Z najnowszego raportu wynika, że Polska ma niepowtarzalną szansę stać się kluczowym graczem w rodzącej się rewolucji wodorowej. Pomimo krytyki za ekologiczną politykę w przeszłości, istnieją oznaki, że prawicowi politycy skupiają się na dekarbonizacji i badaniu alternatywnych paliw. Ernst & Young opublikował książkę „Zielony wodór: rewolucja czy moda?” Raport zatytułowany podkreśla korzystną pozycję Polski w dziedzinie energetyki wodorowej.
Polska jest obecnie piątym co do wielkości producentem wodoru popiołowego produkowanego z gazu ziemnego, wytwarzając około miliona ton paliwa rocznie. Szary wodór nie jest jednak rozwiązaniem długoterminowym, ponieważ w dalszym ciągu jest zależny od paliw kopalnych i charakteryzuje się wysokimi emisjami. W raporcie podkreślono, że ekologiczny wodór wytwarzany w drodze elektrolizy wody przy użyciu energii odnawialnej jest bardziej wydajną i przyjazną dla środowiska opcją.
Pomimo słabszych możliwości Polski w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, polski przemysł ciężki, koncerny chemiczne i dobrze rozwinięty system rafinacji stanowią solidny fundament pod przyszłość wodoru.
Ponadto rządowa „Polska Strategia Wodorowa 2030” wyznacza ambitne cele w zakresie przyjęcia technologii wodorowej. Plan do 2025 roku zakłada budowę elektrowni wodorowych, stacji wodorowych i stacji paliw oraz wprowadzenie w największych miastach autobusów i pociągów wodorowych. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby ocenić powodzenie tych projektów, postęp jest już osiągnięty. Rozwijają się doliny wodorowe i stacje paliw wodorowych, a na polskich drogach pojawiają się pojazdy napędzane wodorem.
Raport sugeruje, że pomimo stojących przed nami wyzwań, takich jak wycofanie się aglomeracji katowickiej z projektów pojazdów wodorowych, rozwój przemysłu wodorowego w Polsce pozostaje pod kontrolą rządu. To scentralizowane podejście jest preferowane przez klasę polityczną, a jego celem jest centralizacja życia gospodarczego i społecznego.
Biorąc pod uwagę niezachwiane zaangażowanie UE w realizację celów klimatycznych, konieczne jest, aby nowy polski rząd potraktował priorytetowo agendę wodorową. Jako centralny punkt opozycji, kwestia wodoru niewątpliwie powróci do centrum debat ekologicznych.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy