22 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W ten sposób Twój mózg decyduje, co zapamiętać, a czego nie: Rób notatki

W ten sposób Twój mózg decyduje, co zapamiętać, a czego nie: Rób notatki

Większość tego, co dzieje się z tobą każdego dnia Znika bez śladu. Jednak niedawne badanie prowadzone przez zespół naukowców z Grossman School of Medicine na Uniwersytecie Nowojorskim (Stany Zjednoczone) zidentyfikowało mechanizm, dzięki któremu mózg wybiera pewne wspomnienia, aby stały się trwałe, oraz metodę, dzięki której to się dzieje.

W jaki sposób mózg decyduje, co pamiętać, a czego nie?W połowie podróży / Sarah Romero

Znaczenie snu

Wiemy to już od jakiegoś czasu Podczas snu mózg ulega swoistemu oczyszczeniu pamięciMyśli zebrane tego dnia przekształcane są we wspomnienia długoterminowe lub odrzucane, chociaż do niedawna naukowcy nie rozumieli mechanizmu, dzięki któremu mózg wybiera, co zatrzymać, a czego nie.

W niedawnym artykule opublikowanym w czasopiśmie Science stwierdzili naukowcy Zostało pokazane po raz pierwszy Że w ciągu dnia mózg Przechodzi przez szereg etapów Próbuję oznaczyć określone wspomnienia do późniejszego przechowywania w nocy, gdy mózg jest nieaktywny.

Sen sprawia, że ​​jest to trwałe

badania Chodzi o to, które neurony są „aktywowane” (lub powodować zmiany w równowadze ich ładunków dodatnich i ujemnych) do przesyłania sygnałów elektrycznych kodujących wspomnienia. Okazało się, że Duże grupy komórek nerwowych w obszarze mózgu Znany jako hipokamp Strzelają w zsynchronizowanych, rytmicznych cyklach, generując milisekundowe sekwencje sygnałów, które mogą kodować złożone informacje (takie jak tworzenie szczegółowych i trwałych wspomnień). Jest to rodzaj „krzyczenia” mózgu, który reprezentuje niemal jednoczesną aktywację 15% neuronów w hipokampie.

Naukowcy odkryli, że podczas snu, jeśli po zdarzeniu następuje niewiele ostrych fal lub „krzyków” lub nie następuje ich wcale, wspomnienia nie twardnieją, ale raczej bledną i zostają zapomniane. Jednakże wszystkie te wydarzenia, które nastąpiły w ciągu dnia Od 5 do 20 silnych fal stało się trwałymi wspomnieniami.

Jak mózg wybiera wspomnienia, które są na tyle ważne, aby je zachowaćW połowie podróży / Sarah Romero

„Nasze badanie wykazało, że ostre fale to fizjologiczny mechanizm, za pomocą którego mózg decyduje, co zatrzymać, a czego się pozbyć” – wyjaśnia György Buzsáki, profesor neurologii na Wydziale Neuronauki i Fizjologii Uniwersytetu Nowojorskiego Langone Health oraz starszy stażysta na Uniwersytecie Nowojorskim absolwent. Autor śledztwa.

Według ekspertów ostre fale występują rzadziej w ciągu dnia, ale w nocy Może wystąpić od 2000 do 4000 ostrych falCo sprawia, że ​​mózg kondensuje swój zbiór wspomnień.

Wygląda na to, że nasz mózg w naturalny sposób etykietuje doświadczenia na jawie, a te etykiety neuronowe reaktywują się podczas snu. W przypadku wspomnień, które stają się trwałe, ta ważna grupa komórek mózgowych „odtwarza zarejestrowane wydarzenie tysiące razy w ciągu nocy”, wzmacniając połączenia między zaangażowanymi neuronami.

Jak mózg decyduje, które wspomnienia mają zniknąć

Eksperyment z myszą

Aby dojść do tych wniosków, naukowcy przeprowadzili kilka eksperymentów na myszach. Pozwolili gryzoniom kilka razy przejść przez labirynt, monitorując w trakcie tego procesu aktywność ich mózgu. Odkryli, że kiedy myszy odpoczywały i piły wodę z dodatkiem cukru, wtedy pojawiały się skoki. Im więcej czasu gryzoń spędza obok miski z wodą, tym intensywniejsze są generowane fale mózgowe. Następnie, gdy zwierzęta zasnęły i w nocy zostały wystawione na działanie kilku ostrych fal, trasą labiryntu, którą powtórzyły następnego dnia, była ta, którą przebyły przed odpoczynkiem przy korycie z wodą.

Dlaczego nie pamiętamy wszystkiego?

Dlaczego nie pamiętamy absolutnie wszystkiego? To nie jest skuteczne. Tworzenie nowej pamięci wiąże się z kosztami fizjologicznymi, ponieważ mózg zużywa od 20% do 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Bez względu na to, co robisz, zużywasz mniej więcej taką samą ilość energii na godzinę. Dlatego nie będziesz pamiętać wielu osób, które mijasz każdego dnia, ani nawet konkretnych słów, które wypowiedziała do ciebie mama poprzedniego dnia, gdy tego popołudnia spokojnie popijałeś kawę. Pamiętaj, im dłużej coś robisz, tym więcej energii Twój mózg poświęca temu zadaniu. Oczywiście to, że nie pamiętasz, że coś zrobiłeś lub nie pamiętasz imienia konkretnej osoby, nie oznacza, że ​​nie miało to wpływu na żaden z twoich systemów pamięci. Możemy nie pamiętać konkretnej sytuacji, a mimo to wpływa ona na naszą zdolność do wykonania zadania lub wpływa na naszą wiedzę o świecie.

Dowiedz się, jak nasz mózg organizuje i przechowuje wspomnienia podczas snuW połowie podróży / Sarah Romero

Bibliografia:

READ  Cgcom zamawia jeden z Interterr Regional