Fałszywy alarm bombowy w szkole. Ewakuowano blisko 300 osób | OCHRONA24.info

Fałszywy alarm bombowy w szkole. Ewakuowano blisko 300 osób

Fałszywy alarm bombowy w szkole. Ewakuowano blisko 300 osób

Ostrołęccy policjanci zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który w czwartek popołudniu poinformował o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób znajdujących się w 2 budynkach, ewakuowano blisko 300 osób, w tym 237 dzieci. Na szczęście alarm bombowy w szkole okazał się fałszywy. Dzięki sprawnym działaniom funkcjonariuszy sprawca został zatrzymany w niespełna godzinę od chwili fałszywego zgłoszenia.

W czwartek (24.05.) około godziny 14 do dyżurnego ostrołęckich policjantów została przekazana informacja dotycząca podłożenia ładunku wybuchowego w Zespole Placówek Oświatowych na terenie powiatu ostrołęckiego, w skład którego wchodziły dwa budynki. Według wstępnych ustaleń wynikało, że na telefon dyrekcji szkoły dwukrotnie zadzwonił młody mężczyzna i powiedział, że w szkole znajduje się bomba i za pół godziny wybuchnie.

Sprawę potraktowano bardzo poważnie. Dyrekcja szkoły wspólnie z kadrą pedagogiczną przeprowadziła bardzo sprawną ewakuację. O jej sprawności najlepiej świadczy fakt, że trwała ona niecałe trzy minuty i pomimo, że brały w niej udział m.in. przedszkolaki odbyła się bez paniki. Łącznie ewakuowanych zostało 237 dzieci oraz 55 osób dorosłych.

Na miejscu szybko pojawił się funkcjonariusz z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, a także policjanci z Ostrołęki, Kadzidła, Baranowa, Łysych oraz Myszyńca, którzy sprawdzali dokładanie ,,krok po kroku”  budynki szkoły.

Gdy jedna grupa funkcjonariuszy sprawdzała klasy, klatki schodowe i szkolne korytarze, druga grupa w tym czasie przystąpiła do ustalania osoby dzwoniącej. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom i bardzo dobrej współpracy dyżurnego jednostki z policjantami biorącymi udział w działaniach już niespełna godzinę od zgłoszenia alarmu ustalono dane personalne i miejsce zamieszkania podejrzanego o to przestępstwo mężczyzny.

Policjanci z Kadzidła natychmiast pojechali do jego miejsca zamieszkania, gdzie osoby nie zastano. W związku z tym mundurowi rozpoczęli sprawdzanie terenu jego posesji, a także znajdujące się na nim pomieszczenia gospodarcze. W jednym z nich zatrzymano ukrywającego się tam mężczyznę, którym okazał się 19-latek. Posiadał on przy sobie telefon komórkowy, z którego wykonane były połączenia dotyczące fałszywego alarmu. Telefon został zabezpieczony.

Mężczyzna usłyszał już zarzut fałszywego zawiadomienia o podłożonym ładunku wybuchowym. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Art. 224a. Fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

/Policja

                               

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o