5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ursula von der Leyen do polskiego premiera: „Nie będziemy tolerować narażania naszych wspólnych wartości” | Międzynarodowy

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chciała wysłać jasny i mocny komunikat do polskiego premiera Mateusza Morawieckiego podczas napiętej i ostrej debaty w Parlamencie Europejskim we wtorek. Pochodzenie w Strasburgu przychodzi później Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP, co spowodowało instytucjonalne trzęsienie ziemi i postawiło ten kraj na krawędzi prawnego zerwania z UE.

Von der Leyen przypomniał polskiemu przywódcy, że musi stanąć w obliczu prawnej decyzji, że rozległy arsenał Brukseli „podważy fundamenty Unii Europejskiej”. Podkreślił szkody, jakie Wyrok Konstytucyjny wyrządzi obywatelom. Zaznaczył też, że nie pójdzie na kompromis w tej wojnie: „Nie będziemy tolerować narażania naszych wspólnych wartości”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki, który następnie interweniował jako przewodniczący Komitetu Działań Społecznych, wziął udział w sesji plenarnej w Strasburgu na jego prośbę. Jak powiedział, po ogłoszeniu konstytucji swojego kraju musi rozwiązać to, co nazwał „nieporozumieniem” ze względu na prymat prawa europejskiego nad prawem krajowym. Morawiecki w rzeczywistości próbował narysować swoje państwo i swój rząd”. Przykłady odważnych wojowników walki demokratycznej i sprzeciwu wobec ingerencji UE. Blok społecznościowy będzie trwał jeszcze długoWedług jego wersji centralizacja wymyka się poza uprawnienia wynikające z kontraktów.

„Nie zdają sobie sprawy, jak daleko zajdą te decyzje” – powiedział szef polskiego rządu i członek kierowanej przez władze wykonawcze radykalnej konserwatywnej organizacji Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w swoim kraju. „Czy ktoś chce sprowadzić anarchię do Polski?” Ponadto: „Żaden suwerenny kraj tego nie zaakceptuje”. Na końcu tej drogi decyzje będą podejmowane „za zamkniętymi drzwiami”, a normy społeczne zostaną ponownie rozważone „bez ograniczeń”, jego kraj nie będzie już niezależnym krajem, ale organizacją „centralnie kontrolowaną”. Stań się swoistą europejską „prowincją”. „Nie zgodziliśmy się na umowy” – zakończył.

Van der Leyen wyraził powagę sytuacji: „Po raz pierwszy w historii sąd państwa członkowskiego uznał umowy za niezgodne z konstytucją”, powiedział o decyzji, która miała „poważne konsekwencje”. Polacy”, orzeczenie podważa niezawisłość sądownictwa, która jest uwzględniona w systemie prawnym UE.

READ  Australia chroni 1 milion dodatkowej dawki Pfizera z Polski

To właśnie podczas prezentacji możliwych narzędzi, które mogłyby odwrócić sytuację, weszła ona w życie wraz z wdrożeniem art. 7 „najpotężniejszej broni traktatowej” UE, którą potocznie nazywa się. Przycisk atomowy Unii Dzieje się tak dlatego, że był postrzegany jako rodzaj broni prewencyjnej w ostatniej próbie przeciwko krajom, które naruszają podstawowe wartości Sojuszu.

Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Zarówno Polska, jak i Węgry mają otwarte pliki na podstawie tego artykułu 7, które nigdy nie zostały wdrożone, ponieważ potrzebują bardzo dużej większości. W najpoważniejszym aspekcie reguły prawo do głosowania można odebrać państwu, ale wymaga to konsensusu rady. Lider zarządzania społecznością poprosił o powrót do tego artykułu. „Musimy do niego wrócić, bo przypominam: dziś polski Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował ważność naszego traktatu, nie uważa nas za niezawisłych ani prawomocnych na podstawie art. 7, który pod wieloma względami zamyka okrąg.”

Dyskusja była elektryzująca, z aplauzem i alkoholem z różnych stron, w której rysują się dwa przeciwstawne poglądy UE. Moraviki udzielił wyjaśnień, jak powiedział na początku swojego przemówienia. Obfitość. Nawet szef biura Parlamentu Europejskiego musiał trzykrotnie nakazać mu zamknąć usta, a Polak odpowiedział, że nie powinni mu przeszkadzać.

Moraviki przekonywał, że polska konstytucja nie jest osamotniona i że istnieją inne sądy krajowe, które w przeszłości podnosiły kwestię prymatu prawa socjalnego. Dodał, że jeśli UE chce stać się „supermocarstwem”, ten ostateczny cel można osiągnąć tylko poprzez umowę o partnerstwie.

Poprosił na swój sposób o złagodzenie sytuacji. „UE nie upadnie” – obiecał. „Pluralizm konstytucyjny odnosi się do istnienia różnych systemów prawnych i przestrzeni dialogu”. Pod koniec jego wystąpienia przypomniano im o elastyczności, jaką mieli w protokołach przemówionych przy biurku, pełnym euroseptycznej retoryki: „Nikt nie może powiedzieć, że nie masz czasu na przedstawienie wyjaśnień w Parlamencie Europejskim”. Zauważają, że przestrzeganie ustalonych norm czasowych jest również oznaką demokratycznego szacunku.

READ  Białoruś.- Bruksela apeluje o złagodzenie zasad azylowych dla Polski, Łotwy i Litwy dla przybyszów z Białorusi.

Poparcie dla słów Van der Leyena podkreśliły czołowe rodziny europejskiego pokoju. „Europa nie jest państwem. Jest wspólnotą państw, ale jesteśmy sobie winni przestrzeganie ogólnych reguł gry” – kontynuował Niemiec Manfred Weber, który kierował słynnym europejskim ugrupowaniem. „Konstytucja państw członkowskich jest fundamentalne; w oświadczeniu zakwestionowano również autonomię wobec interwencji rządu: „Jest wielu analityków, którzy uważają, że ten sąd nie jest już niezależny”.

„Kiedy grozisz złamaniem zasad, stoisz sam przy drzwiach wyjściowych. Nikt go nie eksmituje” – powiedział lider grupy socjalistycznej Ratche Garcia. „Przychodzimy tu dobrowolnie, bo sobie nawzajem ufamy”. Ponieważ wierzymy we wspólną przyszłość. Nikt nas nie zmusza. Garcia przypomniał Komisji o obowiązku działania na rzecz przeciwdziałania polskiemu osunięciu się.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

W rzeczywistości Parlament Europejski przygotował rezolucję do rezolucji zaplanowanej na pełną sesję w tym tygodniu, wzywając go do działania przeciwko administratorowi socjalnemu i Radzie (organowi reprezentującemu dwudziestu siedmiu członków). Polskie prowokacje poprzez wystrzelenie całej broni w ręku. W projekcie tekstu dostępnym dla EL PAÍS posłowie domagają się od Komisji staranności w działaniach na rzecz inicjowania naruszeń wobec polskiego Trybunału Konstytucyjnego i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W centrum wojny między Brukselą a Warszawą był jej wpływ na niezawisłość sądownictwa.

Parlament Europejski wzywa Brukselę do natychmiastowego uruchomienia mechanizmu warunkowego, który mógłby uniemożliwić przepływ środków do Polski z naruszeniem praworządności. Podczas gdy Polska i Węgry złożyły apelacje, trybunał UE zadecyduje o jego zasadności, podczas gdy narzędzie jest nadal w zawieszeniu. Ale Hemicycle domaga się, aby działania zostały podjęte bez zwłoki, a polski plan ratunkowy (jeden z nielicznych, który nie otrzymał jeszcze zielonego światła) został zatwierdzony przez władzę wykonawczą w każdych okolicznościach, dopóki nie zostanie w pełni i systematycznie wdrożony przez polski rząd. Wszystkie wyroki TSUE i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości”.

READ  Białoruś opisuje test w Tokio po przyjeździe olimpijczyka do Polski | Wiadomości olimpijskie

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.