“Kontrwywiad obywatelski” na medal. Dzięki informacji od mieszkańca pogranicza, Straż Graniczna zatrzymała imigranta

Do placówki Straży Granicznej w Lubaczowie zadzwonił zaniepokojony mieszaniec pogranicza. Fot. BiOSG

Do placówki Straży Granicznej w Lubaczowie zadzwonił zaniepokojony mieszaniec pogranicza. Fot. BiOSG

Straż Graniczna z Lubaczowa zatrzymała obywatela Mołdawii, który pieszo przekroczył tzw. “zieloną granicę” z Ukrainy do Polski. Kluczowa okazała się informacja od mieszańca pogranicza, który zwrócił uwagę na nieznajomego mężczyznę z plecakiem porozumiewającego się językiem obcym.

Zdarzenie miało miejsce w miniony czwartek (4 lipca) na obszarze będącym w odpowiedzialności służbowej placówki SG w Lubaczowie. Jak poinformował st. chor. SG Piotr Zakielarz z Referatu Prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, do placówki SG zadzwonił mieszaniec pogranicza, który w okolicach miejscowości Majdan Lipowiecki zauważył mężczyznę porozumiewającego się językiem obcym i pytającego przechodniów o lokalne środki transportu.

Już po kilku minutach na miejscu był patrol Straży Granicznej. – Mundurowi ustali, że osoba wsiadła do autobusu w kierunki Łukawca. W tej też miejscowości zauważyli i wylegitymowali mężczyznę – wyjaśnił Zakielarz.

Na podstawie dokumentów i sprawdzeń w międzynarodowych bazach funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest obywatelem Mołdawii z zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen. – Kilka miesięcy wcześniej ten sam 45-latek usiłował bezskutecznie wjechać do Polski przez przejście graniczne w Medyce – podkreslił st. chor. Piotr Zakielarz.

Mężczyzna przyznał się do nielegalnego przekroczenia tzw. “zielonej granicy” z Ukrainy do Polski. Dodał, że planował dotrzeć do Francji i tam się osiedlić. Po ustaleniu miejsca przekroczenia granicy i sporządzeniu dokumentacji funkcjonariusze SG przekazali cudzoziemca z powrotem na Ukrainę w ramach readmisji.

Czytaj również: Straż Graniczna rozpracowała “hinduski kanał przerzutowy” w Bieszczadach. Obywatel Indii zatrzymany

 

Źródło: BiOSG

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane