19 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zatrzymaj w ostatniej chwili eutanazję kolumbijskiej Marty Sepulvedy | Społeczność

Kolumbijska Martha Sepulveda, w zeszłym tygodniu.Kurtuazja

„Martha Sepulveda została oskarżona o przyjęcie śmierci z radością”. Zdanie artystki Natalii Callao podsumowuje oburzenie, jakie Kolumbia przeżywa od soboty, kiedy komisja medyczna anulowała zatwierdzoną procedurę eutanazji zaplanowaną na niedzielę rano.

Sepulveda, 51 lat, cierpi na Stwardnienie zanikowe boczne miało być pierwszą osobą, która przeszła zabieg w Kolumbii bez śmiertelnej choroby. Była pulchna, nie przestawała się uśmiechać i to właśnie pokazała przed kamerami wiadomości o ślimaku, Od tygodnia. „W przypadku stwardnienia zanikowego bocznego w moim stanie najlepszą rzeczą, jaka może mi się przydarzyć, jest odpoczynek” – powiedział Sepulveda dziennikarzowi Juanowi Davidowi Laverde. Podczas relacji Sepulveda z trudem chodziła z pomocą syna lub na wózku inwalidzkim i uśmiechała się pewna swojej decyzji.

Ale w sobotnie popołudnie ten sam komitet medyczny Kolumbijskiego Instytutu Bólu (Incodol), który zatwierdził eutanazję, wydał oświadczenie odzwierciedlające jego pierwotną decyzję. „Interdyscyplinarny Komitet Naukowy ds. Prawa do godnej śmierci jednogłośnie zakończył zniesienie procedury (…) aktualizując koncepcję stanu zdrowia pacjenta i jego ewolucji” – czytamy w oświadczeniu Indocol.

Kontrowersyjną decyzję poprzedza oświadczenie Kolumbijskiego Kościoła Katolickiego, w którym zwraca się do Sepulvedy o zawieszenie postępowania. Kolumbia jest krajem świeckim i Eutanazja nie jest kryminalizowana Jednak od 1997 roku Kościół wywarł ogromny wpływ na życie milionów ludzi.

“Chociaż się nie zgadzamy, szanujemy to, że sektor religijny zaprasza do myślenia. Nie ma to na nas wpływu, ale uważamy, że stanowisko Indukula jest niedopuszczalne, pozbawione szacunku i nieprzedstawialne: zrobili wszystko w tajemnicy, powiedział Federico Redondo, Synu Sepulvedy, nie zostaliśmy powiadomieni, że się spotkają.”

Dla niego Indocol podjął decyzję pod presją szoku związanego z wiadomościami. „Nadal zastanawiające jest, że te arbitralne decyzje zostały podjęte po rozejściu się wiadomości” – dodał.

READ  Nowe ograniczenia podróżowania w USA zamykają drzwi osobom zaszczepionym Sputnikiem V

A Endukul, potępiony przez rodzinę, mówił o poprawie kobiety. “O jakiej poprawie mówisz? Jeśli wniosek specjalisty jest drastycznie inny w dniu, w którym zostałem zmuszony do pójścia do matki z powodu prośby o Incodol, to czy poparcie tej oceny jest przekazywane mojej mamie w telewizji?”, Zgłoszono na koncie Twitter.

Prawo do godnej śmierci jest regulowane w Kolumbii od 2015 roku. Od tego czasu prawo to wybrało 157 osób. Niedawno Trybunał Konstytucyjny rozszerzył to prawo nie tylko na osoby ze śmiertelną chorobą, ale także na osoby, które z powodu nieleczonej choroby cierpią z powodu „skrajnego cierpienia fizycznego lub psychicznego”.

W kontrowersję interweniowało Ministerstwo Zdrowia, twierdząc, że nie zostało poinformowane o tym orzeczeniu i dlatego „nie pojawiają się prawne konsekwencje orzeczenia”. Jednak konstytucjonaliści wyjaśniali, że skutki te pojawiają się od momentu ich zgłoszenia przez izbę plenarną Trybunału Konstytucyjnego.

Sepulveda była pierwszą kobietą, która poszła do sądu na podstawie tego wyroku. Teraz, choć według jej krewnych, jest beznadziejna i smutna. Jest też zdeterminowana walczyć o swoją honorową śmierć.

Zapisz się tutaj Dla mnie wiadomości Z EL PAÍS America i otrzymaj wszystkie klucze informacyjne dotyczące aktualnej sytuacji w regionie