18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska: Z powodu kradzieży kraje proszą o wycofanie samochodów Kia i Hyundai

Unia Europejska: Z powodu kradzieży kraje proszą o wycofanie samochodów Kia i Hyundai

Sacramento, Kalifornia, USA — Prokuratorzy z 17 stanów zwrócili się w czwartek do rządu federalnego USA o wycofanie milionów pojazdów Kia i Hyundai, ponieważ zbyt łatwo je ukraść, co wywołało gwałtowny wzrost kradzieży napędzany wirusowym wyzwaniem w mediach społecznościowych.

Niektóre pojazdy Kia i Hyundai sprzedawane w Stanach Zjednoczonych w ostatniej dekadzie nie mają mocowania silnika, co jest standardową funkcją większości samochodów, która uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli kluczyk nie znajduje się w samochodzie.

Krążące po TikToku filmy pokazywały, jak modele Kia i Hyundai mogą być zasilane za pomocą jedynie śrubokręta i kabla USB. Według prokuratora generalnego Kalifornii w Los Angeles kradzieże pojazdów Kia i Hyundai wzrosły w 2022 roku o 85% i obecnie stanowią 20% wszystkich kradzieży samochodów w mieście.

Te kradzieże inspirowane wyzwaniami w mediach społecznościowych często kończą się tragedią, a National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) obwinia metodę kradzieży samochodów za 14 wypadków samochodowych i osiem ofiar śmiertelnych.

W październiku komisarz policji powiedział, że wypadek samochodowy w Buffalo w stanie Nowy Jork, w którym zginęło czterech nastolatków, mógł być związany z wyzwaniem TikTok. Według policji w Buffalo, w wypadku kia, która się rozbiła, jechało w sumie sześciu nastolatków. Samochód został zgłoszony jako skradziony.

„Najważniejsze jest to, że niepowodzenie Kia i Hyundai w zainstalowaniu standardowych funkcji bezpieczeństwa w wielu ich pojazdach naraziło właścicieli pojazdów i społeczeństwo na ryzyko” – powiedział prokurator generalny Kalifornii Rob Ponta w komunikacie prasowym. „Zamiast wziąć odpowiedzialność za odpowiednie działania naprawcze, producenci samochodów postanowili przenieść to ryzyko na konsumentów i nasze społeczności”.

Ponta i inni prokuratorzy wysłali w czwartek list do NHTSA z prośbą o ogólnokrajowe wycofanie pojazdu. List został również podpisany przez prokuratorów generalnych w Arizonie, Kolorado, Connecticut, Illinois, Massachusetts, Maryland, Michigan, Minnesocie, New Jersey, Nowym Meksyku, Nowym Jorku, Oregonie, Pensylwanii, Rhode Island, Vermont, Waszyngtonie i hrabstwie. Kolumbia.

READ  IFT autoriza a Televisa y Univisión a integrar su contenido a la competencia

W oświadczeniu Kia powiedziała, że ​​skupiła się na tej kwestii i „nadal podejmuje kroki w celu rozwiązania problemów zgłaszanych przez powodów”. Producent samochodów powiedział, że oprogramowanie zostało zainstalowane w samochodach ponad 165 000 klientów i że skontaktowano się w tej sprawie z ponad 2 milionami właścicieli. Firma twierdzi, że pojazdy spełniają federalne normy bezpieczeństwa, więc wycofanie nie jest konieczne.

Hyundai powiedział również, że jego pojazdy spełniają rządowe wymagania antykradzieżowe. Firma poinformowała, że ​​rozprowadziła aktualizację oprogramowania zapobiegającego kradzieży dwa miesiące przed terminem, ale nie odpowiedziała na pytanie, ile pojazdów otrzymała. „Jesteśmy w kontakcie z NHTSA w sprawie naszych wielu działań mających na celu pomoc naszym klientom” – czytamy w oświadczeniu firmy.

List zwiększa rosnącą presję na południowokoreańskich producentów samochodów. Kilka miast, w tym St. Louis, Cleveland, Milwaukee, San Diego, Seattle i Columbus, złożyło pozwy przeciwko producentom samochodów.

We wrześniu Highway Loss Data Institute, jednostka Amerykańskiego Instytutu Bezpieczeństwa Drogowego, stwierdziła, że ​​samochody Hyundai i Kia bez immobilizera miały wskaźnik kradzieży na poziomie 2,18 na 1000 ubezpieczonych pojazdów. Reszta branży łącznie wyniosła średnio 1,21.

Hyundai i Kia ogłosiły w lutym, że będą oferować aktualizacje oprogramowania dla pojazdów, które wymagają, aby kluczyk znajdował się w stacyjce, aby uruchomić pojazd. Zmiana aktualizuje również oprogramowanie alarmu antywłamaniowego pojazdu, aby wydłużyć czas trwania alarmu z 30 sekund do 1 minuty. Około 3,8 miliona pojazdów Hyundai i 4,5 miliona pojazdów Kia kwalifikuje się do aktualizacji oprogramowania.

Ale stłumienie usług koreańskich producentów samochodów nie jest wezwaniem do reformy, która będzie obejmować wymogi sprawozdawcze i będzie ściśle monitorowana przez NHTSA.

Agencja stwierdziła, że ​​kradzieże samochodów marki Hyundai i Kia dotyczyły zachowań przestępczych podlegających jurysdykcji policji. Jednak NHTSA powiedziała, że ​​spotkała się z producentami samochodów, aby omówić podatność na kradzież, a także oprogramowanie i sprzęt w modelach, których dotyczy problem.

READ  Niespodzianka Polkadot w pierwszym kwartale: dobra wiadomość dla wzrostu liczby użytkowników, ale zła wiadomość dla…

Agencja poinformowała, że ​​otrzymuje regularne aktualizacje planów firm. „NHTSA będzie nadal monitorować tę sprawę, informować władze lokalne o rozwoju sytuacji i wnosić swoją wiedzę specjalistyczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów” – powiedziała agencja.