11 sierpnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Twarda „zielona transformacja” Polski nadal jest mocno uzależniona od węgla

Śląsk, górniczy region Polski, a „Zielona zmiana”. Ale podobnie jak reszta kraju zależy od przemysłu węglowego.

Zamknięcie kopalń jest wyzwaniem. „Zielona zmiana” Nie jest jedynym „Zmiana energii„, Ale „Przemysłowy”.

Ripnick Meyer wdraża „Zielone zmiany” W Twoim mieście od wielu lat. Ale śląskie gminy nie tylko radzą sobie z tą zmianą, potrzebują pomocy – przekonuje.

_ „Nasze działania dzielimy na trzy: najpierw edukację, potem proces dotacyjny i stosowanie wynikających z tego sankcji m.in. proces transformacji gospodarczej nie może być zarządzany wyłącznie przez władze lokalne – mówi Piotr Gusera, burmistrz Ripnick.

87% węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w UE

W ubiegłym roku wydobycie węgla w Polsce wyniosło około 54,4 mln ton, a sprzedaż 53 mln ton.

Sektor ciepłowniczy zużywa około 26 mln ton węgla. Połowa idzie do domów.

Polska spala 87% węgla wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe w całej UE.

Henrietta jest 72-letnią emerytką. Mieszka sama i jest chora. Nadal używa węgla do ogrzewania, ale już pożyczył, by wymienić system grzewczy narzucony przez nowe, zielone przepisy.

Trudna zmiana dla osób z niewielkimi zasobami

„Muszę płacić 533 euro za wszystko… a cena paliwa rośnie z dnia na dzień… 222 euro za tonę, potrzebuję tonę miesięcznie. W medycynie te 222 euro i 133 pożyczki… moje emerytura nie wchodzi”, powiedział. Lament Henrietta Ferenc.

W Polsce wielu, jak Henrietta, nie jest w stanie wytrzymać zmian ekologicznych.

Kryzys energetyczny?

Polscy górnicy uważają, że szybkie wydobycie węgla doprowadzi do kryzysu energetycznego.

_ „Boję się, że tej zimy zobaczymy, że w Polsce bez węgla jest obecnie wiele alternatyw. Ten kryzys jest już pewny. Polska nie jest gotowa na tak drastyczne zmiany w systemie energetycznym naszego kraju. Dziś pokażę, że gaz bieguny cen po prostu nie mogą zapłacić za energię.” , Rafał Jedwabny, Stowarzyszenie Górników Solidarność.

READ  Polonia cominoza buduje muro na naszej pograniczu z Białorusią

Mimo wprowadzenia „zielonych” zmian wydaje się, że województwo śląskie i kraj nie są jeszcze w pełni gotowe do zamknięcia kopalń. Choć obecnie dostrzega wyzwania w zapewnieniu zrównoważenia energetycznego bez węgla, wiceminister ds. zmian klimatu zapewnia, że ​​zielone zmiany w Polsce przebiegną pomyślnie.

„Chociaż musimy zaakceptować trochę energii opartej na węglu, optymistycznie patrzę na zmianę i ścieżkę, którą podążamy.– wyjaśnia Ireneusz Zyska, wiceminister zmian klimatycznych.

„W ubiegłym roku polskie kopalnie wyprodukowały o ok. 7,2 mln ton węgla więcej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca spadła o ok. 5,4 mln ton. Produkcja spadła o prawie 12%, a sprzedaż wzrosła o 9%. Tworzenie miejsc pracy, zwłaszcza w na Śląsku nie ma wielu alternatyw.”, Magdalena Chodownik, Euronews, Polonia.