1 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wielkie Jabłko tonie przez drapacze chmur – El Financiero

Nowy Jork, jedno z najbardziej znaczących gospodarczo i kulturowo miast, tonie z powodu swojej „wielkości”: ogromnych, ciężkich budynków i drapaczy chmur, które nadają „Wielkiemu Jabłku” jego tożsamość.

Według ostatnich badań Czasopismo naukowe „Przyszłość Ziemi”I Nowy Jork Grozi mu utrata wybrzeża i powodzie z powodu osiadania, które notuje.

„Wielkie Jabłko” odnotowuje spadek średnio o około 1-2 milimetry rocznie, choć na niektórych obszarach wskaźnik ten jest dwukrotnie wyższy. To osiadanie pogłębia wpływ podnoszenia się poziomu mórz, który przyspiesza około dwukrotnie w stosunku do średniej światowej.

wodach wokół Nowego Jorku Od 1950 r. poziom wody podniósł się o około 9 cali, a powodzie spowodowane dużymi sztormami mogą wzrosnąć czterokrotnie od teraz do końca stulecia z powodu połączenia podnoszenia się poziomu mórz i huraganów przechodzących przez stan.


Drapacze chmur przytłaczają Nowy Jork

Tendencja do zatonięcia jest dodatkowo potęgowana przez dużą liczbę dużych budynków, które obejmuje miasto. Autorzy badania szacują, że budynki miasta, w tym kultowe Empire State Buildings i Chrysler Buildings, ważą łącznie 1,68 biliona funtów, co w przybliżeniu odpowiada wadze 140 milionów słoni. Ten ogromny ciężar popycha kępę materiału we wnętrzu Ziemi Nowy Jork.

Podczas gdy wiele większych budynków znajduje się na twardej skalnej powierzchni, inne są zbudowane na obszarach piaszczystych i gliniastych, co potęguje efekt osiadania, który występuje naturalnie wzdłuż większości wybrzeża wschodnich Stanów Zjednoczonych.

READ  Miliardy: dlaczego nie są równi po angielsku i hiszpańsku?