20 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina – Rosja Wojna: Najnowsze wiadomości na żywo |  Polska zwiększa rozmieszczenie wojsk na granicy z Białorusią o 10 tys. żołnierzy |  Międzynarodowy

Ukraina – Rosja Wojna: Najnowsze wiadomości na żywo | Polska zwiększa rozmieszczenie wojsk na granicy z Białorusią o 10 tys. żołnierzy | Międzynarodowy

Kreml pisze na nowo rosyjską historię i przekształca społeczeństwo w stanie wojny

W Rosji Władimira Putina Kreml zapisuje się nawet w podręcznikach historii. Doradca Kremla Władimir Medinski opublikował cztery książki historyczne dla uczniów w wieku od 16 do 18 lat, w których przedstawia rewizjonistyczne wyjaśnienie upadku Związku Radzieckiego, ery Putina i przyczyn wojny na Ukrainie.

Książki, które od przyszłego miesiąca będą częścią programu nauczania dla studentów, odzwierciedlają wizję historii Putina: dumę z osiągnięć wielkiego Związku Radzieckiego, upokorzenia upadku Związku Radzieckiego i pochwałę za „odrodzenie” Rosji pod jego rządami. Kadencja byłego szpiega KGB rozpoczyna się ostatniego dnia 1999 roku.

Ostatni rozdział książki Historia Rosji: 1945 – początek XXI wieku, liczący 447 stron, koncentruje się na przyczynach największej wojny lądowej w Europie od czasów II wojny światowej: inwazji Rosji na Ukrainę. Z tytułem Rosja dzisiaj. Specjalna akcja wojskowa, rozdział odzwierciedla rozczarowanie Putina Zachodem i wskazuje, że Moskwa udzieliła wsparcia Stanom Zjednoczonym podczas ataków z 11 września. „Zachód miał obsesję na punkcie destabilizacji Rosji” – konkluduje książka, do której dostęp udostępnił Reuters. „Cel nie jest nawet ukryty: odciąć Rosję i kontrolować jej zasoby”, zauważa na stronie 393.

Zgodnie z historią ze wspomnianego tomu, rosyjska młodzież musi zrozumieć tragedię upadku Związku Radzieckiego, zdradę Zachodu i konieczność poświęceń dla wielkości rosyjskiej ojczyzny.

Putin, który przewodzi Rosji dłużej niż Józef Stalin, od dawna zmaga się z duchami rosyjskiej historii, czy to opłakując milczenie Moskwy po rozpadzie Związku Radzieckiego, czy argumentując za „historyczną jednością Rosjan i Ukraińców”. W prawie 7-tysięcznym artykule na kilka miesięcy przed wysłaniem wojsk na Ukrainę.

Rewizjonistyczny podręcznik, którego współautorem jest Anatolij Torkunow, rektor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, również twierdzi, że Zachód rozszerzył sojusz wojskowy NATO na wschód, ignorując rosyjskie szykany. i wywołał kolorowe rewolucje w Gruzji i na Ukrainie, niszcząc ustalone elity rządzące.

READ  Wszystko gotowe na Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w Polsce i Szwecji

„To propaganda, a nie podręcznik” – ubolewał Mychajło Kobica, rosyjski nauczyciel historii, który uciekł z kraju po rozpoczęciu ukraińskiej inwazji i obecnie uczy w szkole w Czarnogórze. „Reżim pokazuje swoją siłę: zrobimy, co chcemy, trzeba się z tym pogodzić, zaakceptować. To kolejna cegiełka w murze propagandowym, który wymierzony jest w cały system edukacji” – zaznaczył Kobitsa. Jednak według profesora publikacja wskazuje również na zaniepokojenie reżimu Putina: „Istnieje obawa, że ​​pokolenie Internetu, pokolenie Zoom, nie akceptuje zbytnio – lub niewystarczająco – propagandy. Dlatego muszą go coraz bardziej wzmacniać” – powiedział.

Zachodni przywódcy, rosyjscy dysydenci i niektórzy historycy kraju postrzegają inwazję na Ukrainę jako strategiczny błąd, który obnażył słabości Rosji i wzmocnił ukraiński nacjonalizm.

Książka prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: „Jakie są powody rozpoczęcia przez Rosję specjalnej operacji wojskowej?” Według grupy odpowiedzią jest walka między Rosją a Zachodem o kontrolę nad Ukrainą, podsycana przez „ukraiński neonazizm” w celu osłabienia Rosji. „Powoli Stany Zjednoczone i NATO zaczęły przygotowywać Ukrainę do wielkiej ofensywy przeciwko Rosji” — konkluduje książka. (Reuters)