Komisja Europejska (KE) 15 lipca wszczęła postępowanie sądowe przeciwko dyskryminacji osób LGBTQ na Węgrzech iw niektórych częściach Polski.
Węgry spotkały się z powszechnym potępieniem ze strony Unii Europejskiej, odkąd parlament uchwalił ustawę zakazującą mniejszościom informacji o kwestiach LGBT. W Polsce ponad 100 regionów ogłosiło się „strefami ideologicznymi LGBT”, wywołując powszechną krytykę w całym bloku.
„Europa nigdy nie pozwoli, aby niektóre części naszego społeczeństwa zostały splamione” – napisała na Twitterze Komisja Europejska.
„Równość i godność oraz poszanowanie praw człowieka są kluczowymi wartościami UE, jak określono w art. 2 konwencji UE. Komisja użyje wszystkich narzędzi, aby chronić te wartości” – powiedział w oświadczeniu unijny organ wykonawczy.
Oba państwa członkowskie UE mają dwa miesiące na odpowiedź.
Jakie jest węgierskie prawo anty-LGBTQ?
W ramach szerszej „ustawy antypedofilskiej” Węgry uchwaliły ustawę zakazującą młodym ludziom dostępu do informacji na temat LGBTQ. Prawo „zabrania” pokazywania lub promowania homoseksualizmu lub zmiany płci w materiałach edukacyjnych lub programach telewizyjnych dla osób poniżej 18 roku życia.
Krytycy twierdzą, że łączy to pedofilię z homoseksualizmem. Został skrytykowany za niejasne sformułowanie, budząc obawy, że nawet wymachiwanie tęczową flagą może zostać ukarane.
15 lipca komisja orzekła, że Węgry naruszyły prawo europejskie, nie uzasadniając takich ograniczeń. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen wielokrotnie wypowiadała się przeciwko „haniebnej” ustawie.
Jakie są w Polsce strefy „wolne od LGBTQ”?
Władze w ponad 100 regionach Polski zobowiązały się powstrzymać od promowania tolerancji homoseksualnej w tak zwanych strefach wolnych od LGBTQ. Gminy powstrzymują się również od udzielania pomocy finansowej organizacjom wolontariackim działającym na rzecz promowania równych praw.
Komisja Europejska (KE) zarzuciła Polsce niewłaściwe postępowanie z gminami, które deklarują się jako strefy wolne od LGBTQ. „Komisja jest zaniepokojona, że te ogłoszenia mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną” – powiedział 15 lipca unijny organ wykonawczy.
W marcu Parlament Europejski starał się odwrócić rosnący homoseksualizm w Polsce, uchwalając rezolucję ogłaszającą 27-osobową grupę LGBTQ „wolną strefą” dla ludzi. Komisja Europejska ma prawo podjąć kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, jeśli uzna, że naruszyły one prawo obozowe. Proces ten ostatecznie doprowadzi do nałożenia wysokich grzywien.
fb / sms (Reuters, dpa)
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy