30 maja, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W tym miesiącu Rosja sprawuje prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ukraina twierdzi, że to najgorszy żart primaaprilisowy

(CNN) – Krajem rządzonym przez oskarżonego o zbrodnię wojenną kieruje Rada Bezpieczeństwa ONZ. Trudno uwierzyć, że przyszła kolej Rosji na objęcie przewodnictwa w potężnym organie odpowiedzialnym za utrzymanie światowego pokoju i bezpieczeństwa.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba określił objęcie przez Rosję prezydencji w Radzie jako „najgorszy na świecie żart primaaprilisowy”. Rosja przejmie prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych 1 kwietnia, ponieważ jej brutalna inwazja na Ukrainę trwa już drugi rok.

„Kraj, który systematycznie łamie wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa międzynarodowego, przewodniczy organowi, którego jedyną misją jest ochrona i ochrona bezpieczeństwa międzynarodowego” – powiedział Kuleba.

Prezydencja Rady Bezpieczeństwa zmienia się alfabetycznie wśród piętnastu państw członkowskich. Organ jest kontrolowany przez pięciu stałych członków, w tym Stany Zjednoczone i Rosję.

Korpus dyplomatyczny ONZ doskonale zdaje sobie sprawę z ogólnego sceptycyzmu wobec kierowania Radą przez Rosję, podczas gdy jego siły okupują część Ukrainy, innego państwa członkowskiego ONZ. Niewielu pamięta, że ​​Rosja była ostatnim przewodniczącym Rady w lutym 2022 r., w okresie poprzedzającym inwazję na Ukrainę.

Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa ma pozostać neutralny. Ale w swojej nowej roli Rosja mogłaby manewrować spotkaniami nad Ukrainą i wykorzystać ten miesiąc do przedstawienia Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich jako oskarżających Rosję.

Dodatkowym alarmem związanym z nową rolą Rosji jest fakt, że prezydent Rosji Władimir Putin w zeszłym miesiącu został pierwszą głową państwa ze stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w ONZ. Odbierz nakaz aresztowaniaza rzekomy plan deportacji ukraińskich dzieci do Rosji. Moskwa broni, że praktyka ich ratuje i zaprzecza, że ​​deportacje są wymuszone.

Richard Gowan, szef Międzynarodowej Grupy Kryzysowej ONZ, powiedział o przejęciu prezydencji przez Rosję: „To wygląda dziwacznie… To sprawia, że ​​​​rada wygląda źle”.

Jednak zwolennicy Rosji w ONZ twierdzą, że dostrzegają historyczne podobieństwa z obecną sytuacją, zauważając, że Stany Zjednoczone, stały członek Rady Bezpieczeństwa, Najechał Irak w 2003 r bez zgody Rady.

READ  Wykryj unikalne cukierki tak szybko, jak to możliwe i pokonaj wirusowe wyzwanie | Meksyk

W końcu problemem „nie jest rosyjska prezydencja. To rosyjskie zachowanie na Ukrainie” – powiedział CNN dyplomata z Rady Bezpieczeństwa.

Czy można wydalić Rosję?

W zeszłym roku Ukraina kwestionowała prawo Rosji do stałego miejsca w Radzie, zauważając na publicznych spotkaniach, że Moskwa objęła prezydenturę byłego Związku Radzieckiego bez głosowania na początku lat 90.

Ale czy można wyrzucić Rosję z Rady, a nawet całego ONZ za jej działania na Ukrainie?

Karta Narodów Zjednoczonych, będąca podstawą organizacji, nie ułatwia usunięcia stałego członka Rady. Rosyjskie weto mogłoby z łatwością zatrzymać ich przedstawicieli przy stole rady na zawsze.

Kraj, który rażąco łamie Kartę Narodów Zjednoczonych i najeżdża swojego mniejszego sąsiada, nie ma miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Niestety Rosja jest stałym członkiem Rady i nie ma międzynarodowej drogi prawnej, aby zmienić tę rzeczywistość” – powiedział CNN rzecznik misji USA przy ONZ.

Wszystko, co można zrobić na rufie, to zakwestionować to, co mówi tam Rosja, do czego zobowiązały się Stany Zjednoczone. „Nadal demaskujemy ich kłamstwa i przedstawiamy wiarygodne głosy, oświadczenia i fakty w terenie” – powiedział rzecznik USA.

A im dłużej wojna będzie się przeciągać, tym większa będzie presja na pozycję Rosji w ONZ. Ale podobnie jak w przypadku wielu spotkań tutaj, główną bronią są wystąpienia publiczne.