23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wskaźnik frekwencji w wyborach europejskich wynosi 51% – DW – 06.10.2024

Wskaźnik frekwencji w wyborach europejskich wynosi 51% – DW – 06.10.2024

Udział jest mile widziany Wybory europejskie Aby odnowić 720 miejsc Izba Europejska Odsetek głosów na następną sesję legislacyjną wynosi 51 proc., co stanowi prawie taki sam odsetek jak w poprzednich wyborach w 2019 r., jak podano w niedzielę (09.06.2024).

„Wstępne szacunki wskazują na pełne uczestnictwo Unia Europejska Parlament Europejski stwierdził w oświadczeniu, że 51%.

Historycznie rzecz biorąc, frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego stale spadała, począwszy od pierwszych wyborów w 1979 r. (61,99%), aż do 2014 r., kiedy to osiągnęła najniższy w historii poziom 42,6%.

Ponowne zainteresowanie polityką

W 2019 r. wybory, które rozpoczęły obecną kadencję parlamentarną i obecnie się kończą, położyły kres temu spadkowi Wykazał ponowne zainteresowanie polityką europejskąPrzy zauważalnym wzroście frekwencji o około 8%, co daje średnią na poziomie 50,66%. W szczególności wzrost odnotowano w 19 z 27 państw członkowskich.

Wzrosty były szczególnie widoczne w krajach, w których frekwencja wyborcza była historycznie niska, takich jak Słowacja, Węgry, Polska i Rumunia. Jednak uczestnictwo znacząco wzrosło także w innych większych krajach z dłuższą historią członkostwa w Unii, takich jak Niemcy i Hiszpania (14%, do 60,73%).

Ogólnie rzecz biorąc, wzrost ten interpretowano jako nowe, szersze zaangażowanie w politykę europejską i ponowne zainteresowanie Unią Europejską.

Niska frekwencja w wyborach zawsze była głównym źródłem obaw dotyczących legitymacji Parlamentu Europejskiego i ogólnie systemu politycznego Unii Europejskiej.

Zwiększone uczestnictwo wzmocniłoby legitymację Parlamentu Europejskiego i decyzji, które będzie on podejmował w ciągu następnych pięciu lat.

js (EFE, Reuters)

READ  Czy papież nosi nowoczesne ubrania? „Deepfake” argentyńskiego atramentu szybko się rozprzestrzenia