Śląsk, górniczy region Polski, a „Zielona zmiana”. Ale podobnie jak reszta kraju zależy od przemysłu węglowego.
Zamknięcie kopalń jest wyzwaniem. „Zielona zmiana” Nie jest jedynym „Zmiana energii„, Ale „Przemysłowy”.
Ripnick Meyer wdraża „Zielone zmiany” W Twoim mieście od wielu lat. Ale śląskie gminy nie tylko radzą sobie z tą zmianą, potrzebują pomocy – przekonuje.
_ „Nasze działania dzielimy na trzy: najpierw edukację, potem proces dotacyjny i stosowanie wynikających z tego sankcji m.in. proces transformacji gospodarczej nie może być zarządzany wyłącznie przez władze lokalne – mówi Piotr Gusera, burmistrz Ripnick.
87% węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w UE
W ubiegłym roku wydobycie węgla w Polsce wyniosło około 54,4 mln ton, a sprzedaż 53 mln ton.
Sektor ciepłowniczy zużywa około 26 mln ton węgla. Połowa idzie do domów.
Polska spala 87% węgla wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe w całej UE.
Henrietta jest 72-letnią emerytką. Mieszka sama i jest chora. Nadal używa węgla do ogrzewania, ale już pożyczył, by wymienić system grzewczy narzucony przez nowe, zielone przepisy.
Trudna zmiana dla osób z niewielkimi zasobami
„Muszę płacić 533 euro za wszystko… a cena paliwa rośnie z dnia na dzień… 222 euro za tonę, potrzebuję tonę miesięcznie. W medycynie te 222 euro i 133 pożyczki… moje emerytura nie wchodzi”, powiedział. Lament Henrietta Ferenc.
W Polsce wielu, jak Henrietta, nie jest w stanie wytrzymać zmian ekologicznych.
Kryzys energetyczny?
Polscy górnicy uważają, że szybkie wydobycie węgla doprowadzi do kryzysu energetycznego.
_ „Boję się, że tej zimy zobaczymy, że w Polsce bez węgla jest obecnie wiele alternatyw. Ten kryzys jest już pewny. Polska nie jest gotowa na tak drastyczne zmiany w systemie energetycznym naszego kraju. Dziś pokażę, że gaz bieguny cen po prostu nie mogą zapłacić za energię.” , Rafał Jedwabny, Stowarzyszenie Górników Solidarność.
Mimo wprowadzenia „zielonych” zmian wydaje się, że województwo śląskie i kraj nie są jeszcze w pełni gotowe do zamknięcia kopalń. Choć obecnie dostrzega wyzwania w zapewnieniu zrównoważenia energetycznego bez węgla, wiceminister ds. zmian klimatu zapewnia, że zielone zmiany w Polsce przebiegną pomyślnie.
„Chociaż musimy zaakceptować trochę energii opartej na węglu, optymistycznie patrzę na zmianę i ścieżkę, którą podążamy.– wyjaśnia Ireneusz Zyska, wiceminister zmian klimatycznych.
„W ubiegłym roku polskie kopalnie wyprodukowały o ok. 7,2 mln ton węgla więcej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca spadła o ok. 5,4 mln ton. Produkcja spadła o prawie 12%, a sprzedaż wzrosła o 9%. Tworzenie miejsc pracy, zwłaszcza w na Śląsku nie ma wielu alternatyw.”, Magdalena Chodownik, Euronews, Polonia.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy