyć.
Sposób myślenia Kaizen mówi, że każdy pracownik powinien codziennie myśleć o tym, co można ulepszyć. Uprość lub ulepsz swój biznes I podaj odpowiednie sugestie. Dotyczy to wszystkich firm lub innych instytucji.
Kaizen oferuje zatem możliwości uznania i rozwoju w pracy, która jest ważnym aspektem naszego życia.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?