Widok od frontu muzeum (WOJTEK RADWAŃSKI /)
„To największa i najobszerniejsza kolekcja Apple na świecie” – powiedział 56-letni Jacek Lupina, zawodowy grafik i pasjonat praktykujący produkty Apple.
Właściciel Muzeum Jacka Lupiny (WOJTEK RADWAŃSKI /)
Zlokalizowane w Fabrice Norflina, dawnej fabryce czerwonej cegły, która została przekształcona w centrum handlowo-rozrywkowe w stolicy Polski, Apple Museum w Polsce prezentuje ponad 1600 produktów renomowanej amerykańskiej firmy sprzedawanych na aukcjach na całym świecie.
Kopia Apple Computer 1 (WOJTEK RADWAŃSKI /)
Przy wejściu znajduje się mahoniowe pudełko, pierwszy komputer osobisty, kopia Apple 1, sprzedany przez założycieli marki Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka w 1976 roku.
Pierwsze 200 wyprodukowanych sztuk zostało sprzedanych jako część zestawu za 666,66 USD. Aby go zmontować użytkownik musi dodać obudowę, zasilacz, klawiaturę i ekran.
„Moją ambicją jest, aby zwiedzający to muzeum zobaczyli, jaki był początek, jak starożytny i jakie to proste: obudowa Apple 1 jest wykonana z drewna! To, co wiemy dzisiaj, nie ma z tym nic wspólnego” – wyjaśnił Lupina.
Muzeum codziennie odwiedza mnóstwo osób (WOJTEK RADWAŃSKI /)
Aby pobrać swoją próbkę, kolekcjoner skontaktował się z innymi ekspertami i wykorzystał komponenty z tamtych czasów. Wszystko to zajęło prawie trzy lata wysiłków. Steve Wozniak osobiście podpisał się na płycie głównej podczas wizyty w Polsce w 2018 roku.
Jacek Lupina, twórca i właściciel muzeum, obiecuje, że jego zainteresowanie zabierze mu pieniądze (WOJTEK RADWAŃSKI /)
W dużej sali wystawione są dziesiątki komputerów, takich jak Apple II, Lisa, Imac, Powermac, Macbook, Mac Pro czy iPhone, iPod, iPad, instrukcje obsługi, oprogramowanie i inne produkty z uniwersum Apple.
Znaleziony w Muzeum Apple II (WOJTEK RADWAŃSKI /)
Muzeum proponuje opowiedzieć historię rozwoju elektroniki użytkowej poprzez Apple (WOJTEK RADWAŃSKI/) „Sukcesy i Porażki”.
Oryginalne plakaty wiszą na ścianach od 1997 roku, w tym popularna kampania reklamowa „Pomyśl inaczej” (myśl inaczej) z Bobem Dylanem, Pablo Picasso, Mohammedem Alim czy Albertem Einsteinem.
Dwóch młodych mężczyzn fotografujących w muzeum (WOJTEK RADWAŃSKI /)
Ekrany wideo i interaktywne terminale, które pozwalają audioprzewodnikowi zanurzyć widzów we wszechświecie Apple.
Komputer Macintosh z klocków Lego (WOJTEK RADWAŃSKI /)
„Przez pierwsze dwa lata to był amator, kilka maszyn do oglądania, coś, czego nie mogłem kupić, bo to było tak drogie dla kogoś z postkomunistycznej Europy” – wspomina Lupina. .
Magazyn Time ze współzałożycielem Apple Stevem Jobsem na okładce (WOJTEK RADWAŃSKI /)
Po pewnym czasie w jego podwarszawskim domu zaczęły zajmować przedmioty, najpierw gabinet, a potem salon. „Sprzedałem wszystkie meble, stół i krzesła w pokoju, a zostawiłem tylko sofy” – powiedział ze śmiechem.
Komputery różnych generacji (WOJTEK RADWAŃSKI /)
W 2017 roku otworzył w swoim domu pierwsze muzeum, które można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu. Teraz spędza wolny czas, czasem całą noc, szukając aukcji w różnych strefach czasowych.
Jabłko II (WOJTEK RADWAŃSKI /)
„Czasami jest to trudna walka, niedawno przegrałem immoc z kolekcjonerem z Holandii” – wspomina. Dziś jego pragnieniem jest wydanie wszystkich swoich pieniędzy. „Nie mam oszczędności, nie mam emerytury, tylko moją kolekcję”.
Jacek Lupina, właściciel i twórca niedawno otwartego Muzeum Jabłka (WOJTEK RADWAŃSKI /)
Zdjęcia: Vojtech Radwansky / AFP
Edycja zdjęć: Fernanda Corbani
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy