26 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W Polsce znaleziono prochy ponad 8000 ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych

W Polsce znaleziono prochy ponad 8000 ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych

Kraków (Polska), 14 lipca. Wykopaliska na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady Solda w pobliżu polskiego miasta Działdów (na północ) ujawniły, według naukowców, 17 ton prochów, wskazując, że w tym miejscu skremowano co najmniej 8000 osób. .

Ponieważ zwłokom ludzkim odpowiada w przybliżeniu dwa kilogramy popiołu, liczbę zmarłych oblicza się według wagi popiołu – wyjaśnia Karol Nawrocki, szef Pamięci Historycznej (IPN).

Na konferencji prasowej w Gdańsku na północy kraju powiedział, że odkrycie było częścią „straszliwej zbrodni przeciwko narodowi polskiemu”.

„Ofiary zostały zabite w ramach niemieckiego antypolskiego programu eksterminacji, który miał na celu uwolnienie kraju od elit państwowych, dyplomatów i księży” – powiedział Nawrocki.

IPN, organizacja nadzorująca badania historyczno-archeologiczne w Polsce, stwierdziła w oświadczeniu, że szczątki rozstrzelanych w Soldo zostały ekshumowane i spalone wiosną 1944 r., aby „ta zbrodnia nie ujrzała światła dziennego i nikt nie mógł być pociągniętym do odpowiedzialności.”

Misja ta jednak nie powiodła się, ponieważ „IPN jest zdeterminowany, by odnaleźć każdą ofiarę i bohatera II wojny światowej”.

Ze swojej strony Tomasz Jankowski, prokurator naczelny IPN, powiedział, że podczas wykopalisk odkryto dwa duże masowe groby o długości odpowiednio 28 i 12 metrów i głębokości około trzech metrów, ale przypuszczalnie znajdują się w pobliskim lesie. Można znaleźć więcej grobów.

Niebawem do śledztwa włączą się eksperci techniczni z Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy jak najdokładniej ustalą zakres odkrycia i spróbują zrekonstruować tragiczne okoliczności, które go otaczały.

We wrześniu 1939 r. w Digialto powstał nazistowski obóz zagłady Soldau, w którym stracono tysiące Polaków i Żydów, którzy walczyli w ruchu oporu.

Założony w Polsce w 1998 roku, główną misją IPN jest badanie i upowszechnianie wydarzeń II wojny światowej w Polsce, która straciła 17% ludności w stosunku do swojej populacji. EFE

mag/cph/fpa