27 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

22 marca Kościół w Ameryce Łacińskiej jednoczy się w modlitwie za Haiti

22 marca Kościół w Ameryce Łacińskiej jednoczy się w modlitwie za Haiti

CELAM, CLAR i Cáritas Ameryka Łacińska wzywają do zorganizowania kontynentalnego dnia modlitwy, aby wyrazić swoją bliskość i solidarność z narodem karaibskim. „Przyłączmy się do krzyku narodu Haiti, aby ten głos można było usłyszeć na ziemi i w niebie”.

Wiadomości Watykańskie

„Wszyscy z Haiti”: Pod tym hasłem spotykają się Konferencja Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM), Konfederacja Duchowieństwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CLAR) oraz Caritas Ameryki Łacińskiej. Wzywają do zorganizowania „kontynentalnego dnia modlitwy” za Haiti w przyszły piątek, 22 marca 2024 r.

„Mieszkańcy Haiti tak bardzo cierpieli przez tak długi czas. W ostatnich tygodniach sytuacja społeczna i humanitarna ogromnie się pogorszyła” – napisali organizacje, uznając, że ta sytuacja „jest wynikiem wielu czynników i złożonej historii, ale my nie mogą przestać być sąsiadami.”

Kraj Karaibów przeżywa jeden z najtrudniejszych okresów ze względu na eskalację przemocy ze strony grup przestępczych i niestabilność polityczną po rezygnacji premiera Ariela Henry'ego po tym, jak nie rozpisał wyborów powszechnych. Kościół w swojej pracy duszpasterskiej był również oblegany przez falę porwań mnichów, misjonarzy i księży, w tym wybuchowy atak na prałata Pierre-André Dumasa, wiceprezydenta diecezji.

Cierpiące oblicze Chrystusa

On tekst Apel ukazuje tragiczną sytuację ponad 3 milionów dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej, 362 000 osób wewnętrznie przesiedlonych, ponad połowy ludności żyjącej poniżej progu ubóstwa oraz kobiet, które na co dzień cierpią z powodu łamania ich podstawowych praw . . Zauważają, że podczas tego postu u każdego z nich pojawia się „cierpiące oblicze Chrystusa”.

gdzie jest twój brat? To pytanie zaczerpnięte z Księgi Rodzaju (Rdz 4,9) „z którym Bóg stawia przed nami dzisiaj wyzwanie” – stwierdzili organizatorzy, podkreślając, że „nigdy nie możemy pozostać obojętni na cierpienie całego narodu w wielkim cierpieniu”. Część narodów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.”

Z Maryją, Matką Miłosierdzia

Zdając sobie sprawę, że „rozwiązanie nie leży bezpośrednio w naszych rękach” i że wymaga „odwagi i determinacji mężczyzn i kobiet posiadających władzę decyzyjną na szczeblu krajowym i międzynarodowym”, animatorzy inicjatywy zapraszają do zarezerwowania dnia modlitwy dla świata. Mieszkańcy Haiti w najbliższy piątek, 22 marca, będzie dniem, w którym w wielu wspólnotach nadal obchodzony będzie „Piątek Bolesny”, czyli „Maryja u Stopy Krzyża”.

„To Dziewica łączy się z cierpieniami swego Syna. To Maryja opłakuje dziś swojego syna przed narodem haitańskim ukrzyżowanym z powodu nędzy i przemocy. Proszą Ją, Matkę Czułości i Miłosierdzia, o wstawiennictwo, „aby Pan ułatwił ścieżki, przygotował serca i poruszył wolę, aby nasi bracia mogli wkrótce cieszyć się pełnią życia”.

Konkretne gesty

CELAM, CLAR i Cáritas Latin America żądają, aby „nasze praktyki wielkopostne w tym dniu kierowały się tą intencją” i wskazują, że ważne jest również „uwidocznienie tej sytuacji, aby zwiększyć uwagę na jej powagę i tragedię”.

Sugeruje się, aby każdy ze swoich miejsc wykonał „jakiś konkretny zbiorowy gest lub działanie”: prośby w Eucharystii, intencje w różańcu i wspólną modlitwę.

Tekst zaproszenia kończy się słowami:

Przyłączmy się do krzyku narodu haitańskiego, aby ten głos został usłyszany na ziemi i w niebie, ufając w miłosierdzie i współczucie Boga dla swoich dzieci.