Zaglądamy do talerzy policjantów zabezpieczających COP24. “To żarcie godne munduru policjanta!”

Zaglądamy do talerzy policjantów zabezpieczających COP24

Jeszcze przed rozpoczęciem COP24 do Komendy Głównej Policji docierały sygnały o obawach policjantów delegowanych do zabezpieczenia Szczytu Klimatycznego COP 24, dotyczących warunków socjalnych, jakie mogą ich czekać podczas służby. Anonimowe listy od rzekomych zaniepokojonych mundurowych publikowane były m.in. na na stronach i grupach policyjnych. – Przykro nam, że niektórzy oceniają akcję jeszcze przed jej rozpoczęciem. Zapewniamy, że obawy te są bezpodstawne mówił Rzecznik Prasowy KGP, insp. Mariusz Ciarka. Jak się okazuje, nie były to słowa rzucone na wiatr, a policjanci zabezpieczający COP24 pełnią służbę w godnych warunkach.

W Szczycie Klimatycznym COP24, jaki rozpoczął się 3 i potrwa do 14 grudnia w Katowicach weźmie udział nawet 30 tysięcy gości z blisko 200 krajów. Policja od wielu miesięcy prowadziła wszechstronne przygotowania do zabezpieczenia tego wydarzenia. Około 8 tys. policjantów ze Śląska i spoza województwa całodobowo dba o bezpieczeństwo podczas Szczytu Klimatycznego. Komedna Główna Policji zadbała również o zapewnienie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków bytowych, czyli zakwaterowanie i wyżywienie, dla policjantów pełniących służbę w ramach zabezpieczenia COP24.

Policjanci na co dzień pełniący służbę poza woj. śląskim, a skierowani do zabezpieczenia, są zakwaterowani w hotelach. Stróże prawa mają również zapewnione pełne wyżywienie. – Informacje formalne dotyczące zakwaterowania i wyżywienia funkcjonariuszy zostały zawarte w zamówieniu publicznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, które jest opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej KWP w Katowicach – poinformował Rzecznik Prasowy KGP, insp. Mariusz Ciarka.

W dniach pełnienia służby dwa posiłki mundurowi otrzymują w hotelach, a jeden podczas służby. W odległości maksymalnie 5 km od centrum COP 24 zapewnione jest miejsce, w którym w ogrzanej sali i w odpowiednich warunkach, policjanci w trakcie służby mogą zjeść ciepły posiłek. W miejsce to mundurowi są przewożeni w trakcie przerwy w służbie. Żaden z posiłków nie jest tzw. „suchym prowiantem”. Ponadto policjanci z garnizonu śląskiego, którzy co najmniej 4 godziny czasu służby pełnią „w terenie”, również mogą liczyć na ciepły posiłek na tych samych zasadach.

– Grafiki służby policjantów planowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami, a za nadgodziny wypracowane przez funkcjonariuszy w czasie COP 24 wypłacone zostanie odpowiednie wynagrodzenie – zapewnia oficer prasowy Komendy Głównej Policji.

Warunki bytowe policjantów są sprawdzane na bieżąco w trakcie trwania szczytu klimatycznego. Są też zbierane i analizowane ewentualne uwagi od policjantów biorących udział w zabezpieczeniu.

Wielu policjantów zabezpieczających COP24 nie kryje zachwytu warunkami bytowymi, jakie zapewniła KGP. – To żarcie godne munduru policjanta! – mówi jeden z mundurowych. – Szkoda, że coś co powinno być standardem tak nas zaskakuję. Ale brawo dla organizatorów – dodaje funkcjonariuszka.

Czytaj również: Trwa Konferencja COP24. Pamiętajmy o czasowym zakazie noszenia broni w Małopolsce i na Śląsku

 

/Źródło: Policja, fot. Mundurowi Dziękują Rządowi

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o