Telefonując z Francji wywołał fałszywy alarm w szpitalu w Warszawie | OCHRONA24.info

Telefonując z Francji wywołał fałszywy alarm w szpitalu w Warszawie

Telefonując z Francji wywołał fałszywy alarm w szpitalu w Warszawie

Policjanci stołecznego wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw ustalili i zatrzymali podejrzanego o wywołanie alarmu bombowego w Wojskowym Instytucie Medycznym. Do zdarzenia doszło 11 maja br. Jak się okazało połączenia telefoniczne do szpitala z informacją, że w obiekcie został podłożono bombę, wykonane zostały z terenu Francji. Mężczyźnie może grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Ewakuacja kilku oddziałów Wojskowego Instytutu Medycznego, w tym pacjentów objętych intensywną opieką lekarską, była efektem fałszywego alarmu bombowego.

11 maja br. pracownicy szpitala odebrali dwa telefony z informacją o podłożeniu na terenie ich obiektu ładunku wybuchowego. Natychmiast na miejsce zostały wezwane służby ratunkowe, w tym policyjni pirotechnicy, którzy po ewakuacji pacjentów z budynku, przystąpili do sprawdzenia szpitala. W działaniach tych uczestniczyli żołnierze Żandarmerii Wojskowej (placówka jest ośrodkiem wojskowej służby zdrowia), której przedstawiciele pracowali także w specjalnie powołanym sztabie. W jego skład wchodzili policjanci z kilku jednostek, w tym specjaliści zajmujący się zwalczaniem aktów terroru.

Kilkugodzinna akcja pirotechników nie potwierdziła, aby w obiekcie zostały umieszczone materiały wybuchowe. Zarówno pacjenci, jak i personel szpitala mogli wrócić na oddziały.

Niezwłocznie po zdarzeniu policjanci rozpoczęli ustalanie osoby odpowiedzialnej za fałszywy alarm w szpitalu. Dzięki najnowszym technikom policyjnym stołeczni funkcjonariusze namierzyli osobę mogącą mieć związek z tym zdarzeniem. Z ich ustaleń wynikało, że połączenia były wykonane z terenu Francji.

Kiedy mężczyzna, obywatel Polski na stałe mieszkający we Francji, przyjechał do Polski został natychmiast zatrzymany. W toku wykonywanych czynności procesowych przy 46-latku został zabezpieczony telefon komórkowy, z którego 11 maja łączono się ze szpitalem.

Nadzorujący śledztwo prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga przedstawił mężczyźnie zarzut dotyczący wywołania alarmu bombowego wiedząc, że zagrożenie nie istnieje oraz wystąpił do sądu z wnioskiem o areszt dla 46-latka. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy.

Art. 224a. Fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

/Policja

                               

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o