23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unijny mechanizm kontroli wymiaru sprawiedliwości dla warunkowego finansowania Węgier i Polski |  Europa |  D.W.

Unijny mechanizm kontroli wymiaru sprawiedliwości dla warunkowego finansowania Węgier i Polski | Europa | D.W.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) w środę (16.02.2022) odrzucił apelacje Polski i Węgier przeciwko unijnemu mechanizmowi dostępu do funduszy europejskich z poszanowaniem praworządności.

TSUE stwierdził w oświadczeniu, że „ten mechanizm został przyjęty w sposób wystarczający pod względem prawnym” i „respektuje granice uprawnień przysługujących UE oraz zasadę legitymacji”.

Urządzenie pozwala na utratę środków europejskich ze zweryfikowanego kraju za naruszenia prawa, które mogłyby w „wystarczająco bezpośredni sposób” wpłynąć lub naruszyć interesy finansowe UE.

„Będziemy działać z determinacją” – odpowiedziała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska może zaproponować zawieszenie lub zmniejszenie płatności. Aby wejść w życie, potrzebuje poparcia co najmniej 15 z 27.

Wyrok sądu potwierdza opinię rzecznika generalnego z grudnia, który oddalił apelacje Węgier i Polski przeciwko temu „warunkowemu” urządzeniu.

W wyniku wyroku Węgry potępiły administrację europejską jako „nadużycie władzy”, a Polskę jako „atak na jej suwerenność”.

Uznanie tego narzędzia przez europejski wymiar sprawiedliwości zwiększy presję na Komisję Europejską, która jest odpowiedzialna za jego egzekwowanie i czeka na ten wyrok przed jego wykonaniem. Urządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2021 roku.

afp / reuters / ap / rr

READ  Polscy górnicy, elektrycy, antywęglowa solidarność Czechy Praga Warszawa Przejście z UE