3 lipca, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zły stan zdrowia papieża Franciszka budzi pogłoski o jego rezygnacji

Watykan. – Wrażliwy stan zdrowia Papież FranciszekKto odłożył swoją podróż do Afryki, wywołując pogłoski o jego możliwej rezygnacji, ale eksperci ostrzegają, aby nie brać tego za pewnik.

Jego wizyta w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, zaplanowana na początek lipca, została przełożona na czas nieokreślony i wielu zastanawia się, czy uda mu się dotrzeć do Kanady pod koniec tego miesiąca, będąc widziany w tak krótkim czasie. występy ogólne.

The Watykan Mówi, że podróż do Kanady pozostanie „do odwołania”.

85-letni papież od początku maja porusza się na wózku inwalidzkim lub lasce, osłabiony silnym bólem w prawym kolanie.

Aby to złagodzić, Franciszek regularnie otrzymuje zastrzyki i sesje fizjoterapeutyczne, według Watykanu, co nie zwraca uwagi na jego zdrowie.

Źródło z Watykanu mówi, że leczenie „podąża za swoim przebiegiem i przynosi owoce”. Jednak te rzadkie w ostatniej chwili zmiany w agendzie Stolicy Apostolskiej ponownie wzbudziły obawy co do możliwości: Jorge Bergoglio Orzeczenie wywołało pogłoski o możliwej rezygnacji.

Teoria ta „powraca okresowo”, analizuje włoski Watykan Marco Poletti, autor „Franciszka, zarazy i renesansu”.

„Plotki te są podsycane przez przeciwników papieża, którzy chcą tylko, aby Franciszek odszedł” – mówi.

W 2014 roku sam papież podsycił tę hipotezę, argumentując, że Benedykt XVI „otworzył drzwi” rezygnując z urzędu.

„szał mediów”

Niektórzy eksperci rozważają możliwość kolejnego wyjścia. „W otoczeniu papieża większość nie wierzy w możliwość złożenia rezygnacji” – powiedziało AFP źródło watykańskie.

Alberto Meloni, historyk chrześcijaństwa i sekretarz Fundacji Nauk Religijnych, wspomina: „Od chwili, gdy zaczynamy mówić, że Papież jest bardzo chory, może minąć wiele lat: choroba Jana Pawła II rozpoczęła się w 1993 roku, a zakończyła w 2005 roku”.

„Są to rzeczy, w których jest chęć zrozumienia i spekulacji, ale niewiele można powiedzieć” – dodał, ubolewając „nadmierne szaleństwo mediów na temat Papieża i Kościoła”.

READ  Czynniki zwiększające ryzyko zarażenia się COVID-19, nawet jeśli zostałeś zaszczepiony

Stan zdrowia Francisa wywołał już spekulacje, kiedy przeszedł operację okrężnicy w lipcu 2021 r. Papież cierpi na przewlekłą rwę kulszową i w młodości musiał usunąć część jego płuca.

„W epoce Jana Pawła II postęp choroby był bardzo wyraźny, przez lata pojawiały się pytania” i „często były fałszywe wiadomości”, wspomina ojciec Federico Lombardi, były dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

„U Benedykta XVI rozwinęła się słabość wieku, która stopniowo doprowadziła go do rezygnacji” – dodaje, odnosząc się do emerytowanego papieża, który ma 95 lat i mieszka w klasztorze watykańskim.

Contry pod koniec sierpnia

We wrześniu 2021 r. Franciszek – który każdego ranka nadal przyjmuje przywódców politycznych lub religijnych – wyśmiewał pogłoski. Powiedział wtedy, że wciąż żyję, chociaż niektórzy chcą mnie martwego.

Ale plotki podsycają trzy wydarzenia, w tym rada 27 sierpnia, która wyznaczy nowych kardynałów, w tym przyszłych elektorów na wypadek konklawe, bardzo niezwykłego czasu na to wydarzenie.

Papież następnie zgromadzi światowych kardynałów w Rzymie i odwiedzi grób Celestyna V, pierwszego papieża, który zrezygnował w XIII wieku, w L’Aquila.

To bezprecedensowe połączenie wzbudza zainteresowanie prasy włoskiej i międzynarodowej, a niektórzy widzą w tym okazję dla Papieża do ogłoszenia swojej decyzji.

„W tej chwili chodzi o wytrzeźwienie, a nie ostrzeżenie” – mówi Marco Politi. Według niego spotkanie to może być również „momentem do publicznej dyskusji na temat reformy Korei”, którą rząd watykański stał się oficjalną po wejściu w życie nowej „konstytucji” na początku czerwca.

Innym centralnym tematem dla Franciszka jest Światowy Synod Biskupów, szerokie konsultacje na temat organizacji kościoła, które kończą się w 2023 roku.

To wydarzenie jest „prawie mini-radą: więc trudno sobie wyobrazić, że Papież chciałby zostawić połowę tego wielkiego projektu, o którym sam zdecydował”, mówi Politi, który również zwraca uwagę na trudność, jaką jest posiadanie trzech papieży w Watykanie.

READ  Samolot startuje 1 stycznia 2022 r. i ląduje 31 grudnia 2021 r.

agv