23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE wzywa Węgry i Polskę do poprawy standardów demokratycznych

UE wzywa Węgry i Polskę do poprawy standardów demokratycznych

Gabriela Pacińska

BRUKSELA, 13 lipca (Reuters) – W środę Unia Europejska wezwała Węgry i Polskę do poprawy niezależności sądownictwa i mediów oraz wzmocnienia obrony przed korupcją. Poważne problemy utrzymują się i nie są rozwiązywane.

Ocena ta została zawarta w nowym raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządności, który zawiera sugestie dotyczące poprawy demokracji w 28 państwach członkowskich bloku, od lepszego ujawniania informacji podatkowych dotyczących przywódców po cyfryzację administracji publicznej.

Ale wszystkie oczy skierowane są na dwa byłe kraje komunistyczne, gdzie ich eurosceptyczne rządy toczą coraz bardziej zaciekłe bitwy z UE o migrację, prawa człowieka, kwestie środowiskowe i wartości demokratyczne.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę przypomina, że ​​prawa podstawowe i rządy prawa są filarami demokracji” – powiedziała europejska komisarz ds. wartości i przejrzystości Vera Djurova prezentując raport.

„Ukraina jest w stanie wojny z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem, ponieważ Putin nie chce, aby Ukraina szła w kierunku państwa demokratycznego. Pomagamy utrzymać rządy prawa na Ukrainie i możemy być wiarygodni tylko wtedy, gdy jesteśmy dom. Zamów”.

Komisja Europejska z siedzibą w Brukseli zablokowała Budapeszcie dostęp do 15,5 mld euro funduszy stymulacyjnych, które pomogłyby wzmocnić gospodarki bloku przed kryzysem Covid-19, planując kolejne 36 mld euro. Unii Europejskiej.

W przypadku Węgier komisja stwierdziła, że ​​obawy dotyczące niezależności sądów „pozostają nierozwiązane”, zalecając Budapeszcie przyjęcie „reform” w celu wzmocnienia roli Krajowej Rady Sądownictwa, a także poprawy niezależności Komisji Regulacji Mediów.

Powiedział Warszawie, że „istnieją poważne obawy o niezależność polskiego sądownictwa”.

Bruksela zasugerowała rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, poprawę dostępu społeczeństwa obywatelskiego do rozszerzania działalności politycznej oraz zagwarantowanie sprawiedliwego procesu wydawania licencji na wykorzystywanie mediów.

Nadchodzi w krytycznym momencie dla Viktora Orbana, wieloletniego premiera Węgier, który obniża kurs euro w kontekście dwucyfrowej inflacji i rosnących kosztów energii.

READ  Szkielety z dawnego miejsca pobytu Hitlera również uległy rozkładowi nie do poznania

Firma konsultingowa Eurointelligence zauważyła, że ​​nadmierne wydatki, które pomogły Orbánowi w ostatnim zwycięstwie wyborczym w kwietniu, praktycznie zniwelowały przewidywany deficyt budżetowy na resztę 2022 r. w pierwszej połowie.

„Stwarza to trudny problem ekonomiczny dla Orbana, z którym będzie łatwiej sobie poradzić, jeśli otrzyma fundusze unijne” – powiedział Eurointelligence w notatce w środę.

Budapeszt od tygodni wielokrotnie powtarzał, że jest gotowy do zawarcia porozumienia z komisją, ale Bruksela stwierdziła, że ​​postępy Węgier są niewystarczające po latach opierania się naciskom w celu wzmocnienia ochrony antykorupcyjnej.

W międzyczasie Orbán skomplikował wysiłki UE, aby nałożyć sankcje gospodarcze na Rosję za wojnę z Ukrainą, a także zgodzić się na minimalny globalny podatek od osób prawnych.

„Węgry i Komisja Europejska… zbliżają się do wzajemnie szkodliwego impasu w ich konflikcie o praworządność”, powiedział Eurointelligence.

(Raportowanie Gabrieli Pacińskiej; Redakcja Angusa MacSwana; Tłumaczenie Dario Fernandez)