Komenda Główna Policji ma nowy sztandar. Pojawiły się na nim słowa: “Bóg, Honor, Ojczyzna”

Słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" wróciły na sztandar Komendy Głównej Policji. Fot. MSWiA

Słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" wróciły na sztandar Komendy Głównej Policji. Fot. MSWiA

Podczas uroczystości w Belwederze, Komenda Główna Policji otrzymała w piątek 26 lipca br. nowy sztandar. – Dziękuję za to, że na sztandarze pojawiły się znowu słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wracamy do korzeni i tradycji. Wracamy do wartości, na których chcemy budować bezpieczne państwo – powiedziała minister Elżbieta Witek.

Uroczystości odbywające się dziś na dziedzińcu Belwederu stanowiły jeden z elementów obchodów 100-lecia utworzenia Policji Państwowej. – Wszyscy Wam dziękujemy za Wasz trud, za Waszą ciężką, odpowiedzialną i często niebezpieczną służbę. Dziękujemy też pracownikom cywilnym, którzy wspierają Was każdego dnia – powiedziała minister Elżbieta Witek.

Szefowa MSWiA, wspólnie z gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji, wręczyła policjantom Medale za Długoletnią Służbę i za Zasługi dla Policji, Odznaki Zasłużony Policjant, a także awanse na wyższe stopnie. Przyznano również medale z okazji 100-lecia utworzenia Policji Państwowej.

– Ta dzisiejsza uroczystość ma jeszcze inny, bardzo symboliczny wymiar. Dziś Komenda Główna otrzymała sztandar. To wielka duma, wielki zaszczyt, bo pod tym sztandarem będziecie stać przy wielu ważnych uroczystościach – powiedziała szefowa MSWiA. Jak dodała, sztandar będzie reprezentował nie tylko Komendę Główną Policji, ale całą ponad 100 tys. formację.

Minister przypomniała, że nowy sztandar jest symbolem oddania, wierności i służby. – Więc trwajcie przy nim, szanujcie go, traktujcie z godnością – zaznaczyła. Podkreśliła, że policyjny mundur ma wzbudzać we wszystkich szacunek do służby. – Ten mundur to reprezentacja polskiego państwa, na którego straży bezpieczeństwa czuwacie każdego dnia – zakończyła.

Głos zająłrównież Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, który podkreślił, że “(…) sztandar to znak jedności formacji, symbol największych wartości – męstwa dumy i etosu zawodowego. Nadanie sztandaru w setną rocznicę powstania Policji Państwowej to ogromne wyróżnienie dla naszej formacji, wyraz społecznego uznania za rzetelną, ofiarną i odpowiedzialną służbę funkcjonariuszy Policji”.

“Bóg, Honor, Ojczyzna”

Idea powstania nowego sztandaru dla policyjnej centrali ukonstytuowała się 6 lutego 2019 roku, wraz ze Społecznym Komitetem Ufundowania Sztandaru dla Komendy Głównej Policji, w skład którego weszli przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Policji, a przewodniczącym został poseł Grzegorz Piechowiak.

Sztandar wykonany jest ręcznym haftem. Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu barwy karmazynu polskiego. Jeden bok płata jest wszyty w białą skórę przymocowaną do drzewc 7 gwoździami z białego metalu. Boki płata obszyto srebrną frędzlą.

Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się wizerunek orła białego ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Pod godłem jest umieszczony półkolem napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA” haftowany srebrnym szychem.

Odwrotna strona płata sztandaru jest barwy granatowej, z umieszczoną pośrodku, haftowaną srebrnym szychem gwiazdą składająca się z ośmiu pęków promieni. W poprzek gwiazdy jest umieszczona rozwinięta wstęga o barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Nad wstęgą pośrodku gwiazdy jest umieszczona tarcza herbowa o obrzeżu haftowanym złotym szychem. W jej polu umieszczony jest wizerunek patrona Policji św. Michała Archanioła. Dookoła umieszczona jest nazwa jednostki: KOMENDA GŁÓWNA POLICJI WARSZAWA.

W rogach płata sztandaru są umieszczone wieńce haftowane srebrnym szychem, złożone z dwóch gałązek – wawrzynu i dębiny, zwane „wieńcami laurowo – dębowymi”. W utworzonych przez nie polach znajdują się oznaczenia rodzajów służb Policji oraz w górnym rogu płata przy drzewcu – nazwa SPOŁECZNY KOMITET.

Czytaj również: Chrześcijańskie wartości w wytycznych dla żołnierzy. Dokument zatwierdził Mariusz Błaszczak

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Źródło: MSWiA, KGP, Magazyn Policja 997

11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
SierżantRafałOlimpiuszJanTu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Olo
Gość
Olo

Jeszcze trochę i będzie “prawo i sprawiedliwosc”

Janusz
Gość
Janusz

Proponuje tam domalować 44 pamietamy, smierć komfidentom, żołnierze wyklenci i jp100% i bolandza mylycja bedzie z siebie bardzo dumna XD. Zyc w tym chlewie obesranym gównem to sadomasochizm.

Sierżant
Gość
Sierżant

Bóg? A co to, już sekta weszła do policji. Kurwa radiowozy “chrzci” czarny, na sztandarach Bóg…a gdzie świeckie tradycje? Kurwa mać, tą pisolandia tak mnie wnerwia że zaraz zwymiotuje.

Rafał
Gość
Rafał

Proszę administratora o blokowanie takich wypowiedzi. Ten człowiek nie powinien mieć możliwości dodawania żadnych komentarzy

Sierżant
Gość
Sierżant

Oooo! Czyżby krzyżowiec się odezwał. Łoooo jezuuuu

Rafał
Gość
Rafał

Być może, napewno katolik dla którego słowa Bóg, Honor, Ojczyzna coś znaczą. Bę

Sierżant
Gość
Sierżant

Popracuj nad językiem polskim.

Tu
Gość

Mi się te słowa bardzo podobają i nie rozumiem tych zaczepek o Bóg.
Wystarczy zajrzeć do słownika j. polskiego i można sobie słowo “Bóg” interpretować na różne sposoby.
Nie musi koniecznie chodzić o Boga katolickiego w tych słowach.
Każdy po swojemu, w zgodzie ze swoimi poglądami interpretuje te hasło.

Sierżant
Gość
Sierżant

Każdy bóg…to tylko wymysł, to sekta, dlatego nie powinno się tego słowa stosować szczególnie w formacjach mundurowych, przecież to zakrawa na ośmieszenie. Nie można komuś narzucać wiary w co kolwiek, a przecież ten zwrot i definicja narzucają odpowiednie zachowanie. Nie widzisz tego że tu chodzi tylko o lizanie odbytu partii rządzącej?

Jan
Gość
Jan

Diabeł, Hańba, Obczyzna.

Olimpiusz
Gość
Olimpiusz

Świecka instytucja w świeckim państwie wychwala Boga; dlaczego?!

Ostatnio dodane