22 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

To nie był cyberatak. To dlatego aplikacje na Facebooku ulegają awarii

Losowa się Aplikacje i usługi Facebooka (Facebook, Instagram, Whatsapp, Facebook Messenger i Oculus) Według specjalistów nie było to spowodowane cyberatakiem, ale wpływem na protokół transferu BGP.

Według platformy, o godzinie 10:40 w poniedziałek 4 października zaczęły być zgłaszane pierwsze awarie tych aplikacji. Downdetektor, gdzie użytkownicy mogą zgłaszać awarie głównych aplikacji i witryn.

Hiram Camarillo, dyrektor i założyciel firmy Seekurity zajmującej się cyberbezpieczeństwem Ekonomista Że problem, który dotknął aplikacje Serwis społecznościowy Facebook jest to, że urządzenia użytkowników nie mogą znaleźć ścieżek dostępu do adresów IP serwerów, na których są przechowywane. Wynika to z problemu z konfiguracją tego protokołu w firmie.

Potwierdził to Brian Krebs, dziennikarz śledczy specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie i autor strony. Krebsonsecurity.com, który potwierdził za pośrednictwem Twittera, że ​​„ścieżki BGP obsługujące DNS licencjonowane dla Serwis społecznościowy Facebook, czyniąc wszystkie domeny Facebooka niedostępnymi” – mówi Doug Madhuri, dyrektor firmy Kentik zajmującej się analizą Internetu.

„Aby być bardziej precyzyjnym (i Geek Factor 5), ścieżki BGP obsługujące oficjalny DNS Facebooka zostały usunięte, przez co wszystkie domeny Facebooka są niedostępne. Umieść tweeta, który wie kilka rzeczy o BGP/DNS” – napisał Krebs.Według Camarillo, protokół BGP NS Protokół bramy (BGP) to protokół routingu, czyli protokół, który umożliwia przechodzenie z urządzeń na serwery Serwis społecznościowy Facebook.

„Pierwszą rzeczą, jaką robi twój komputer, jest przejście do serwerów DNS i powiedzenie im:„ Hej, chcę uzyskać dostęp do Facebooka ”, a następnie te serwery powiedzą ci: „Facebook.com ma wszystkie te adresy IP, weź to ”, a urządzenie zabiera ten adres, aby połączyć się z Facebookiem Poprzez ścieżkę, Camarillo powiedział: „Problem polega na tym, że ścieżka nie istnieje”.

READ  Który z nich pochodzi z przyszłości? Rozwiąż wirusową zagadkę i stań się najsłodszy - naucz mnie o nauce

z tego powodu, „Facebook zniknął z internetuWedług Camarillo, skoro ścieżki do ich aplikacji zniknęły, co zdaniem specjalisty było spowodowane słabą konfiguracją tego protokołu, firma powinna już przywracać protokół do wcześniejszej konfiguracji poprzez swoje kopie zapasowe.

„Teraz go nie ma Serwis społecznościowy Facebook „Internet nie istnieje” – powiedział.

To spowodowało, że niektórzy ludzie wylicytowali jedną z domen premium Facebooka za cenę początkową 1 miliarda dolarów, według Briana Krebsa.

Za pośrednictwem swoich kont na Twitterze menedżer Facebooka, Andy Stone oraz zespoły ds. komunikacji w WhatsApp i Instagram poprosili użytkowników o cierpliwość w przypadku awarii ich usług i powiedzieli, że firma pracuje nad przywróceniem ich usług.

Użytkownicy są przesyceni alternatywnymi usługami

Użytkownicy aplikacji do przesyłania wiadomości kabel, który może służyć jako substytut WhatsApp, Według zapisów mieli też problemy Downdetektor. Problemy te, związane z opóźnieniami w wysyłaniu wiadomości, wynikają głównie ze wzrostu liczby osób korzystających z aplikacji w związku z awarią usług Facebooka.

[email protected]

kg