24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zemsta Huawei – El Financiero

Zemsta Huawei – El Financiero

Smartfon Huawei Mate 60 Pro miał premierę pod koniec sierpnia To było niezwykłe. Zamiast zaprezentować urządzenie podczas sprytnego wydarzenia marketingowego, firma zaczęła po cichu sprzedawać je w Internecie. Huawei nie ujawnił nawet wielu kluczowych specyfikacji technicznych, ale jego zapasy wyprzedały się w ciągu kilku godzin. W Chinach wywołało to falę patriotycznych uroczystości.

Łatwiej zrozumieć debiut, jeśli Mate 60 Pro postrzega się nie jako urządzenie mobilne, ale jako wiadomość od jednego światowego superpotęgi do drugiego. Huawei Technologies Co. znajduje się w centrum amerykańskich prób ograniczenia chińskiego rozwoju technologicznego. W 2019 r. Administracja Trumpa umieściła firmę na czarnej liście Ograniczyło to jej dostęp do amerykańskiej technologii, zasadniczo niszcząc jej ogromny biznes smartfonów.

Od tego czasu Waszyngton Rośnie presja na chiński przemysł technologiczny, nawet przy kontroli eksportu chipów. Zatem powodem, dla którego chiński nacjonalizm postrzega Mate 60 Pro jako zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi, jest jego główny procesor, komponent zaprojektowany i wyprodukowany w Chinach, wykorzystujący technologię 7 nm (branża chipów wyróżnia go, nazywając go nanometrami; mniejszy tranzystory, tym lepiej mieści się w chipie. Jeden lub pojedynczy procesor, co zwiększa jego moc; 7 nanometrów to prawie trzykrotność średnicy pojedynczej nici ludzkiego DNA). Układ Kirin w Mate 60 nie jest tak zaawansowany, jak chipy 3 nm, które można znaleźć w nowych iPhone’ach Apple’a. Jednak kontrole eksportu miały na celu utrzymanie chińskich możliwości technologicznych o 8–10 lat w tyle za Stanami Zjednoczonymi, a telefon pokazał, że partner Huawei w dziedzinie chipów, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) z Szanghaju, może być zaledwie cztery lata w tyle.

Po latach wniebowstąpienia Konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Chinami o chipy Dochodzi do krytycznego momentu. Oczekuje się, że tej jesieni administracja Bidena ostatecznie wprowadzi kontrolę eksportu i poszerzy listę amerykańskich technologii, które stara się trzymać poza zasięgiem azjatyckiego kraju; Natomiast Chiny nałożyły niedawno ograniczenia na używanie iPhone’ów w firmach i agencjach powiązanych z państwem.

Wykazując zdolność do wytwarzania własnych urządzeń z wykorzystaniem lokalnie produkowanych półprzewodników, Chiny próbują wmówić, że amerykańskie wysiłki mające na celu utrzymanie swojej przewagi nie powiodły się. Ostatecznie bitwa nie toczy się o smartfony, ale o strategicznie ważne aplikacje, takie jak sztuczna inteligencja i superkomputery, w tym technologia wojskowa. „Jeśli te chipy dotrą do producenta smartfonów Huawei, dokąd trafią?”, pyta Riva Goujon, dyrektor firmy konsultingowej Rhodium Group.

READ  Dlaczego pompa wody w samochodzie nie działa i skąd wiesz, kiedy ją wymienić?

Sytuacja pozostaje złożona zarówno dla Pekinu, jak i Waszyngtonu. W Chinach amerykańskie sankcje są postrzegane jako ciągłe zagrożenie. W Stanach Zjednoczonych rosną obawy, że ich polityka przyniesie odwrotny skutek. Wielu kluczowych sojuszników USA nadal waha się, czy przyłączyć się do amerykańskich wysiłków mających na celu izolowanie drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Jedną z głównych przeszkód stojących przed rządem prezydenta Xi Jinpinga jest trudność w dostępie do najbardziej zaawansowanych na świecie maszyn do produkcji chipów: Sprzęt do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV).

Prace nad tymi maszynami trwały dziesięciolecia, kosztowały setki milionów dolarów i są produkowane przez jedną, holenderską firmę. ASML Holdings N.V.. ASML ma zakaz sprzedaży chińskim klientom, a perspektywy, że Pekin w najbliższej przyszłości stworzy krajowe alternatywy, są wątpliwe.

Chińskie firmy nabyły maszyny do głębokiej litografii UV, które działają podobnie do maszyn UV, ale wykorzystują promieniowanie o większej długości fali i wytwarzają mniej zaawansowane chipy. Udało im się jednak wyprodukować procesory takie jak układ Kirin w sercu Mate 60 Pro.

Ponieważ administracja Bidena ujawniła w zeszłym roku własne kontrole eksportu, zanim pozyskała takich sojuszników, jak Holandia i Japonia, Chińscy nabywcy mogli zaopatrzyć się w sprzęt produkowany przez ASML i Canon Inc. i Nikon Corp.. Jednak ta luka zostanie zamknięta w tym roku, a obsługa istniejącego sprzętu DUV może stać się trudniejsza, ponieważ firmy przestaną świadczyć usługi serwisowe i konserwacyjne.

Może to mieć wpływ na wysiłki chińskich firm zmierzające do zajęcia czołowej pozycji. Firma SMIC mogła wyprodukować ograniczoną liczbę chipów 7 nm w ramach pokazu siły, nawet jeśli nie wymyśliła jeszcze, jak produkować je w dużych ilościach lub w sposób zrównoważony ekonomicznie. Podczas wystąpienia przed Kongresem 19 września sekretarz handlu Gina Raimondo powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone Nie ma dowodów na to, że Chiny są w stanie produkować na dużą skalę kluczowe komponenty do telefonów Huawei.. Niektórzy analitycy nie zgadzają się jednak z tym: „Nie ma powodu, dla którego nie mogliby wyprodukować dziesiątek milionów telefonów” – powiedział Dylan Patel z SemiAnalogy, który spodziewa się, że Huawei dostarczy w przyszłym roku 40 milionów telefonów wyposażonych w SMIC.

READ  1001 kilometrów autonomii, obrotowy ekran z karaoke, „smocza estetyka”, cena i uruchomienie

Aby uwolnić się od amerykańskich ograniczeń, rząd Xi musi wspierać kosztowne inwestycje w przemyśle półprzewodników bez jasnych ram czasowych i gwarancji sukcesu. Chiński rząd planuje wydać ponad 150 miliardów dolarów na przemysł półprzewodników w latach 2014–2030, mając na celu wyprodukowanie 70% chipów potrzebnych do smartfonów, samochodów, komputerów i innych produktów, ale cel ten wydaje się coraz bardziej nieosiągalny w Chinach. Stawianie czoła wyzwaniom stojącym przed samą chińską gospodarką, która w nadchodzących latach odczuje skutki kryzysu na rynku nieruchomości.

Ze względu na środki nałożone przez Stany Zjednoczone w zeszłym roku. Chinom nie udało się kupić zaawansowanych chipów do rozwoju sztucznej inteligencji ani superkomputerówNie może kupować sprzętu zdolnego do produkcji procesorów 14 nm ani nawet zatrudniać obywateli USA na określone stanowiska w firmach produkujących chipy. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan wielokrotnie argumentował, że polityka ta jest konieczna, aby ograniczyć zdolności militarne Chin w dobie narastającego konfliktu.

Ale amerykańska blokada okazała się nieszczelna. Choć administracja Bidena potwierdziła, że ​​ma wsparcie sojuszników, negocjacje z Holandią i Japonią trwały miesiącami. Peter Wennink, dyrektor generalny ASML, publicznie sprzeciwił się tym środkom i ostrzegł, że Chiny opracują konkurencyjną technologię. „Im większą presję na nich będą wywierać, tym większe jest prawdopodobieństwo, że podwoją swoje wysiłki” – powiedział w styczniowym wywiadzie dla Bloomberg News.

Trzej główni amerykańscy producenci sprzętu chipowego (Applied Materials, KLA i Lam Research) skarżyli się na niemożność sprzedaży swoich zaawansowanych urządzeń w Chinach.podczas gdy robią to jej zagraniczni konkurenci. Import chińskiego sprzętu do produkcji chipów, zwłaszcza z Japonii i Holandii, wzrósł w lipcu do rekordowej kwoty 4 miliardów dolarów. ASML może jeszcze do końca roku sprzedawać urządzenia DUV zdolne do produkcji chipów w procesie 7 nm.

Choć Chiny pozbawione są najbardziej zaawansowanych chipów, ich firmy wciąż są w stanie pozyskać bardzo dobre produkty firm Advanced Micro Devices, Intel i Nvidia. Ten ostatni opracował zmodyfikowany chip do uczenia modeli sztucznej inteligencji na rynek chiński, który nie będzie podlegał zasadom narzuconym przez administrację Bidena. Sprzedaż chipów A800 i H800 firmy Nvidia gwałtownie wzrosła w tym roku, ponieważ giganci tacy jak Alibaba, ByteDance i Tencent rozwijają lokalnych konkurentów w oparciu o OpenAI.

W Stanach Zjednoczonych, Presja na Raymundo wzrasta. Republikańscy prawodawcy skrytykowali Departament Handlu za „niezdolność do skutecznego sformułowania i wdrożenia”. Kontrola eksportu. Powiedzieli, że urządzenie Huawei pokazało, że SMIC naruszyła kontrolę eksportu, dostarczając Huawei zaawansowaną technologię, i wezwali do wprowadzenia całkowitego zakazu dla amerykańskich dostawców współpracy z Huawei i SMIC (jak dotąd dostawcy mogą sprzedawać starsze technologie, o ile posiadają licencję). . Ze swojej strony Departament Handlu wszczął dochodzenie w sprawie telefonu, ale nie wydał orzeczenia, czy SMIC naruszył kontrole eksportu.

READ  Walmart obniżył cenę swojego ogromnego wyświetlacza LG 4K o ponad 24 000 funtów

Aby uniemożliwić Chinom produkcję zaawansowanych półprzewodników do takich celów, jak systemy rakiet kierowanych przez sztuczną inteligencję czy floty dronów, administracja Bidena będzie potrzebować globalnego wsparcia. Na przykład w Japonii działają dziesiątki firm, które dominują w kluczowych obszarach łańcucha dostaw półprzewodników. Holandia jest w podobnej sytuacji. Biorąc pod uwagę wyzwanie, jakim są wczesne negocjacje z obydwoma krajami, nie jest jasne, czy one i inne kraje zgodzą się na nałożenie dodatkowych ograniczeń. „Nie można zakładać, że sojusznicy do nas dołączą” – mówi Gougeon z Rhodium Group. „Trudno sobie wyobrazić, że Stany Zjednoczone osiągną cokolwiek, próbując teraz wywrzeć na nie większą presję, zwłaszcza na Holendrów”.

Stany Zjednoczone mogłyby zmusić swoich sojuszników do przestrzegania większej liczby ograniczeń wobec ChinAle takie działanie wiąże się z ryzykiem politycznym. Administracja Bidena mogłaby uruchomić tzw. „Zasadę dotyczącą bezpośrednich produktów zagranicznych”, która umożliwia Departamentowi Handlu regulowanie produktów zagranicznych, nawet jeśli wykorzystują one niewielką część amerykańskiej technologii. Istnieje niebezpieczeństwo, że takie działanie może zostać odebrane jako zastraszanie i psucie stosunków dyplomatycznych.

25 września Huawei zorganizował wydarzenie w Shenzhen, podczas którego zaprezentował swoje najnowsze produkty. Dyrektor generalny Richard Yu unikał mówienia o telefonie Mate 60, ale recenzował inne urządzenia i obiecał zwiększyć produkcję smartfonów, aby sprostać rosnącemu popytowi.

Wydaje się, że napięcia ze Stanami Zjednoczonymi podsycają entuzjazm dla urządzeń domowej roboty.

Niedawno w sklepie Huawei w Szanghaju Ding Ailan wraz z mężem przeglądała najnowsze wiadomości. Oboje korzystają z iPhone’ów, ale planują przejście na Mate 60 Pro lub Pro+. „Nie będę już kupować iPhone’ów, chcę wspierać naszą lokalną markę” – mówi.

Przeczytaj najnowsze wydanie Businessweek Mexico tutaj: