28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zastrzyki z kortykosteroidów czy szyna na noc?

Jeśli zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów lub zapaleniem stawów, leczenie zapalenia stawów może zmniejszyć objawy zespołu cieśni nadgarstka.

Często nie ma jednej przyczyny zespołu cieśni nadgarstka. Może istnieć kombinacja czynników ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju tego stanu. Zdjęcie: Shutterstock.

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Rheumatology pacjenci z zespołem cieśni nadgarstka o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego mogą odnieść większe korzyści z początkowego leczenia szyną na noc, którą nosi się przez sześć tygodni, niż z miejscowego wstrzyknięcia kortykosteroidu.

Analiza obejmowała 234 pacjentów, z których 116 otrzymało wstrzyknięcie kortykosteroidu, a 118 zostało leczonych szyną nocną. Wyniki oceniano po 12 i 24 miesiącach za pomocą kwestionariusza Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ), numerycznej skali oceny nasilenia bólu dłoni/nadgarstka (NRS), liczby pacjentów skierowanych i narażonych na leczenie chirurgiczne z powodu zespołu cieśni nadgarstka oraz zastosowania Opieki Zdrowotnej. Naukowcy przeprowadzili również analizę kosztów i korzyści.

Wyniki wykazały, że odsetek odpowiedzi po 24 miesiącach wyniósł 73% w grupie wstrzykującej kortykosteroidy i 71% w grupie z szyną nocną. Po 24 miesiącach większa część grupy leczonej kortykosteroidami została skierowana na operację (28%) niż grupa opatrunkowa nocna (20%). Podobnie wśród pacjentów, którzy przeszli leczenie operacyjne, było więcej pacjentów w grupie, która otrzymała iniekcje kortykosteroidów niż w grupie przypisanej do szyny nocnej (22% vs 16%). Nie było znaczących różnic między grupami w ocenie bólu BCTQ lub NRS po 12 lub 24 miesiącach.

Ponadto zastrzyki z kortykosteroidów były droższe i skutkowały mniejszą liczbą lat życia skorygowanych o jakość niż 24-miesięczna opatrunek nocny.

cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany uciskiem na nerw pośrodkowy. Cieśnina nadgarstka to wąskie przejście otoczone kośćmi i więzadłami dłoni. Gdy nerw pośrodkowy jest ściśnięty, objawy mogą obejmować drętwienie, mrowienie i osłabienie dłoni i ramienia.

READ  W Xoxocotla odbyła się pierwsza wystawa medycyny tradycyjnej - El Sol de Cuernavaca

Anatomia nadgarstka, problemy zdrowotne i powtarzające się ruchy rąk mogą przyczynić się do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.

Odpowiednie leczenie często łagodzi mrowienie i drętwienie oraz przywraca funkcję nadgarstków i dłoni.

objawy

Objawy zespołu cieśni nadgarstka zwykle zaczynają się stopniowo i obejmują:

Mrowienie lub drętwienie. Możesz odczuwać mrowienie i drętwienie palców lub dłoni. Palce dotknięte chorobą to zwykle kciuk, palec wskazujący, środkowy lub serdeczny, ale nie mały palec. Możesz poczuć w tych palcach uczucie podobne do porażenia prądem.

Wrażenie może przemieszczać się od nadgarstka do ramienia. Objawy te często występują, gdy trzymasz kierownicę, telefon lub gazetę, lub mogą Cię obudzić podczas snu.

Wiele osób podaje dłonie, aby złagodzić objawy. Uczucie odrętwienia może stać się stałe.

miękki punkt Twoja ręka może czuć się słaba i rzeczy spadają. Może to być spowodowane drętwieniem ręki lub osłabieniem mięśni kciuka, które również kontrolują nerw pośrodkowy.

Kiedy powinieneś iść do lekarza

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz oznaki i objawy zespołu cieśni nadgarstka, które zakłócają normalne czynności i wzorce snu. Bez leczenia może dojść do trwałego uszkodzenia nerwów i mięśni.