3 lipca, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

To są kraje, które w nim dominują – El Financiero

Zaangażowanie w walkę z ubóstwem i korupcją w najbardziej nierównych regionach świata oraz podkreślenie historycznie marginalizowanych sektorów Doprowadzenie lewicowych przywódców do władzy w Ameryce Łacińskiej Co obiecuje, o różnych cechach i skutkach, pogłębienie demokracji i egalitarny wzrost gospodarczy.

Zwycięstwo Gustawa Petro w niedzielębyły członek partyzantów M-19 i były burmistrz Bogoty, kamień milowy w historii Kolumbii, najstarszej demokracji w Ameryce Łacińskiej, gdzie Lewica nigdy nie rządziłaOtwiera drzwi do nowej ery w kraju dotkniętym niesprawiedliwością społeczną, przemocą zbrojną, handlem narkotykami i wysokim poziomem korupcji.

Intisar Petro, która będzie pełniła funkcję wiceprezesa afroamerykańskiej działaczki ekologicznej i feministki Francii Marquez, Występuje w środowisku o silnej polaryzacji, co lewe społeczeństwo kolumbijskie podzielone na dwie części Z wrogą wrażliwością polityczną i modelami kraju usunął model rotacji władzy, który historycznie dzielił władców liberalnych i konserwatywnych.

Zjawisko bardzo podobne do Gabriela Borkamłody polityk z szeregów ruchu studenckiego doszedł do władzy po porażce skrajnie prawicowej Kasty Jose Antonio w grudniu ubiegłego roku w konkursie wyborczym, w którym nie było partii, które od trzech dekad są bohaterami chilijskiego życia politycznego.

The Impuls społeczny w wyniku zmęczenia obywateli modelem ekonomicznym Istniejący system ograniczał tradycyjne siły polityczne do zakątka działalności publicznej, zarówno w Kolumbii, jak iw Chile.

Zwycięstwa wyborcze następują po sobie w Ameryce Łacińskiej

Z wyjątkiem tylko Kostaryki, gdzie zwycięstwo odniósł populistyczny kandydat Rodrigo Castro, W ostatnich wyborach prezydenckich zwyciężyło dwóch kandydatów lewicyPoczątkowo w Peru z Pedro Castillo; Później w Chile z Poric, w Hondurasie z Xiomara Castro, a teraz w Kolumbii.

I jeśli oczekiwania, które dały Luizowi Inacio Lula da Silvie 10-punktową przewagę nad zasiedziałym, skrajnie prawicowym Jairem Bolsonaro, spełnią się w październikowych wyborach, w sześciu największych gospodarkach w regionie, od Rio Grande po Tierra. Ogień, Lewica będzie nimi rządzić, kulminując tym samym proces polityczny, który rozpoczął się dwa lata temu.

READ  Odpowiedź AMLO na represje w Nikaragui „haniebna i rozczarowująca”: Human Rights Watch

następnie, Ameryka Południowa ma konserwatywne rządy tylko w Paragwaju (Mario Abdo Benitez), Urugwaj (Louis Lacalle Poe) i Ekwador (William Lasso).

Kraj, w którym władza wykonawcza kierowana przez Lasso przez rok, stoi obecnie w obliczu fali protestów organizacji tubylczych, których przedstawiciele w Zgromadzeniu Narodowym – lokalny i wielonarodowy ruch Pashakutik – Stanowią opozycję większości wraz z demokratyczną lewicą i zwolennicy byłego prezydenta Rafaela Correi (2007-2017).

Najbardziej zagmatwana jest sytuacja w Ameryce Środkowejgdzie jest większość władców, których teoretycznie można przypisać lewicy ze względu na pochodzenie lub przynależność nominalną, jak Xiomara Castro (Honduras), Daniel Ortega (Nikaragua), Lorentino Cortizo (Panama) i Najib Bukele (Salwador) .

Jednak ten ostatni przypadek jest wysoce dyskusyjny, biorąc pod uwagę, że Bukele pochodzi z szeregów FNL, Farabundo Marti, ale Wygrał wybory jako kandydat do Nuevas Ideasktóra jest partią powiązaną z konserwatywnym Wielkim Sojuszem na rzecz Jedności Narodowej, a od 2019 roku rządzi z nieideologiczną moralnością typową dla autorytarnego populizmu.

Jeden z najsłynniejszych przywódców lewicy latynoamerykańskiej To Andres Manuel Lopez Obradorktóry objął prezydenturę swojego kraju w 2018 roku z 53,19 proc. głosów, po dwóch nieudanych próbach, jak Petro, oraz którego administracja była naznaczona pewną odległością od Stanów Zjednoczonych I podejście do przywódców socjalistycznych w Ameryce Łacińskiej.

Na początku tego miesiąca Lopez Obrador podkreślił swoje stanowisko wobec Stanów Zjednoczonych, odmawiając udziału w Szczycie Ameryk, który odbył się w Los Angeles. Protest przeciwko wykluczeniu Kuby, Nikaragui i Wenezueli Pod pretekstem braku poszanowania praw człowieka i braków demokratycznych.

W ten poniedziałek, na swojej zwykłej porannej konferencji, prezydent Meksyku Zauważył, że jego dojście do władzy zaczęło się od zwrotu w kierunku zwycięstwa lewicy w Ameryce Łacińskiej.

Kiedy przybyliśmy, niewiele krajów miało postępowe rządy. Odkąd przybyliśmy, zaczyna się nowy etap od ważnych zwycięstw„” – ogłosił w poniedziałek prezydent Meksyku, używając swojego tradycyjnego stylu mówienia o sobie zawsze w liczbie mnogiej.

READ  Odnoszą się do sprzedawcy na rynku Wuhan, jako pierwszego na świecie przypadku Covid-19

Poniżej udostępniamy mapę krajów rządzonych przez lewicowych liderów lub partie:

Nacjonalizm i antyimperializm w Ameryce Łacińskiej

Komponent nacjonalistyczny i antyimperialistyczny jest obecny w przemówieniu Lópeza Obradora Jest jednym ze stałych wielu przywódców lewicy w Ameryce Łacińskiejktóry dobitnie pogrzebał konsensus waszyngtoński.

Tak jest w przypadku WenezuelaA Kraju, który zgromadził ponad 22 lata z Chavismo u władzyponieważ Hugo Chavez wygrał swoje pierwsze wybory w 1999 roku i tak się zaczęło Rewolucja Boliwariańska obiecała, że ​​będzie trwać wiecznieza co został potwierdzony do reelekcji na czas nieokreślony.

Przed śmiercią w 2013 roku Chavez przekazał pałeczkę Nicolasowi Maduro z ideą zapewnienia kontynuacji władzy Model polityczny, który został ostro skrytykowany przez społeczność międzynarodową za zarządzanie wyborami i erozję instytucji demokratycznych.

Tak jak na początku tysiąclecia, obecna ekspansja lewicy w Ameryce Łacińskiej Opiera się na propozycjach od socjaldemokracji po rewolucję boliwariańską.

Ale dwie dekady temu region przeżywał boom na surowce i Gwałtowny wzrost cen surowców Pozwoliło to na finansowanie ekspansywnej polityki wydatkowej, co jest zupełnie innym scenariuszem niż obecny scenariusz, charakteryzujący się gwałtownym spadkiem tempa wzrostu w regionie, co ocenia Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (ECLAC). tylko 2,1% w tym roku.

Poza tym spowolnieniem, Utrzymywały się strukturalne problemy niedoinwestowania i niskiej produktywnościw połączeniu z silną presją inflacyjną, malują nieprzyjemny obraz dla postępowych władców.

Coś Będziesz musiał znaleźć rozwiązania poważnych problemów konstrukcyjnychtakich jak niestabilność systemów edukacji i opieki zdrowotnej, niepewność zatrudnienia, erozja instytucji i poziomy ubóstwa, które cofnęły region w ubiegłym stuleciu.

W tej chwili, Lewica jest przedstawiana w Ameryce Łacińskiej jako opcja polityczna, która może zagwarantować usługi publiczneoraz ochrona socjalna i sprawiedliwy podział bogactwa, chociaż nie zapobiega to poważnym problemom.

READ  Stany Zjednoczone negocjowały z talibami wyjazd czterech obywateli Ameryki Północnej z Afganistanu

Tak jest w przypadku Argentyny, jej prezydent Alberto Fernandez, Jego wizerunek w sondażach gwałtownie pogorszył się Jest przedmiotem krytyki ze strony partii rządzącej i spoza niej w kraju borykającym się z poważnymi zaburzeniami równowagi makroekonomicznej, w tym jednym z najwyższych na świecie wskaźników inflacji, problemami z finansowaniem i ograniczeniami w dostępie do waluty obcej, które dotykają wiele sektorów produkcyjnych.

Przypadek Argentyny pokazuje, że lewicowi liderzy są u władzy W obliczu poważnych przeszkód gospodarczych, opozycja parlamentarna To powstrzymuje jego ambitne projekty i chwieje się, i szuka obywateli, którzy czasami wybierają populistyczne opcje, ale wykazał gotowość do ukarania tych, którzy nie dotrzymują obietnic.