20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA i UE ostrzegają Polskę przed „zaniepokojeniem” prawem zagrażającym liderowi opozycji |  Międzynarodowy

USA i UE ostrzegają Polskę przed „zaniepokojeniem” prawem zagrażającym liderowi opozycji | Międzynarodowy

Obawy o erozję praworządności w Polsce wykraczają poza Europę. W Brukseli ponownie rozprzestrzenił się niepokój o zgodę na tzw Ustawa o kości słoniowejPolskie partie opozycyjne potępiły to jako mające na celu nękanie polskiego premiera Donalda Tuska, lidera opozycji, w latach 2007-2014. 2022 […]. Można go wykorzystać, aby wpłynąć na szanse ubiegania się o urząd publiczny bez sprawiedliwego procesu”. Komitet Działań Społecznych zwrócił uwagę w ten wtorek. Godziny temu, iw podobnych warunkach, ma Departament Stanu USA: „Jesteśmy zaniepokojeni uchwaleniem nowej ustawy, która będzie wykorzystywana do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce.”

Naprawy wprowadzone przez Waszyngton Odpowiedzi na nie udzielił już ultrakonserwatywny rząd Mateusza Morawieckiego.: „Rosyjski wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski wymaga gruntownego śledztwa i kontroli publicznej”. Warszawa jest mniej skłonna do krytyki z drugiej strony Atlantyku za swoje przeciwstawianie się praworządności i zbyt szybko stara się udobruchać sojuszników, mając nadzieję, że „grupowa decyzja” zrównoważy jej wpływy. Moskwy w sprawie polityków i dziennikarzy w Polsce w latach 2007-2022, „w obu przypadkach można odwołać się od postępowania do sądu administracyjnego, można też wnioskować o czasowe zawieszenie do czasu prawomocnej decyzji sądu”. Jednak w tym samym oświadczeniu wykorzystał jedną ze swoich zwykłych odpowiedzi skierowanych do Brukseli, wskazując, że „ta ustawa leży w narodowej suwerenności polskiego parlamentu”, która została przyjęta w poniedziałek.

O takiej interpretacji nie milczy na razie Komisja Europejska, która zaznaczyła, że ​​analizuje nowe prawo. „Nie zawahamy się przed podjęciem działań, jeśli będzie to konieczne, ponieważ nie możemy podjąć działań bez rzeczywistej kontroli sądowej, bez niezależnego sędziego, który dokona przeglądu decyzji administracyjnej” – zapowiedział we wtorek komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, nie odpowiadając na żadne pytania. Na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej złożył oświadczenie w tej sprawie. To samo na zakończenie spotkania zrobiła wiceprzewodnicząca komisji Wiera Jurowa: „Bardzo się martwimy”.

READ  Tusk zamyka w Polsce umowę koalicyjną, która nie obejmuje liberalizacji aborcji

W oświadczeniu dla EL PAÍS sekretarz generalny Europejskiej Partii Ludowej Thanasis Bakolas powiedział: „Dzięki temu nowemu prawu każdy może zostać poddany śledztwu. Wszyscy mamy obowiązek walczyć z tym, co dzieje się w Polsce. Dla Bakolasa problemem jest Tusk , byłego lidera EPL i polskiej opozycji w jesiennych wyborach.Nie chodzi tylko o kandydata Tuska, to ważny element ochrony demokracji.

Słowa, które wypłynęły z Brukseli, padły dzień po przyjęciu w Warszawie zasady przeglądu wpływów Moskwy w Polsce w latach 2007-2022 pod pretekstem walki z rosyjskimi wpływami, która analizuje decyzje polityków i dziennikarzy w tym okresie. W tych latach, zwłaszcza w latach 2007-2014, polski premier Donald Tusk był przedstawicielem zjednoczonej organizacji w Europejskiej Partii Ludowej. Pojawiły się więc podejrzenia, że ​​prawdziwym motywem jest nękanie lidera opozycji i jednego z jej kandydatów w jesiennych wyborach do Sejmu.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

W przypadku wątpliwości, czy jest to normą Tymczasowy Jego specyficzna treść została dodana przez ultrakonserwatystów z PiS-u, sprzymierzonej z Voxem partii w Parlamencie Europejskim, by zaszkodzić opozycji, bo tworzy komisję z 10-letnim dyskwalifikacją do zajmowania stanowiska umożliwiającego dostęp. Finanse publiczne i informacje niejawne. Dodatkowo ta komisja, która może nakładać grzywny lub uchylać decyzje administracyjne, odpowiada przed rządem.

„To nie wymierza sprawiedliwości, to robią tylko sądy” – skrytykował polski rzecznik praw obywatelskich. To tam komisarz Reynders zwrócił uwagę: „Szczególnie niepokoi nas sytuacja w Polsce, gdzie ustawa tworzy specjalną komisję, która może pozbawić obywateli prawa wybierania do służby publicznej. Niepokoi nas administracyjne podejmowanie decyzji bez kontroli sądowej. Będziemy to analizować. W razie potrzeby nie zawahamy się podjąć działań, ponieważ bez rzeczywistego dostępu do niezawisłego wymiaru sprawiedliwości taki system nie może zostać zaakceptowany.

Nowe posunięcie zwiększa liczbę ataków ultrakonserwatywnego polskiego rządu na rządy prawa. W tej sprawie wszczęto już kilka postępowań. Skończyło się jedno z orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie stworzenia izby wytrzeźwień dla sędziów, co podważyło niezawisłość wymiaru sprawiedliwości Komisji i sędziów wspólnotowych, skutkując grzywnami w wysokości miliona euro dziennie. Inne są otwarte dla Rady Unii Europejskiej – wyjaśniła wiceprzewodnicząca Jurova: niezawisłość sędziów, brak zastosowania wspomnianego wyroku Luksemburga czy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego RP „Jest postęp” w ww. społeczności narodowej wiceprzewodnicząca Komisji zwróciła jednak uwagę na „poważne obawy” co do pogarszania się stanu praworządności w Polsce”. ostrzega, że ​​jest tego więcej.

READ  Polska, Ukraina i Gruzja grają o awans do mistrzostw Europy

Innym krajem z poważnymi otwartymi aktami z tego powodu są Węgry, które podobnie jak Polska wystąpiły we wtorek w Radzie UE. W przypadku Budapesztu na liście znalazły się naruszenia równości wyborczej – nadmierna reklama rządu w wyborach – wątpliwości co do niezależności rzecznika praw obywatelskich i mediów, a także wszystkie problemy, które trzeba zreformować, aby uzyskać dostęp do tysięcy milionów euro od społeczeństwa. Finanse. Zmiany te dotyczą przede wszystkim walki z korupcją, wolności akademickiej, niezawisłości sędziowskiej, prawa do azylu oraz praw nieletnich.

Sprawa Węgier tak zaniepokoiła Parlament Europejski, że w najbliższą środę będzie debatować nad wnioskiem, w którym wyrażono poważne wątpliwości, czy radykalny rząd Viktora Orbána może sprawować rotacyjną prezydencję w UE w 2024 roku.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergotlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń