Ochroniarze z Doliny Krzemowej wywalczyli podwyżki, opiekę zdrowotną i płatne urlopy

Ochroniarze z Doliny Krzemowej wywalczyli podwyżki, opiekę zdrowotną i płatne urlopy

Blisko 3.000 pracowników ochrony z Doliny Krzemowej 11 sierpnia ratyfikowało swój pierwszy zbiorowy układ pracy. Związek zawodowy Service Employees International Union walczył o to przez blisko 5 lat. Układ zawarto na okres 4 lat.

Informacje te zostały ogłoszone w poniedziałek w komunikacie prasowym SEIU United Service Workers West, związku zawodowego reprezentującego ponad 40.000 pracowników obsługi nieruchomości w całej Kalifornii. W ramach zawartego z Securitas, Allied Universal, G4S i Cypress Security porozumienia wynegocjowano m.in. podwyżki wynagrodzeń o 1,20 USD za godzinę, poprawę świadczeń opieki zdrowotnej oraz płatne urlopy. Zbiorowy układ pracy zostałzawarty na okres czterech lat.

Większość pracowników ochrony z Doliny Krzemowej nie jest zatrudnionych bezpośrednio przez firmy takie jak Facebook i Alphabet (spółka-matka Google). Jedynie Apple zatrudnia własnych pracowników ochrony. Pozostałe spółki polegają na usługach świadczonych przez agencje ochrony.

Mediana wynagrodzeń pracowników Doliny Krzemowej waha się od 197.000 do 240.000 dolarów rocznie. SEIU zauważa jednak, że wynagrodzenia pracowników usługowych, a w szczególności ochroniarzy są znacznie niższe – około 25.000 do 30.000 dolarów rocznie.

SEIU podkreśla, że większość ochroniarzy pracujących w Dolinie Krzemowej żyje na skraju ubóstwa. Mają problemy z opłaceniem rachunków, a w konsekwencji są osobami bezdomnymi, mieszkającymi w swoich samochodach. Ponadto spora część pracowników ochrony, aby przetrwać w jednym z najdroższych miejsc do życia w Stanach Zjednoczonych, korzysta z darmowej żywności dostępnej na kampusach technologicznych gigantów.

Związkowcy zapowiedzieli również, że nie zamierzają spocząć na laurach. Co ciekawe, Google i Facebook od początku wspierają uzwiązkowienie pracowników ochrony. Spółki te jednocześnie podkreślają, że będą kontynuować współpracę z firmami zatrudniającymi uzwiązkowionych ochroniarzy.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o