20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Znaleźli skamieliny morskie w Aldamie, Ojinadze i Koyami

Znaleźli skamieliny morskie w Aldamie, Ojinadze i Koyami

Większość znalezionych na wolności skamieniałości należy do bezkręgowców, takich jak muszle, ślimaki i amonity, a ich wiek waha się od 70 do 95 milionów lat.

Na jednym z obszarów wykopalisk zlokalizowanych na terenie gminy Dama oprócz skamieniałego drewna odnaleziono fragmenty grzebienia dinozaura z rodziny hadrozaurów. Ponadto odkryto kości zwierząt plejstoceńskich, takie jak fragmenty kości długich i kręgów prehistorycznych koni i wielbłądów, datowane na okres od 12 000 do 14 000 lat temu.

Znaleziska te są wynikiem niedawnych badań archeologicznych przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w kontekście wprowadzenia gazociągu.

Dyrektor centrum INAH-Chihuahua, Jorge Carrera Robles, zauważył, że prowadzono rejestr wszystkich materiałów znalezionych podczas prac, a nadzór będzie w dalszym ciągu ustalał, czy próbki skamieniałości stanowią oficjalne stanowisko skamieniałości, czy też są izolowanymi osadami powierzchniowymi. .

Według archeologa Enrique Chacón Soria, badacza z INAH Chihuahua Center, szczątki wskazują, że częścią pustyni, w której znaleziono szczątki dinozaurów i skamieniałe drewno, mogło być wybrzeże morza. Informacje te są niezbędne do odtworzenia historii życia w tym okresie geologicznym.

Oprócz wykopalisk w gminie Aldama odkryto obszar ze skupiskami materiałów, które wydają się być stanowiskiem archeologicznym typu obozowego, gdzie znaleziono groty pocisków, narzędzia kamienne i ceramiczne, muszle, fragmenty noży i prawdopodobnie piece. Według Chacona wiek obozu szacuje się na 800–1000 lat.

Enrique Chacón poinformował również, że odkryto siedem obszarów z porozrzucanymi kamiennymi pomnikami, typowymi dla saharyjskich grup łowiecko-zbierackich, datowanymi na późny okres archaiczny, około 2000 lat temu.

READ  Typhlosion dla Hisui w dniu rajdu w Pokémon Go: Shiny Start, Reward i więcej