To kolejna odsłona działań promocyjnych Polski na Światowej Wystawie Expo 2025 w Osace w stanie Kansai. Mural białostocki został zaprojektowany przez japońskiego artystę BAKIBAKI / Kohei Yamao.
Niedawno prezentowaliśmy polski mural odsłonięty w Japonii (czyt Tutaj) Teraz czas zrobić coś podobnego, ale w Polsce. Autorem nowego białostockiego muralu jest japoński artysta Kohei Yamao, znany także pod pseudonimem Bakibaki. Obecnie jego twórczość skupia się na projektowaniu i tworzeniu murali, które wyróżniają się charakterystycznym stylem artysty.
Inspiracją było dla mnie spiralne logo Pawilonu Polskiego na Expo w Osace, a mój unikalny projekt łączy przeszłość z przyszłością, symbolicznie wyrażając polskie motto. Dziedzictwo kształtuje przyszłość” –– mówi Bakibagi.
Mural Białegostoku przedstawia dwie abstrakcyjne rośliny, które przeplatają się jak bluszcz i pną się ku górze. Zakłady te reprezentują rozwój Polski i Japonii oraz współpracę obu krajów. Do zaprojektowania muralu artysta wykorzystał swój charakterystyczny styl, oparty na motywach japońskiego wzornictwa.
Ciekawostką jest logo Pawilonu Polskiego na Expo 2025, które z jednej strony reprezentuje architekturę pawilonu, a z drugiej przywołuje na myśl rozwijającą się „falę kreatywności”.
Mam nadzieję, że mural spodoba się mieszkańcom Białegostoku i na stałe wpisze się w wystrój miasta, przypominając, że po niebie lata japoński smok. „, Dodaje artystę.
Mural można oglądać w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku przy ulicy Kardynała Stefana Wyszczyko 1.
O artyście:
BAKIBAKI / Kohei Yamao urodził się w 1978 roku w Osace. Jest absolwentem Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Kioto. Wspólnym wątkiem w jego twórczości są charakterystyczne wzory geometryczne, które zawierają odniesienia do języka japońskiego, japońskiego dziedzictwa i kultury ulicznej. Unikalny styl artysty nawiązuje do starożytnych japońskich wzorów i herbów rodzinnych, a także wielokrotnie nawiązuje do futurystycznych wzorów znanych z japońskiej mangi i anime z lat 90. XX wieku.
Obecnie BAKIBAKI skupia się na tworzeniu wielkoformatowych murali w przestrzeni miejskiej, przede wszystkim w Osace. Od 2021 roku BAKIBAKIKI pracuje nad projektem „Yodokabe” w dzielnicy Yohohama w Osace, przyczyniając się do rewitalizacji miasta w ramach przygotowań do Expo 2025 Osaka, Kansai oraz popularyzacji kultury ulicznej w Japonii. Oprócz murali artysta zajmuje się malarstwem i prowadzi warsztaty plastyczne.
Fontanna: PAIH
Przeczytaj więcej: Kultura | Sztuka | Białystok | wysokość | whiteMAD na Instagramie
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy