23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska podejmuje działania prawne przeciwko Polsce o niezawisłość sądownictwa

Unia Europejska podejmuje działania prawne przeciwko Polsce o niezawisłość sądownictwa

Po październikowym orzeczeniu krajowego trybunału konstytucyjnego kwestionującego pierwszeństwo prawa europejskiego, Komisja Europejska wszczęła w środę postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce.

„Uważamy, że ten wymiar sprawiedliwości narusza ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, wydajności i spójnego stosowania prawa unijnego oraz wiążących orzeczeń Trybunału (UE)” – powiedział europejski komisarz ds. gospodarczych Pavlo Gentiloni. .

„Uważamy również, że Trybunał Konstytucyjny nie będzie już odpowiadał na żądania niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego ustawą na podstawie Konwencji UE” – dodał.

Administrator europejski, który nadzoruje wykorzystanie obozowych kontraktów, wysłał e-mail do polskiego rządu, który ma dwa miesiące na odpowiedź.

Procedura o naruszenie może trafić w ręce Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) i skutkować karami finansowymi.

– „Centralizm biurokratyczny” –

Premier Polski Mateusz Morawiecki od razu skrytykował tę decyzję. Powiedział, że inicjatywa Komisji Europejskiej „postępuje w kierunku biurokratycznego centralizmu (…) w Brukseli, ale trzeba to powstrzymać”.

Szef rządu podkreślił również, że polski Trybunał Konstytucyjny odpowiedział na „wszystkie żądania niepodległościowe”.

„To sąd konstytucyjny, który zajmuje się konstytucją, a więc jest najwyższym prawem RP”.

„Jeżeli Komisja Europejska źle rozumie zasadę uprawnień przyznanych jej na mocy art. 5 Konwencji UE, to jest to oczywiście problem” – dodał.

Polska i Unia Europejska kłócą się o kontrowersyjne reformy sądownictwa w Warszawie. Według Brukseli środki te stoją w sprzeczności z demokratyczną niezależnością, ale dla polskiego rządu muszą skończyć z korupcją sądownictwa.

Polska otrzymała już pozwolenie od europejskiego wymiaru sprawiedliwości: milion euro dziennie za zawieszenie kontrowersyjnej izby regulacyjnej Sądu Najwyższego 27 października i 500 tys. euro dziennie za zamknięcie kopalni węgla brunatnego we wrześniu. Ale Warszawa odmówiła zapłaty obu grzywien.

UE od lat prowadzi z Polską pełnowymiarową walkę o reformy sądownictwa realizowane przez rząd Konserwatywno-Nacjonalistycznego Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który sprawuje władzę od 2015 roku.

READ  Polska blokuje przejazd tysięcy ukraińskich ciężarówek

Reformy te zostały oskarżone o podważanie niezależności sądownictwa, a Polska otrzymała kilka wyroków z TSUE. Warszawa twierdzi, że zaczęła ich walkę z korupcją, zwłaszcza w sądownictwie.

Konflikt zaostrzył 14 lipca polski Trybunał Konstytucyjny, który pod wpływem partii rządzącej ogłosił niezgodną z Konstytucją decyzję TSUE w sprawie reform sądownictwa w kraju.

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego napięcia nasiliły się w październiku, kiedy konstytucyjny organ zakwestionował praworządność europejskiego, uznając niektóre artykuły unijnego traktatu za „niezgodne” z konstytucją kraju.

Komisja blokująca plan naprawy kraju miała kluczowe znaczenie dla kontrowersyjnych reform sądownictwa w Polsce. Bruksela domaga się od Polski zawieszenia funkcjonowania Izby Gospodarczej Sądownictwa w związku z orzeczeniem TSUE zarzucającym jej brak niezależności od władzy politycznej.

alm-bo / clr / aoc