28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Według NASA potencjalnie niebezpieczna asteroida dwukrotnie większa od Empire State Building wkrótce zniszczy Ziemię.

Olbrzymia asteroida dwa razy większa od Empire State Building niedługo przeleci przez Ziemię.

że gigantyczna asteroida o ’Potencjalnie niebezpieczny’ Przejdzie przed Ziemią w ten czwartek (28 kwietnia), Według NASA. Na szczęście naukowcy mają nadzieję, że asteroida minie szybko, ale bezpiecznie, co oznacza, że Nie ma ryzyka kolizji z naszą planetą.

Chodzi o asteroidę 418135 (2008 AG33)ma szacunkową średnicę między 350 i 780 metrów. Dwa razy większy od Empire State Building. Wejdzie na orbitę Ziemi z przerażającą prędkością ponad 30 razy większą od prędkości dźwięku, czyli około 37 400 km/h.

W momencie pisania tego artykułu (17:51 GMT -5) asteroida znajdowała się w odległości 3,3 miliona kilometrów, czyli 0,022 jednostek astronomicznych. W najbliższym czasie asteroida znajdzie się około 3,2 mln km od Ziemi, co stanowi prawie ośmiokrotność średniej odległości Ziemi od Księżyca (która wynosi 384 tys. km). Poniżej możesz zobaczyć bardziej szczegółowo Ziemię i przedmiotową asteroidę w obszarze zaznaczonym na żółto. Jeśli chcesz śledzić jego orbitę w czasie rzeczywistym, dotknij go tutaj.

(Źródło: NASA, JPL/Teach Me Science).

Ta odległość może wydawać się duża, ale zgodnie ze standardami NASA wystarczy uznać asteroidę za potencjalne zagrożenie. W rzeczywistości każdy obiekt kosmiczny znajdujący się w promieniu 193 milionów kilometrów od Ziemi jest identyfikowany jako „obiekt bliski Ziemi”. Gdy obiekt porusza się szybko i znajduje się w odległości mniejszej niż 7,5 miliona km, jest klasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczny.

Warto zauważyć, że niektóre z nich przechodzą nawet w obrębie orbity Księżyca i nie są uważane za potencjalne zagrożenie, ponieważ są tak małe. O wielkości minibusa lub mniejszej. na przykład, Mała asteroida o nazwie 2022 HB1, która przeleciała kilka dni temu z odległości 201 000 km. Ogólnie można powiedzieć, że termin „blisko” w astronomii jest terminem względnym.

Dużo rozmawialiśmy o tym, że ten miesiąc został nagrodzony za cieszenie się wydarzenia astronomiczne, choć do partii dołączyły także asteroidy. Przed końcem tego miesiąca w pobliżu Ziemi przelecą trzy asteroidy wielkości domu. Co zaskakujące, 9 maja asteroida jeszcze większa niż gigantyczny 418135 (2008 AG33) przeleci blisko naszej planety.

READ  Oto 12 nowości, które firma Sony wprowadziła w swoim najnowszym wydaniu „State of Play”.

Czy powinniśmy się martwić? W rzeczywistości prawdopodobnie masz sprawy osobiste, które wymagają większej uwagi. Naukowcy są czujni na te potencjalne scenariusze i stale monitorują asteroidy, które mogą stanowić zagrożenie.

Według Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) Według NASA, w średnim odstępie wynoszącym około 10 000 lat, skaliste lub żelazne asteroidy większe niż 100 metrów mają dotrzeć do powierzchni Ziemi i spowodować lokalne katastrofy lub wywołać fale pływowe, które mogą zalać nisko położone obszary przybrzeżne. Chociaż co kilkaset tysięcy lat asteroida większa niż jeden kilometr może powodować globalne katastrofy.

Asteroida 418135 (2008 AG33) została odkryta w 2008 roku i zbliża się do Ziemi co 7 lat. Ostatni raz była blisko w 2015 roku, teraz robi to ponownie i ma wrócić w maju 2029 roku.

Dziel się wiedzą, dziel się wiedzą.