28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tysiące uchodźców z Polski wróciło na Ukrainę

Większość ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski w czasie wojny, wraca do domu. Chociaż boją się o życie swoje i swoich dzieci, chcą wrócić do własnego życia. Każdego dnia tysiące kobiet i dzieci przekraczają granicę na Ukrainę.

Od początku rosyjskiej inwazji granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło ponad trzy miliony ludzi. Jednak są też Ukraińcy przechodzący w przeciwnym kierunku. W pierwszych tygodniach byli to przede wszystkim ci, którzy chcieli włączyć się do walki z wojskami rosyjskimi. Teraz ten trend się zmienił. Coraz więcej uchodźczyń i dzieci chce wrócić do domu.

„W pierwszych dniach działań wojennych z Polski na Ukrainę leciało codziennie około 10 000 osób, teraz jest to 20 000, a czasem 22 000 lub 23 000”.Jak wyjaśnia rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michelska.

Olha: „Nie mogę wyjechać z kraju, nawet jeśli cały czas rozbrzmiewają syreny”

Olha i jej dzieci pochodzą z Sumi. W Polsce jestem od półtora miesiąca. Teraz jadą odwiedzić krewnych, którzy zostali na Ukrainie: rodziców, ciotkę i męża Olhy.

„Dzieci są bardzo szczęśliwe, że wróciły do ​​ojca. Nie mogę opuścić swojego kraju. Chociaż alarm zawsze się włącza, jest bardziej niż kiedykolwiek. Zdecydowanie tu odpoczywam. Teraz jestem zdenerwowany. drogi powrotnej. Bardzo się martwię, że nie skrzywdzą nas, dla dzieci, dla naszego życia – powiedziała Olha.

Większość uchodźców w Polsce chce wrócić na Ukrainę

Badania pokazują, że ukraińscy uchodźcy, którzy opuścili swoje domy z powodu wojny, nie chcą pozostać na Zachodzie.

„65 do 80% Ukraińców, którzy opuścili swój kraj, chce wrócić do domu, gdy tylko poczują, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest odpowiednia. I myślę, że te doniesienia są bardzo uczciwe”.Mówi Olena Babakova, ukraińska dziennikarka specjalizująca się w imigracji.

READ  Ukraińcy wracają z Polski do domu na wyjątkową Wielkanoc

Wielu ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski, odmówiło wyjazdu do innych krajów zachodnich. Chcieli zostać tutaj, w Polsce, gdzie bliskość ich kraju jest nie tylko fizyczna, ale także psychiczna i emocjonalna, czekają na spokój i szybki powrót do domu.