3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wycofanie części sił izraelskich ze Strefy Gazy powoduje nowe podziały w rządzie Netanjahu

Wycofanie części sił izraelskich ze Strefy Gazy powoduje nowe podziały w rządzie Netanjahu

(CNN) — Skrajnie prawicowy minister izraelskiego rządu skrytykował decyzję IDF o wycofaniu dywizji armii ze Strefy Gazy, ujawniając nowe podziały wśród prawodawców w sprawie ofensywy wojskowej w enklawie palestyńskiej.

Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir powiedział, że „grad rakiet” wystrzelony ze Strefy Gazy w kierunku Izraela we wtorek rano „po raz kolejny pokazuje, że okupacja Gazy jest konieczna do osiągnięcia celów bojowych”.

Armia izraelska ogłosiła w poniedziałek, że 36. Dywizja, w skład której wchodzą kompanie pancerne, inżynieryjne i piechoty, wycofa się ze Strefy Gazy po 80 dniach, co według niektórych izraelskich urzędników było najważniejszym jak dotąd sygnałem przejścia do nowej fazy walk. To było obiecujące.

Rosnąca grupa przywódców potępiła rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych w Gazie, gdzie śmiertelna izraelska ofensywa wojskowa rozpoczęta 7 października zdewastowała ogromne połacie ziemi, narażając ponad 2,2 miliona ludzi na głód, śmiertelne choroby i przymusowe wysiedlenia.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas, w izraelskich atakach na Gazę zginęło co najmniej 24 100 Palestyńczyków, a 60 834 innych zostało rannych. CNN nie może samodzielnie potwierdzić tych liczb ze względu na trudności w przekazywaniu informacji ze strefy działań wojennych.

Minister obrony Izraela Yoav Galant

Izraelski minister obrony Yoav Galant, na zdjęciu 18 grudnia w Tel Awiwie, ogłasza wycofanie części wojsk z Gazy 15 stycznia. Był to jak dotąd najważniejszy znak nowej fazy izraelskiej ofensywy wojskowej. (Źródło: Violeta Santos Mora/Reuters)

Minister obrony Izraela Yoav Galant powiedział w poniedziałek, że „faza intensywnych manewrów” izraelskiej ofensywy wojskowej w północnej i południowej Strefie Gazy „wkrótce się zakończy”.

Gallant powiedział, że IDF pracuje nad „eliminacją grup oporu” w północnej Gazie: „Osiągniemy to poprzez naloty, ataki powietrzne, operacje specjalne i dodatkowe działania”.

W następstwie ataków z 7 października Gallant oświadczył, że pierwotny plan zakładał, że „faza intensywnych manewrów” izraelskiej kampanii wojskowej w Gazie będzie trwała około trzech miesięcy. Ostrzegł jednak, że armia izraelska dostosowuje swoje działania „do rzeczywistości na miejscu” i „naszego wywiadu”.

READ  Daniel Ortega, Raul Castro i Rafael Correa upamiętniają śmierć Cháveza w Caracas | międzynarodowy

Rzecznik IDF powiedział CNN, że 36. Dywizja wycofała się ze Strefy Gazy „na okres aktywacji i szkolenia”, dodając, że przyszłe ruchy dywizji nie zostały jeszcze określone.

Rzecznik dodał: „Po upływie tego okresu i w zależności od oceny sytuacji zostanie podjęta decyzja o kontynuacji działalności operacyjnej sił dywizji, zgodnie z potrzebą operacyjną”.

Według rzecznika wycofanie się oznacza, że ​​w Gazie nadal znajdują się trzy dywizje bojowe armii izraelskiej wraz z siłami specjalnymi.

Wśród jednostek nadal znajdujących się na miejscu w Gazie znajduje się 98. Dywizja, która działa w środkowej Gazie i jest największą dywizją utworzoną w historii IDF. Armia izraelska nie komentuje liczby swoich sił w Gazie, ale każda dywizja składa się z wielu brygad, z których każda może liczyć tysiące żołnierzy.

Podziały w rządzie Netanjahu

Komentarze Bena Gvira podkreślają napięcia w izraelskim rządzie i ogólnie w obrębie establishmentu obrony i bezpieczeństwa w związku z zakresem obecności Izraela w Gazie po wojnie.

Na początku tego miesiąca członkowie izraelskiego rządu omawiali plany dotyczące powojennej przyszłości Gazy oraz sposoby prowadzenia dochodzeń w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa w związku z atakami Hamasu z 7 października.

Publiczna sprzeczka, która odbyła się 4 stycznia, nastąpiła po – jak to określiło jedno ze źródeł – „kłótni” na posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa. Minister finansów skrajnej prawicy Bezalel Smotrich powiedział, że miała miejsce „burzliwa debata”, podczas gdy były minister obrony Benny Gantz stwierdził, że przeprowadzono „atak na tle politycznym”.

W rządzie bezpieczeństwa były podzielone co do sposobu prowadzenia dochodzeń w sprawie ataku na Izrael z 7 października, w tym w sprawie niezdolności IDF do jego przewidzenia, a także co do sposobu postępowania w przyszłej wojnie.

Jeśli rząd upadnie, Izrael prawdopodobnie staną w obliczu nowych wyborów, które Netanjahu przegra.

Benjamina Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu na zdjęciu 27 września w Jerozolimie. Niedawno pojawiły się nieporozumienia między legislatorami w rządzie Netanjahu w sprawie proponowanych planów na okres powojenny w Gazie. (Źródło zdjęcia: Abeer Sultan/AFP/Getty Images)

Tymczasem niektórzy skrajnie prawicowi politycy wzywają do pełnego ponownego zajęcia Strefy Gazy i ewentualnego powrotu osiedli żydowskich. Premier Benjamin Netanjahu, który znajduje się pod presją Stanów Zjednoczonych, aby zapewnić Autonomii Palestyńskiej znaczącą rolę, oświadczył niedawno, że Izrael „nie ma zamiaru trwale okupować Gazy”.

READ  Norwegia: Pięciu zabitych i dwóch rannych w ataku z łukiem i strzałami

Według Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie izraelska kampania wojskowa w Gazie doprowadziła do przymusowego przesiedlenia co najmniej 1,93 miliona ludzi. Tysiące rodzin zostało kilkakrotnie przesiedlonych, gdy izraelska ofensywa przeniosła się na nowe obszary.

Podmioty regionalne na Bliskim Wschodzie wielokrotnie porównywały masowe wysiedlenia Palestyńczyków w Gazie do „Nakby”, arabskiego terminu oznaczającego wypędzenie lub ucieczkę Palestyńczyków z ich miast podczas zakładania Izraela w 1948 roku.

— Richard Allen Green, Niamh Kennedy i Lauren Izzo z CNN wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.