27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Więcej państwa, feminizmu i ochrony środowiska, pomysły Borka na „nowe Chile”

„Budowanie nowego, bardziej wspierającego i sprawiedliwego Chile” to zdanie powtórzone przez nowo wybranego prezydenta Gabriela Borka, byłego przywódcę lewicowych studentów, podobnie jak mantra, której platforma opiera się na trzech filarach: większej państwowości, feminizmie i ochronie środowiska.

W wieku 35 lat Borek, stojący na czele sojuszu Szerokiego Frontu i Partii Komunistycznej, został najczęściej wybieranym prezydentem chilijskiej demokracji po zdobyciu 55,8% poparcia dla skrajnie prawicowej Kasty José Antonio (44,1%).

Część Chile postrzega jego propozycje jako naturalną odpowiedź na żądania masowych protestów na rzecz równości w 2019 roku. Inni natomiast uważają, że zmiany są zbyt drastyczne i mogą prowadzić do braku równowagi w niegdyś najbardziej stabilnych regionach. krajów Ameryki Łacińskiej.

Ale co obiecała osoba, która będzie najbardziej lewicowym prezydentem od czasu obalenia Salvadora Allende (1970-1973)?

w kierunku państwa opiekuńczego

Politolog z Uniwersytetu Chile, Maria Cristina Escudero, wyjaśniła, że ​​przyszły prezydent, który 11 marca 2022 r. zastąpi Sebastiana Pinerę, jest zwolennikiem ruchu w kierunku państwa opiekuńczego, które obejmuje niektóre prawa socjalne.

Dąży do położenia kresu prywatyzacji podstawowych usług i godnemu uwagi neoliberalnemu modelowi odziedziczonemu po dyktaturze Augusto Pinocheta (1973-1990), który doprowadził do tego, że Chile stało się krajem o najwyższym dochodzie per capita w Ameryce Południowej, ale najbardziej nierównym. na podstawie Independent World Inequality Database (WID) .

Wiele z jego propozycji to system publicznej opieki zdrowotnej z globalną składką (w przeciwieństwie do obecnego systemu, do którego wpłacają się tylko ci, którzy nie są sponsorowani w systemie prywatnym) oraz model emerytalny, który nie jest zarządzany przez istniejące podmioty nastawione na zysk.

Jak sfinansujesz zmiany?

Aby sfinansować więcej usług publicznych, borowy Proponuje się zwiększenie poboru o 8 procent początek Francisco Castaneda, dyrektor Universidad Mayor Business School, powiedział EFE, że za osiem lat coś „generuje wielką nieufność na rynkach” i może odstraszyć inwestycje.

READ  Haiti każe meksykańskim kretom zaprzestać poszukiwań osób, które przeżyły trzęsienie ziemi

Jego plan, nazywany przez wielu „pesos”, obejmuje poprawę gradientu podatkowego, zmniejszenie niektórych ulg podatkowych i zwiększenie podatków do około 1,5% wszystkich podatników, którzy otrzymują ponad 4,5 miliona pesos miesięcznie (około 5300 USD).

Brorick Stara się również nałożyć specjalny podatek na bardzo bogatyoraz podatki ekologiczne i kontrowersyjne opłaty licencyjne za wydobycie miedzi – której Chile jest głównym producentem na świecie – jest to inicjatywa już dyskutowana w Parlamencie.

Zmiany te, zdaniem prezydenta-elekta, zmierzają do „systemu podobnego do większości krajów OECD”, ze średnią ściągalnością podatków w PKB na poziomie 22,9%, w porównaniu z 20,7% w Chile.

zielone skupienie

Środowisko od samego początku należało do jego mapy drogowej: jest zagorzałym krytykiem modelu wydobywczego, który dominował w Chile w ostatnich dziesięcioleciach i jest zdecydowanym orędownikiem podpisania umowy z Escazu, pierwszej w regionie umowy środowiskowej i obecnej jeden. Rząd odmówił udziału.

Jedną z ich największych walk była obrona kryzysu wodnego, który pustoszy Chile z setkami ludzi bez bieżącej wody, częściowo z powodu dotkliwej suszy, ale także z powodu systemu wodnego, który nie jest gwarantowany jako prawo człowieka i jest w dużej mierze w rękach dużych firm rolniczych i hodowlanych.

„Mamy nadzieję, że będziemy pierwszym rządem środowiskowym w historii Chile” – mówił, gdy był kandydatem.

W swoich przemówieniach zawsze wspomina o swoim rodzinnym kraju, południowym regionie Magallanes i konsekwentnie opowiada się za decentralizacją.

Feminizm i prawa człowieka

Dla Valentiny Rosas, politologa z Katolickiego Uniwersytetu, Borek jest mocno przywiązana do ruchu feministycznego zawartego w jej programie na całym świecie.

„Jest zaniepokojony powrotem kobiet do pracy po pandemii, obiecuje równość i proponuje środki, aby pomóc opiekunom” – powiedział Efe.

W swoim programie uwzględniła również wsparcie dla legalnej, bezpłatnej i bezpłatnej aborcji, historycznego żądania społeczności feministycznej w Chile, gdzie kobiecie w ciąży można przerwać tylko w trzech przypadkach (niezdolność płodu do przeżycia, ryzyko śmierci lub gwałtu). .

READ  Nowe ograniczenia podróżowania w USA zamykają drzwi osobom zaszczepionym Sputnikiem V

W związku z masowymi protestami wywołanymi kryzysem społecznym z 2019 r., w których według różnych organizacji międzynarodowych siły bezpieczeństwa dopuściły się masowych naruszeń praw człowieka, Borek dąży do wzmocnienia śledztw i udoskonalenia programów odszkodowań dla ofiar.

Jednym z pytań jest ułaskawienie protestujących aresztowanych podczas tych wieców, pomysłu, którego początkowo bronił entuzjastycznie, ale później wycofał: „Niedopuszczalne jest myślenie o amnestii dla wszystkich”, powiedział w kampaniach. W celu zwiększenia poparcia wyborców centrum.

Z informacjami z EFE