2 października, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA ogłaszają 400 mln dolarów pomocy dla bezpieczeństwa dla Ukrainy

USA ogłaszają 400 mln dolarów pomocy dla bezpieczeństwa dla Ukrainy

Awarie w usłudze Starlink Muska budzą obawy o dostęp ukraińskich sił zbrojnych do Internetu

Satelitarny system szerokopasmowy Starlink został sfotografowany we wsi Chersoń w regionie przygranicznym, niedaleko Mikołajowa, 31 października 2022 r. (Zdjęcie: Bulent Kilic/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Ukraina obawia się, że jej siły stracą dostęp do ważnej usługi internetowej Elon Musk Starlink A jego głębokość pogłębiła się w zeszłym tygodniu po tym, jak 1300 wojskowych jednostek satelitarnych zgasło, według dwóch źródeł zaznajomionych z przerwą w dostawie prądu.

Poręczne małe anteny satelitarne wyprodukowane przez prywatną firmę rakietową Muska, SpaceX, zostały powszechnie okrzyknięte rewolucyjnym źródłem komunikacji dla ukraińskiego wojska, które pozwala im walczyć i pozostać online, nawet gdy działają sieci komórkowe i Internet. Został zniszczony w wojnie z Rosją.

Jednak obawy o wiarygodność SpaceX nasiliły się ostatnio po ujawnieniu dyskusji na temat finansowania i zgłaszania przerw w dostawie prądu w pobliżu linii frontu.

Ostatnia awaria rozpoczęła się 24 października i została opisana przez osobę znającą sytuację jako „duży problem” dla ukraińskiego wojska. Ta osoba powiedziała, że ​​stacje zostały zamknięte z powodu braku funduszy.

Awaria dotknęła grupę 1300 terminali, które Ukraina zakupiła w marcu od brytyjskiej firmy i wykorzystywała w operacjach bojowych.

Osoba zaznajomiona z tą sprawą powiedziała, że ​​SpaceX pobierało od ukraińskiego wojska 2500 dolarów miesięcznie za utrzymanie połączenia każdej z 1300 jednostek, co we wrześniu zwiększyło całkowity koszt do prawie 20 milionów dolarów. W końcu nie byli już w stanie płacić, powiedziała osoba.

tło: CNN po raz pierwszy poinformował, że SpaceX wysłał list do Pentagonu we wrześniu, mówiąc, że nie może już dalej finansować usługi Starlink tak, jak to zrobił.

W liście zażądano również, aby Pentagon przejął finansowanie ukraińskiego rządu i wojskowego wykorzystania Starlinka, które według SpaceX kosztowałoby ponad 120 milionów dolarów w ciągu roku i może kosztować prawie 400 milionów dolarów w przyszłym roku. .

READ  3 claves que explican por qué Ucrania es tan Importante para Rusia

„Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie ani finansować istniejących przez czas nieokreślony” – napisał do Pentagonu dyrektor ds. sprzedaży rządowej SpaceX we wrześniowym liście.

Kilka dni po raporcie CNN Musk wydawał się zmienić taktykę i twierdził, że SpaceX wycofał zamówienie.

„Cholera, będziemy po prostu nadal bezpłatnie finansować ukraiński rząd” – napisał Musk na Twitterze.

Negocjacje między SpaceX a Departamentem Obrony trwają pomimo twierdzenia Muska, że ​​SpaceX wycofał swoją prośbę, według wysokiego urzędnika obrony.

Negocjacje trwają. Wszyscy w naszym budynku wiedzą, że im zapłacimy”, powiedział CNN wysoki rangą urzędnik Pentagonu, dodając, że departament był chętny do podporządkowania się na piśmie, „ponieważ obawiamy się, że może zmienić zdanie”.

W środę Musk wziął udział w ceremonii amerykańskich sił kosmicznych, w której uczestniczyli również sekretarz obrony Lloyd Austin i generał Mark Millley, przewodniczący połączonych szefów sztabów. Musk był również zamieszany w jego kontrowersyjne przejęcie Twittera.

Ani Musk, ani SpaceX nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz. Ukraiński rząd, w tym Ministerstwo Obrony, nie odpowiedziały od razu.