27 września, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wchodzą w życie ograniczenia wjazdu Rosjan do Polski i krajów bałtyckich

Kraków (Polska), 19 września. Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz uzasadnił w poniedziałek wprowadzenie ograniczeń wizowych dla Rosjan w interesie „bezpieczeństwa narodowego”.

W wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w polskich mediach Przydac odniósł się do decyzji polskiego rządu o ograniczeniu od dziś wjazdu do Polski obywateli rosyjskich, „ponieważ większość z nich popiera działania (Władimira) Putina na Ukrainie”.

Ze względu na „bezpieczeństwo narodowe” i „moralny aspekt wojny” – przypomniał wiceminister – Warszawa do tej pory zabroniła wjazdu Rosjanom posiadającym wizy Schengen w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych. Rządy państw bałtyckich 8 września.

Według oświadczenia wydanego w zeszłym tygodniu przez MSZ RP, zwolnienia „dotyczą tylko transportu dysydentów (z rządem Władimira Putina), spraw humanitarnych, członków rodzin, posiadaczy zezwoleń na pobyt, przewoźników, dyplomatów i pasażerów do iz Rosji. enklawa Kaliningradu nad Bałtykiem”.

Polski wiceminister przypomniał, że kilka dni temu w Pradze odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE „wszyscy partnerzy postanowili, że każde państwo może na własną rękę wprowadzić ograniczenia wjazdu dla obywateli Federacji Rosyjskiej”.

Posunięcie to, dodał dyplomata, „ma sens zwłaszcza po tym, co obiegło świat w ostatnich dniach: odkopanych zdjęciach ofiar w Izium, które potwierdzają istnienie nowych zbrodni wojennych popełnionych przez Federację Rosyjską”.

Inny polski wiceminister spraw zagranicznych, Bartosz Grodecki, powiedział niedawno, że Rosja jest „niestabilnym sąsiadem”, który „dotyka swoich sąsiadów aktami terroryzmu” i „powinna wdrożyć środki bezpieczeństwa” wobec tego kraju.

Ponadto Krodecki zapowiedział, że polska administracja pracuje nad dodatkowymi zasadami, które jeszcze bardziej ograniczają wjazd obywateli rosyjskich do Polski i że środki te będą stosowane przez rządy Estonii, Łotwy i Litwy. EFE

mag/egw/ah

READ  Tak podróżują ukraińscy imigranci polskimi autobusami