1 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE ocenia sankcje wobec Polski za zakwestionowanie Porozumień Ogólnych Obozu Kontynentalnego

Ursula van der Leyn, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przemawia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji 19 października 2021 r. podczas debaty na temat wyzwania Polski dla praworządności UE. Ronald Whitteck / Basen

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen zadeklarowała wierność premierowi Polski Mattusowi Moravicowi we wtorek. Podejmie działania na rzecz ochrony podstawowych praw Polaków po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który kwestionuje prymat prawa socjalnego, najnowszy przejaw niedemokratycznego ruchu w Brukseli, który „poważnie” przestrzega i „zagraża” wartościom w całej UE.

„Nie możemy pozwolić, aby nasze wspólne wartości zostały naruszone. Komisja będzie działać”., Van der Leyenn W swoim pierwszym wystąpieniu Moraviki wziął również udział w sesji zamykającej Parlament Europejski w Polsce.

Lider społeczności ponownie zbadany Opcje rozważane przez jej zespół prawników w odpowiedzi na wyzwanie Polski wobec europejskiego wymiaru sprawiedliwości pozwalają na zamrożenie środków, jeśli sfinansuje projekty zagrażające praworządności poprzez nową procedurę naruszania przepisów, sekcje 7 do sekcji 7, pozbawiając Warszawę prawa do głosowania, oraz nowe źródło funduszy socjalnych.

Ogólny widok Parlamentu Europejskiego.  Ronald Whitteck / Pool przez RONTERS
Ogólny widok Parlamentu Europejskiego. Ronald Whitteck / Pool przez RONTERS

Jednak Van der Leyen tak powiedział Trwa ocena sprawy I robi się to „rozważnie”, więc nie zapadła jeszcze żadna decyzja. Politycy niemieccy powiedzieli, że są „głęboko zaniepokojeni”, że polskie orzeczenie konstytucyjne „podważa same fundamenty Unii Europejskiej”.

– To bezpośredni atak na jedność europejskiego systemu prawnego. Tylko mandat common law gwarantuje równe prawa, zaangażowanie prawne i wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi, a co za tym idzie wspólne zasady – podkreślił przewodniczący komisji.

Dlatego nalegał Praworządność jest jednym z fundamentów UE, która nie tylko chroni wartości i prawa obozu, ale jest wybierana przez wszystkie państwa członkowskie jako „ludzie suwerenne i niepodległe narody”.

Ronald Whitteck / Pool przez RONTERS
Ronald Whitteck / Pool przez RONTERS

Ostrzegając przed „poważnymi konsekwencjami” tego dla podstawowych praw obywateli polskich, Van der Leyen wyraził ubolewanie, że sąd krajowy „po raz pierwszy” orzekł, że umowy publiczne są niezgodne z konstytucją krajową.

READ  Hiszpania kontynuuje niepokonany bieg do ćwierćfinału mistrzostw Europy, pokonując Polskę

Przewodniczący administracji gminy zakończył swoje przemówienie inauguracyjne „rozmową” z Warszawą, mówiąc: „Zawsze broniłem dialogu. Można i trzeba znaleźć rozwiązanie”. Niech żyje Polska, niech żyje Europa! ”, osiadł.

Z kolei premier Polski Matzos Moraviki przekonywał, że prawo krajowe ma pierwszeństwo nad prawem europejskim i potępił „różnice” w traktowaniu.

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji 19 października 2021 r. na temat wyzwania Polski dla praworządności UE.  Via Ronalda Whittecka / Pool REUTERS
Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w debacie na temat wyzwania Polski dla rządów prawa UE w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji 19 października 2021 r. Via Ronalda Whittecka / Pool REUTERS

„Prawo UE kieruje się zasadą krajową, która dotyczy wszystkich państw członkowskich”Moraviki powiedział przed pełną sesją Parlamentu Europejskiego.

„Kraje są europejskimi suwerenami, są właścicielami traktatów, a państwa członkowskie ustanawiają zdolności w ramach UE. W traktatach daliśmy UE wiele uprawnień, ale nie wszystkie. Potencjał państw członkowskich to wiele części prawa, ” powiedział.

Polski premier dodał: „Podobnie jak sądy wielu krajów, polski sąd podnosi pytanie, czy ten monopol Trybunału Europejskiego stoi ponad prawem krajowym”.

Ronald Whitteck / Pool przez RONTERS
Ronald Whitteck / Pool przez RONTERS

Polski przywódca podkreślił „różnice”, jakie Unia robi między państwami członkowskimi i zapewnił, że z Polski widzą „silny, słaby, podział na nowe i stare kraje”.

„Niestety widzimy różnicę między lepszą a gorszą (…) Europą dwóch prędkości”.On dodał.

„Udawanie, że nie ma problemu, ma tragiczne konsekwencje. Obywatele nie są niewidomi ani głusi, stracą pewność siebie” – ostrzegł w długim przemówieniu, które trwa dłużej niż czas wyznaczony przez Parlament Europejski.

19 października 2021 r. premier Polski Matos Morawicki wystąpił w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji podczas debaty na temat kwestionowania przez Polskę rządów prawa UE.  Ronald Whitteck / Basen
19 października 2021 r. premier Polski Matos Morawicki przemawiał w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji podczas debaty na temat kwestionowania przez Polskę rządów prawa UE. Ronald Whitteck / Basen

Podkreślił, że Polska ma długą historię demokracji, a kraj i jego obywatele pozostają członkami Unii Europejskiej.

Zaznaczył, że Polska ma proeuropejską większość, która jest również w polskim rządzie, i że „nie usuwa wątpliwości co do drogi, którą pójdzie UE”.

READ  Gniew z powodu polskiego planu uniemożliwienia Żydom odbudowy wojennych domów | Masakra

Mimo krytyki zakończył swoje wystąpienie w pojednawczym tonie.

    Ursula van der Lion Jando i Mathews Moravici.  REUTERS / Pascal Rossignol / Pool / File Photo
Ursula van der Lion Jando i Mathews Moravici. REUTERS / Pascal Rossignol / Pool / File Photo

„Życie w Unii Europejskiej, życie w suwerennych narodach, życie w Europie to najlepsze miejsce na świecie” – podsumował Moravsky.

(Z informacjami EFE i EP)

Czytać: