Szefowa MPS Cressida Dick: Co drugi funkcjonariusz powinien być kobietą

Komisarz Cressida Dick uważa, że kobiety powinny stanowić połowę formacji. Fot. Wikipedia.org/Katie Chan

Komisarz Cressida Dick uważa, że kobiety powinny stanowić połowę formacji. Fot. Wikipedia.org/Katie Chan

Szefowa policji metropolitalnej w Londynie, w rozmowie z radiem BBC stwierdziła, że kobiety powinny stanowić połowę formacji. Komisarz Cressida Dick, jedna z najstarszych funkcjonariuszek w Wielkiej Brytanii nie kryje się również ze swoją orientacją – jest lesbijką – i uważa, że to właśnie m.in. dzięki niej w szeregi brytyjskiej policji wstępuje coraz więcej homoseksualistów.

Szefowa Metropolitan Police Services Cressida Dick na antenie radia BBC podkreśliła, że m.in. dzięki niej – kobiecie o odmiennej orientacji seksualnej – stojącej na czele policji w Londynie, do formacji wstępuje coraz więcej kobiet i homoseksualistów. W rozmowie z radiem zaznaczyła jednak, że jej orientacja jest “jedną z najmniej interesujących rzeczy, jaką można o niej powiedzieć”.

Cressida Dick sama o sobie mówi, że jest “nieco inna” i ma świadomość tego, że wiele osób tak właśnie ją postrzega. Jej zdaniem – to jaka jest – sprzyja temu, że młodzi ludzie nie wstydzą się swojej “inności” i chcą spróbować swoich sił w formacji.

Komendant londyńskiej policji przekonywała też, że – jej zdaniem – kobiety powinny stanowić połowę funkcjonariuszek policji. – W długiej perspektywie czasowej, aby w policji służyli najlepsi z najlepszych, powinno być po połowie funkcjonariuszek i funkcjonariuszy – stwierdziła Cressida Dick. Zauważyła jednak, że taki odsetek kobiet nie będzie raczej służył w policji w czasie jej kadencji.

Dick wspominała też swoje początki w policji, gdy jako 23 latka patrolowała dzielnicę West End. – Podobało mi się, że o trzeciej czy czwartej nad ranem tam byłam – powiedziała.

– To świetna rzecz jeśli chodzi o służbę w policji, masz dużo odpowiedzialności już na początku służby i musisz podejmować decyzje – czasem decyzje na wagę życia i śmierci – bardzo szybko – dodała.

Komisarz wspominała również te złe chwile, kiedy podczas dowodzonej przez nią operacji antyterrorystycznej na stacji metra Stockwell w 2005 roku zginął przypadkowy mężczyzna, którego wzięto za terrorystę. – Myślę o tym dość często. Chciałabym… chciałabym, aby do tego nie doszło – powiedziała Cressida Dick, która ostatecznie została oczyszczona z wszelkich zarzutów. Jak podkreśliła, z tego “okropnego czasu” wyciągnęła lekcję, dzięki której stała się lepszą dowódczynią i policjantką.

Czytaj też:

Zmarzł podczas wojskowych manewrów. Brytyjski żołnierz chce odszkodowania od resortu obrony

Metropolitan Police Service (MPS, Metropolitalna Służba Policyjna) to brytyjska formacja policyjna, pełniąca rolę policji terytorialnej na obszarze wszystkich gmin Wielkiego Londynu z wyjątkiem City of London. W potocznym angielskim określa się ją jako the Met, z kolei w kulturze popularnej nazywana jest często Scotland Yardem.

MPS jest zdecydowanie największą i najbardziej znaną spośród formacji policyjnych w Wielkiej Brytanii. Oprócz typowych zadań policji terytorialnej, jej funkcjonariusze zapewniają ochronę osobistą członkom brytyjskiej rodziny królewskiej, premierowi Wielkiej Brytanii i innym najważniejszym politykom, a także wysokiej rangi przedstawicielom innych państw składającym wizytę w Wielkiej Brytanii.

Formacja odpowiada także za ochronę placówek dyplomatycznych zlokalizowanych w brytyjskiej stolicy, jak również za szereg kwestii związanych ze zwalczaniem terroryzmu. Formacja liczy ponad 30 tys. funkcjonariuszy, zatrudnia również ok. 13 tysięcy pracowników cywilnych.

Czytaj również: Chciał wrócić do Polski, ale wsiadł do innego samolotu i doleciał na Maltę. Zawiodła służba ochrony i obsługa

 

/BBC Radio 4

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
olo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olo
Gość
olo

Baba bez bolca dostaje pier…ca

Ostatnio dodane