1 października, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

To jest Polska, kraj, z którego Ukraińcy uciekli przed wojną

(CNN hiszpański) – Polska położona w centrum Europy znajduje się na skrzyżowaniu geograficznym i kulturowym Wschodu i Zachodu. W tym kraju o bogatej i burzliwej historii wybuchła II wojna światowa, w której podczas Holokaustu zginęły tysiące Żydów. Było to państwo satelickie Związku Radzieckiego, a rządy komunistyczne zakończyły się do późnych lat 90-tych. Od tego czasu zwróciła swój wzrok na świat zachodni i stała się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. ten Księga Prawdy Światowej CIA Nazywa Polskę regionalną historią sukcesu.

Spójrzcie tutaj o tym kraju, w którym ponad połowa Ukraińców opuszcza swój kraj od lutego 2022 roku. Rosyjska inwazja na Ukrainę.

Polskie fakty

Pod względem regionu Polska jest jednym z największych krajów regionu i leży w Europie Środkowej, granicząc z siedmioma krajami: Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją.

Nazwa Polski wywodzi się od zachodniosłowiańskich plemion Polan, które zjednoczyły kilka okolicznych grup słowiańskich (IX-X wne) i zmieniły nazwę na kraj. Pochodzi od słowiańskiego „polo”, czyli „mieszkańcy równin”.

Rozbudowa: 312 685 km2

்தானா Szósty co do wielkości kraj w Unii Europejskiej I zajmuje 71 miejsce na świecie. Jest dwa razy większy niż Gruzja; Nieco mniejszy niż amerykański stan Nowy Meksyk.

Lokalizacja: Europa Środkowa. Graniczy z Niemcami na zachodzie, Czechami i Słowacją na południu, Ukrainą, Białorusią i Litwą na wschodzie oraz Rosją na północy.

populacja: 38 185 913 (lipiec 2021)

Zajmuje 37. miejsce na świecie pod względem liczby ludności i kształtuje się następująco: Polska 96,9%, śląskie 1,1%, niemieckie 0,2%, ukraińskie 0,1%, inne i nieokreślone 1,7% (dane z 2011 r.).

Gospodarka: PKB na mieszkańca 32 200 USD (szacunki na 2020 r.)

Uwaga: dane są w dolarach z 2017 roku.

Oficjalny język: Polski

READ  polski | Inflację i energię nękało ubóstwo

Religia: Katolicy stanowią 85% (katolicy rzymscy 84,8% i pozostali katolicy 0,3%), prawosławni 1,3% (prawie wszyscy bieguny autonomicznego prawosławia), protestanci 0,4% (głównie ewangelicy i zielonoświątkowcy oksburscy), pozostali 0,3% buddyści, Haryana, Chruszczow, muzułmanie , żydowskie, Kościół Jezusa Chrystusa), nieujawnione 12,9% (dane szacunkowe na 2020 r.)

Forma rządu: Republiką parlamentarną

Prezydent: Andrzej Duda (od 06.08.2015)

Premier: Mateusz Morawiecki (od 11 grudnia 2017)

Tradycja narodowa: 17 miejsc zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO (15 kultura, 2 krajobrazy)

Trochę historii

Ze słowiańską przeszłością, Królestwo Polskie zostało założone za czasów Musco I w 922 i przyłączone do Litwy w 1386 pod dynastią Zakyolon do 1572. W 1466 podbił Prusy Zachodnie i Wschodnie z Zakonu Krzyżackiego i rozprzestrzenił się na jego ziemie. Morze Czarne. Jednak w wyniku wojen ze Szwecją i Rosją pod koniec XVII wieku Polska utraciła znaczne terytoria, jak wskazano. Encyklopedia Britannica.

W XVIII wieku niepokoje społeczne osłabiły naród, a w kolejnych traktatach z lat 1772-1795 Rosja, Prusy i Austria oddzieliły Polskę od mapy Europy na 123 lata. Po 1815 r. dawne ziemie polskie znalazły się pod panowaniem rosyjskim, a od 1863 r. Polska stała się prowincją rosyjską. Poważna certyfikacja.

Dopiero w 1918 roku Odzyskała niezależność Dwadzieścia lat później, w 1939 roku, został zajęty przez Niemcy i Związek Radziecki. II wojna światowa. Według Encyclopdia Britannica, przed wojną Polska miała dużą populację żydowską w Europie, która była prześladowana i zabijana podczas Holokaustu. W 1943 r. miało miejsce znane warszawskie powstanie Keto, w którym nieprzeszkoleni żydowscy mężczyźni i kobiety dowodzili armią. „Niesłychany bunt” Wobec nazistów ich wrogowie zaskoczyli i zabili wielu. Sześć milionów Polaków Zginęli w czasie wojny, w tym większość ludności żydowskiej. Jej stolica, Warszawa, została praktycznie zniszczona.

Zdjęcie aktowe niemieckich nazistowskich żołnierzy przesłuchujących Żydów po powstaniu w getcie warszawskim 1943. (Wyłączone / AFP przez Getty Images)

Pod koniec II wojny światowej Polska stała się sowieckim krajem satelickim Członek reżimu komunistycznego i Układu Warszawskiego. W latach 80. Ruch Robotniczy Solidarność, kierowany przez Leg Wallace’a, dokonał poważnych reform politycznych, aw 1989 r. odbyły się wolne wybory. Księga Prawdy Światowej CIA, Skończyła się era komunizmu. W 1990 roku ustanowiono plan oszczędnościowy, dzięki któremu gospodarka kraju stała się jedną z najsilniejszych w Europie Środkowej. Polska została członkiem NATO w 1999 roku, a Unii Europejskiej w 2004 roku.

READ  Protestujący w Polsce malują rosyjskiego ambasadora na czerwono; „Zabójcy”, krzyczą na niego - El Financiro

Ukraiński wyjazd dociera do Polski

Od końca lutego 2022 r. Kiedy wybuchła wojna na UkrainiePonad połowa Ukraińców uciekających przed rosyjskim oblężeniem przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Na początku tego tygodnia agencja ONZ ds. uchodźców (UNHCR) poinformowała, że ​​od 24 lutego z Ukrainy uciekło 2,8 miliona uchodźców. Spośród nich ponad połowa wyjechała do Polski.

Akcja spektaklu rozgrywa się w obozie dla uchodźców ukraińskich w Polsce 3:03