Premier Mateusz Morawiecki i Wołodymir Zełenski spotkali się w środę w Warszawie, aby rozmawiać o stosunkach między oboma krajami i współpracy w czasie wojny.
Zdjęcie: EFE – Raffaele Gus
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w środę Polskę, aby spróbować zmienić sytuację w trwającej ponad rok wojnie swojego kraju z Rosją. Wizyta głowy państwa ma na celu podziękowanie Warszawie za otrzymane wsparcie militarne i dyplomatyczne oraz poszukiwanie nowych sposobów zaspokojenia zapotrzebowania na amunicję dla żołnierzy frontu wschodniego.
Memorandum podpisane między Zełenskim a premierem Polski Mateuszem Morawieckim ustaliło, że oba kraje będą współpracować w celu „odbudowy Ukrainy” i wspólnej produkcji amunicji do czołgów.
📌Mogą Cię zainteresować: „Chiny mogą odegrać kluczową rolę dla pokoju na Ukrainie”: Macron
Ogłoszenie, podane do publicznej wiadomości przez kancelarię szefa polskiego rządu, nastąpiło po środowym spotkaniu prezydenta Ukrainy z szefem polskiej administracji. W rozmowie z polskimi mediami Morawiecki powiedział: „Polska jako pierwsza ostrzegła przed Rosją i to Polska poparła Ukrainę. Teraz chce jako pierwsza uczestniczyć w odbudowie kraju.
Przed spotkaniem prezydent RP Andrzej Duda poinformował, że Polska wysłała na Ukrainę osiem myśliwców MiG-29 i jest „gotowa wysłać więcej w najbliższych dniach”.
Odpowiadając na apel prezydenta Zełenskiego o „inwestowanie w Ukrainę” podczas spotkania podkreślił też, że „setki polskich firm są gotowe do udziału w odbudowie Ukrainy po swoim zwycięstwie”.
Porozumienie o współpracy gospodarczej między obydwoma krajami zawiera plan współpracy strategicznych polskich i ukraińskich firm m.in. w dziedzinie energetyki. Wśród poruszanych podczas wizyty zagadnień szczególną uwagę poświęcono wymianie handlowej między obydwoma krajami oraz sprzecznościom wynikającym z importu ukraińskiego zboża do Polski.
Wołodymyr Żeleński i Andrzej Duda mają wystąpić publicznie jeszcze w najbliższą środę na warszawskim Placu Zamkowym, gdzie spodziewany jest duży napływ uchodźców z Ukrainy.
Ukraina uderza w dzwon NATO
Jednym z efektów pierwszego spotkania Zełenskiego z polskimi urzędnikami była rozmowa o możliwości przystąpienia Ukrainy do NATO, jednej z najpotężniejszych organizacji wojskowych na świecie.
Polska zaproponuje przystąpienie Ukrainy do NATO na kolejnym szczycie Sojuszu Obronnego w lipcu – powiedział Duda w środę.
📌Mogą Cię zainteresować: Między przyjaźnią a strategią: rola Chin w wojnie na Ukrainie
„Staramy się o (…) dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, co wzmacnia jej zdolności militarne, co wzmacnia poczucie bezpieczeństwa narodu ukraińskiego” – powiedział Duda dziennikarzom po spotkaniu z Zełenskim.
„Jestem pewien, że możemy uzyskać takie gwarancje dla Ukrainy jako wstęp, powtarzam jako wstęp do całego jej członkostwa w NATO” – dodał Duda, zapewniając, że Polska „zdecydowanie” popiera kandydaturę Kijowa do atlantyckiego sojuszu wojskowego.
Rosja napadła na Ukrainę w lutym 2022 roku, gwarantując m.in., że była republika radziecka nigdy nie wejdzie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).
Zełenski podziękował Polsce za wsparcie starań Ukrainy o członkostwo zarówno w Unii Europejskiej (UE), jak i NATO.
„Chcę powiedzieć naszym partnerom, którzy nadal szukają kompromisów na naszej drodze do NATO, Ukraina pozostanie uparta w tej sprawie” – powiedział Zełenski.
„Jestem wdzięczny, że Polska dołącza do nas na tej drodze” – dodał.
„Ukraina nigdy nie zapomni”
Polska, członek NATO-wskiej Unii Europejskiej (UE) i sąsiad Ukrainy, jest ważnym węzłem logistycznym dla dostarczania pomocy wojskowej i humanitarnej do byłej republiki radzieckiej z Zachodu.
Przyjęło również wielu ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną.
„Nigdy nie przestanę dziękować zwykłym Polakom, którzy pomagali zwykłym Ukraińcom od początku rosyjskiej inwazji” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej w Warszawie.
„Ukraina nigdy nie zapomni człowieczeństwa, jakie okazali Ukraińcom” – dodał.
📝 Polecamy: 34 Impeachmenty przeciwko Trumpowi: historia, dlaczego został postawiony w stan oskarżenia
W lutym i marcu Polska dostarczyła Ukrainie 14 czołgów Cheetah 2A4 wraz z wyposażeniem.
Zełenski zaznaczył, że podczas wizyty zdecydowano o „ważnym programie pomocowym, który wzmocni nasz naród”.
Odnosząc się do sytuacji w terenie ukraiński prezydent zapewnił, że „wróg nie przejął kontroli” nad miastem Pakmut (miasto na wschodzie Ukrainy), które od miesięcy jest oblegane przez wojska rosyjskie.
„Dla mnie najważniejsze jest to, aby nie stracić naszych ludzi. Jeśli istnieje ryzyko utraty personelu z powodu (Bajmut) oblężenia, to z pewnością generał (Oleksandr) Chirsky podejmie właściwe i słuszne decyzje w terenie” powiedział.
„Konflikt geopolityczny”
Od początku rosyjskiej inwazji Zełenski odwiedził Waszyngton, Londyn, Paryż i Brukselę.
W Polsce planuje spotkać się z wolontariuszami i ratownikami, a także burmistrzami polskich miast graniczących z Ukrainą.
Chociaż Polska jest jednym z najwierniejszych sojuszników Ukrainy, polscy rolnicy sprzeciwiają się importowi ukraińskiego zboża, które ich zdaniem obniża ceny rynkowe.
Polski minister rolnictwa ogłosił swoją rezygnację po protestach i obwinił UE za bezczynność.
👀🌎📄 Czy słyszałeś o najnowszych wiadomościach ze świata? Zapraszamy do odwiedzenia ich w El Espectador.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy