Nowy funkcjonariusz… z kopytami trafił do podkarpackiej policji. Owidiusz już wkrótce wyruszy w pierwszy patrol

Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego. Fot. KWP Rzeszów

Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego. Fot. KWP Rzeszów

Garnizon podkaprackiej policji od niedawna ma nowego funkcjonariusza… z kopytami. Owidiusz już wkrótce, po odpowiednim przeszkoleniu, wyruszy ze swoim opiekunem w pierwszy patrol. Aktualnie w garnizonie podkarpackim służy sześć koni i sześciu jeźdźców w mundurach.

W minionym tygodniu, dzięki Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, szeregi podkarpackiej komendy zasilił nowy wierzchowiec. – Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego. Gdy tylko się zaadaptuje w nowym miejscu, rozpocznie szkolenie, po którym wyruszy ze swoim opiekunem w policyjny patrol – tłumaczy nadkomisarz Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Konie w Policji pełnią głównie rolę prewencyjną. – Najczęściej wyjeżdżają na takie wydarzenia jak mecze, demonstracje czy różnego rodzaju przemarsze. Wykorzystywane są również do patrolowania lasów, parków oraz terenów przy jeziorach i rzekach, a w sezonie letnim patrole konne dbają o porządek podczas koncertów, festynów i innych imprez plenerowych – wyjaśnia rzecznik prasowa podkarpackiej policji.

Koń, który ma pełnić służbę w Policji, musi przejść szkolenie, po ukończeniu którego osiągnie odpowiednie stopnie. Pierwszy stopień uzyskuje po półrocznym szkoleniu, uprawnia on konia do pełnienia służby w ruchu miejskim o małym natężeniu i zabezpieczeniu imprez o małym stopniu ryzyka. Dopiero rok później może przystąpić do atestu drugiego stopnia. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, zwierzę może pełnić służbę podczas m.in. demonstracji i zgromadzeń publicznych. W czasie szkolenia zwierzęta oswajają się z nietypowymi sytuacjami, z którymi mogą mieć do czynienia podczas codziennej służby. Nie powinien nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu.

– Obecnie w Ogniwie Konnym Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie jest 6 koni – Empres, Winston, Rewal, Gonzo, Kent i Owidiusz. Każdy koń ma swojego opiekuna, który na co dzień dba o jego zdrowie, wyszkolenie i przygotowuje konia do służby. W ogniwie konnym podkarpackiej policji służy 6 jeźdźców – dodała nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Czytaj również: Świętokrzyscy policjanci dostali nowe radiowozy [ZDJĘCIA]

 

Źródło: KWP Rzeszów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane