23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraińska firma w Polsce wyczarterowała statek zdolny do przewozu materiałów wybuchowych, które wysadziły Nord Stream.

Ukraińska firma w Polsce wyczarterowała statek zdolny do przewozu materiałów wybuchowych, które wysadziły Nord Stream.

Zaktualizowano

New York Times poinformował we wtorek, że proukraińskie ugrupowanie przeprowadziło atak we wrześniu ubiegłego roku.

Wyciek gazociągu Nord Stream 2.AFP
  • Prosto w górę Wojna ukraińsko-rosyjska w ostatniej chwili

Materiały wybuchowe użyte do wysadzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2 mogły zostać przetransportowane w morze łodzią wyczarterowaną przez firmę. Polska Właścicielami są dwaj Ukraińcy. Jak poinformowała w środę rzeczniczka, to gorąca linia jest prowadzona przez niemieckich prokuratorów federalnych. Łódź miała załogę składającą się z kapitana, dwóch nurków, dwóch asystentów nurkowania i lekarza. Nie jest jasne, z jakiego kraju pochodzą, ponieważ mogli użyć niewłaściwych paszportów.

Władze odkryły, że statek mógł opuścić Rostock w Niemczech przed pęknięciem rurociągu 6 września. Później odnaleźli go w Wik am Dar w powiecie Vorpommern-Argen, a następnie na duńskiej wyspie Chrześcijan, na północny wschód od Bornholmu. Niemiecka prokuratura zarządziła przeszukanie statku w styczniu.

Informacje przekazane przez prokuraturę w zasadzie potwierdzają trzy ogólnopolskie media, ARD, SWR i wspólne śledztwo. Die Zeit Z raportów wywiadu. Ich celem była grupa proukraińska, ale nie było reakcji ze strony rządu i prokuratury.

On The New York Times We wtorek, powołując się na przedstawicieli rządu USA, nowe informacje sugerują, że proukraińska grupa dokonała eksplozji Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Wołodymyr Zełenski.

Niemiecka prokuratura nie może składać wiarygodnych zeznań co do sprawców, motywów czy kontroli państwa, gdy pojawiają się nowe szczegóły, ustalone od Berlina po Brukselę, w tym NATO, które wskazywały od pierwszej chwili po zniszczeniu gazociągów. Może być tylko w rękach Rosji. Mówiono też o Konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Moskwy.

Minister obrony, Borys PistoriusOgłosił w radiu Deutschlandfunk, że z dużym zainteresowaniem odnotowuje wyniki śledztwa, ale czy się to potwierdzi, dopiero się okaże.

READ  Siostry Ekwadorki uciekają z Kijowa do Polski

Zapytany o wpływ wsparcia Zachodu dla Ukrainy, Pistorius nazwał to „operacją fałszywej flagi” polegającą na budowaniu ugrupowań proukraińskich. „Prawdopodobieństwo jednego lub drugiego jest równie wysokie” – powiedział. „Jestem pewien, jaki wpływ będzie to miało na nasze poparcie dla Ukrainy, myślenie teraz w kategoriach tego śledztwa nie pomaga”.

Annalena Berbach, najbardziej wojownicza minister spraw zagranicznych w rządzie wobec Rosji, była przy tej okazji ostrożna: „Oczywiście bardzo poważnie traktujemy wszystkie wypowiedzi i wszystkie wnioski. Różni aktorzy”. Najpierw jednak właściwe organy muszą zakończyć śledztwo – powiedział, odnosząc się do prokuratora federalnego. Dodał, że konieczne jest podjęcie przez rząd decyzji w oparciu o te ustalenia.

Dwa gazociągi przecinające Morze Bałtyckie z Wyborga w Rosji do Lubmina w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech zostały poważnie uszkodzone we wrześniu 2022 r. w wyniku celowo zdetonowanych eksplozji.

Według kryterium

Schemat zaufania

Ucz się więcej